Egyre több, teherbeesésért küzdő nőről derül ki, hogy policisztás ovárium szindróma (PCOS) miatt nem érkezik a gyermekáldás. A PCOS a leggyakoribb női endokrin betegség, amely rövid és hosszú távú szövődményekkel is társul. A betegség kialakulására az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is hatással van!

A PCOS diéta 6 aranyszabálya

Mi a PCOS?

A PCOS, bár elnevezése csak a petefészekre utal, valójában egy összetett, több szervet érintő betegség. A név azért is csalóka, mert csupán a betegség egyetlen tünetére mutat, nevezetesen arra, amikor a petefészken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik, amely megakadályozza az érett pete kilökődését, a tüszőrepedést, és így a megtermékenyülés lehetetlenné válik. A meg nem repedt tüszők maradványaiból alakulnak ki a folyadékot tartalmazó ciszták, amelyek az ultrahangvizsgálatkor a jellegzetes, úgynevezett policisztás ultrahangképet adják. A betegség véglegesen nem gyógyítható, de többek között a PCOS diéta követésével jól karbantartható!

A PCOS kialakulását befolyásoló tényezők:

  • Helytelen táplálkozás: étkezés kihagyása, majd egyszerre nagyobb mennyiségű étel fogyasztása; túlzott energiabevitel; rostszegény táplálkozás; zsírdús, telített zsírsavakban, egyszerű szénhidrátokban gazdag ételek preferálása.
  • Mozgásszegény életmód.
  • A fentiekkel szoros összefüggésben a túlsúly, elsősorban a hasi elhízás.
  • Fokozott stressz. A petefészek-szindróma kezelésének szempontjából fontos mozzanat, hogy a betegek mintegy 50-70 százalékánál inzulinrezisztencia állapítható meg.

A PCOS kezelése

Bár a PCOS véglegesen nem gyógyítható, azonban az inzulinérzékenység, a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében bevált hármas alapkezeléssel jól karbantartható, a tünetek visszaszoríthatók, a szövődmények megelőzhetők. Fő elemei: az irányított táplálkozás, a rendszeres testedzés, valamint az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése.

A PCOS DIÉTA FŐBB SZEMPONTJAI:

1. Étkezzen rendszeresen 2-3 óránként, naponta öt alkalommal. Az egy napra javasolt szénhidrátmennyiség több étkezésre való szétosztásával az egy-egy étkezésre elfogyasztott mennyiség csökken. Ezzel megelőzhető az inzulinrezisztenciában jellemző, hirtelen fellépő vágy az édesség iránt. Javasolt, hogy minden étkezése tartalmazzon szénhidráttartalmú nyersanyagot. A napi öt alkalomra szétosztott étkezéssel növelheti a szellemi koncentrációt, megelőzheti a fejfájás és a különböző emésztőrendszeri megbetegedések kialakulását.

2. Figyeljen az egyszerre elfogyasztott szénhidrátmennyiségre! A reggelit semmiképp ne hagyja ki. A nap folyamán ebédre fogyassza a legtöbb szénhidrátot, ennél kevesebb legyen a vacsora, a vacsoráénál is kevesebb a reggeli szénhidráttartalma, és a kisétkezésekre fogyassza a legkevesebb szénhidrátot. Amennyiben a szénhidrát-anyagcsere zavara mutatható ki, javasolt az egyes étkezések szénhidráttartalmának pontos meghatározása.

3. A PCOS diéta során részesítse előnyben az alacsony glikémiás indexű (GI) táplálékokat!

4. Csökkentse a cukor fogyasztását! Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer egyen édességet, süteményt, soha ne az étkezések között. Válassza a tej- vagy gyümölcsalapú, finomított cukor nélküli édességeket.

5. Csökkentse a napi összes zsiradékfogyasztást! Válassza az alacsony zsírtartalmú alapanyagokat, ételkészítéskor az energiaszegény technikákat részesítse előnyben, például hagyományos rántás helyett készítsen kefires, tejes habarást; pároljon, minimális mennyiségű olajat felhasználva; bő zsírban vagy olajban sütés helyett használjon alufóliát, sütőzacskót.

6. Növelje az étkezései rosttartalmát (30-40 gramm/ nap)! Az étkezések során bevitt nagyobb mennyiségű rost (zöldség, salátaféle, teljes kiőrlésű gabona) képes a cukrok felszívódását jelentősen lassítani, így a vércukorszint-emelkedést mérsékelni. Ennek érdekében részesítse előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, minél több étkezéshez fogyasszon valamilyen zöldséget (lehetőleg nyers formában), az ételek lazításához pedig rizs és zsemle helyett használjon pl. barna rizst, zabpelyhet, búza- vagy zabkorpát.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink