Egyre több, teherbeesésért küzdő nőről derül ki, hogy policisztás ovárium szindróma (PCOS) miatt nem érkezik a gyermekáldás. A PCOS a leggyakoribb női endokrin betegség, amely rövid és hosszú távú szövődményekkel is társul. A betegség kialakulására az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is hatással van!

A PCOS diéta 6 aranyszabálya

Mi a PCOS?

A PCOS, bár elnevezése csak a petefészekre utal, valójában egy összetett, több szervet érintő betegség. A név azért is csalóka, mert csupán a betegség egyetlen tünetére mutat, nevezetesen arra, amikor a petefészken egy vastag, kéregszerű bevonat képződik, amely megakadályozza az érett pete kilökődését, a tüszőrepedést, és így a megtermékenyülés lehetetlenné válik. A meg nem repedt tüszők maradványaiból alakulnak ki a folyadékot tartalmazó ciszták, amelyek az ultrahangvizsgálatkor a jellegzetes, úgynevezett policisztás ultrahangképet adják. A betegség véglegesen nem gyógyítható, de többek között a PCOS diéta követésével jól karbantartható!

A PCOS kialakulását befolyásoló tényezők:

  • Helytelen táplálkozás: étkezés kihagyása, majd egyszerre nagyobb mennyiségű étel fogyasztása; túlzott energiabevitel; rostszegény táplálkozás; zsírdús, telített zsírsavakban, egyszerű szénhidrátokban gazdag ételek preferálása.
  • Mozgásszegény életmód.
  • A fentiekkel szoros összefüggésben a túlsúly, elsősorban a hasi elhízás.
  • Fokozott stressz. A petefészek-szindróma kezelésének szempontjából fontos mozzanat, hogy a betegek mintegy 50-70 százalékánál inzulinrezisztencia állapítható meg.

A PCOS kezelése

Bár a PCOS véglegesen nem gyógyítható, azonban az inzulinérzékenység, a metabolikus szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében bevált hármas alapkezeléssel jól karbantartható, a tünetek visszaszoríthatók, a szövődmények megelőzhetők. Fő elemei: az irányított táplálkozás, a rendszeres testedzés, valamint az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése.

A PCOS DIÉTA FŐBB SZEMPONTJAI:

1. Étkezzen rendszeresen 2-3 óránként, naponta öt alkalommal. Az egy napra javasolt szénhidrátmennyiség több étkezésre való szétosztásával az egy-egy étkezésre elfogyasztott mennyiség csökken. Ezzel megelőzhető az inzulinrezisztenciában jellemző, hirtelen fellépő vágy az édesség iránt. Javasolt, hogy minden étkezése tartalmazzon szénhidráttartalmú nyersanyagot. A napi öt alkalomra szétosztott étkezéssel növelheti a szellemi koncentrációt, megelőzheti a fejfájás és a különböző emésztőrendszeri megbetegedések kialakulását.

2. Figyeljen az egyszerre elfogyasztott szénhidrátmennyiségre! A reggelit semmiképp ne hagyja ki. A nap folyamán ebédre fogyassza a legtöbb szénhidrátot, ennél kevesebb legyen a vacsora, a vacsoráénál is kevesebb a reggeli szénhidráttartalma, és a kisétkezésekre fogyassza a legkevesebb szénhidrátot. Amennyiben a szénhidrát-anyagcsere zavara mutatható ki, javasolt az egyes étkezések szénhidráttartalmának pontos meghatározása.

3. A PCOS diéta során részesítse előnyben az alacsony glikémiás indexű (GI) táplálékokat!

4. Csökkentse a cukor fogyasztását! Csak étkezések befejező fogásaként, hetenként legfeljebb egyszer-kétszer egyen édességet, süteményt, soha ne az étkezések között. Válassza a tej- vagy gyümölcsalapú, finomított cukor nélküli édességeket.

5. Csökkentse a napi összes zsiradékfogyasztást! Válassza az alacsony zsírtartalmú alapanyagokat, ételkészítéskor az energiaszegény technikákat részesítse előnyben, például hagyományos rántás helyett készítsen kefires, tejes habarást; pároljon, minimális mennyiségű olajat felhasználva; bő zsírban vagy olajban sütés helyett használjon alufóliát, sütőzacskót.

6. Növelje az étkezései rosttartalmát (30-40 gramm/ nap)! Az étkezések során bevitt nagyobb mennyiségű rost (zöldség, salátaféle, teljes kiőrlésű gabona) képes a cukrok felszívódását jelentősen lassítani, így a vércukorszint-emelkedést mérsékelni. Ennek érdekében részesítse előnyben a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, minél több étkezéshez fogyasszon valamilyen zöldséget (lehetőleg nyers formában), az ételek lazításához pedig rizs és zsemle helyett használjon pl. barna rizst, zabpelyhet, búza- vagy zabkorpát.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire kell nagyon vigyáznod, ha refluxos vagy?
Az időben meghozott változtatásokkal sokat tehetsz az egészségedért! Ezekre figyelj, ha reflux gyötör.
Ez lesz az idei tél legjobb diétás desszertje: alma és dió került bele
Szeretnél egészségesebb süteményt készíteni a téli hónapokban, amely finom, mégis támogatja az életmódváltásodat? Ez az almás-zabpelyhes süti tökéletes választás.
Gyors karácsonyi menü 160 grammos diétához
Karácsony környékén a finom ételek és a bőséges lakomák elmaradhatatlan részei az ünnepi hangulatnak. De mi van akkor, ha diétázol? Ne aggódj, a karácsonyi menü akkor is lehet ízletes és ünnepi!
5 hatékony hasizom gyakorlat, ha gyors eredményre vágysz
Íme 5 hatékony hasizomgyakorlat, amelyek a teljes core-izomzatot célozzák:
4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.

Ajánlataink