Sportolsz és kiegyensúlyozottan táplálkozol, a mérleg nyelve mégis egyre feljebb kúszik? Amennyiben jelentősebb a súlygyarapodás, az annak a jele is lehet, hogy valamilyen elváltozás befolyásolja az anyagcsere normális működését. Ha az alábbi tüneteket is tapasztalod, fordulj orvoshoz.

Odafigyelsz az életmódodra, mégis egyre hízol... De miért?

Ha egyre növekszik a súlyod, és…

 

…állandóan kimerült vagy

A problémákat okozhatja a pajzsmirigy alulműködése (hipotireózis). Az elváltozást előidézheti a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, a jódhiány, röntgensugárzás, egyes gyógyszerek. A betegség tünetei a hízás mellett lehetnek még az alacsony energiaszint, fáradékonyság, a koncentrációs képesség romlása, szorulás, fázékonyság, de ezeken kívül az arc puffadása, hajhullás, bőrszárazság is jelentkezhet. A betegség egyszerű vérvizsgálattal gyorsan kideríthető, és hormonpótlással jól kezelhető.

 

…RENDELLENES A MENSTRUÁCIÓS CIKLUSOD

Talán a PCOS a hízás oka is. A kutatások szerint ma minden öt nőből egy policisztás ovárium szindrómában szenved. Bár a betegség a nevét a petefészek elváltozásáról kapta, alapvetően egy hormonális betegségről van szó, amelyre a férfi nemi hormon, az androgén túlsúlya a jellemző. A tünetek lehetnek egyebek mellett fokozott szőrnövekedés, erősen pattanásos bőr, erős migrén is. A betegséget gyógyítani nem lehet, de megfelelő készítményekkel minden tünete megszüntethető, csökkenthető. A gyógyszeres terápia mellett egyre nagyobb teret kap az életmód-változtatás is, azaz a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend és a rendszeres mozgás!

 

…GYAKRAN SZORONGSZ, FESZÜLT VAGY

Előfordulhat, hogy a depresszió enyhe formájában szenvedsz. A szervezet a tartós stressz hatására olyan hormonokat aktivál, mint az adrenalin és a kortizol. A test ilyenkor energiát termel – hiszen a „veszélyt” el kell hárítania –, majd, ha a vészhelyzet elmúlik, az étvágy megnő, ugyanis az elhasznált energiát pótolni kell. A stressz tehát növeli az étvágyat, így nem mindegy, hogy feszült helyzetekben mit eszel. Ha nem táplálkozol megfelelően, és nem mozogsz rendszeresen, a pluszkilóktól nem tudsz szabadulni. Ráadásul a stressz ki is meríti a szervezetet, ezért a feszültség mellett állandó levertségérzés is kialakulhat. Amennyiben ráadásul mindig fáradtnak, levertnek érzed magad, ha elvesztetted az érdeklődésedet olyan dolgok iránt, amelyek korábban érdekeltek, keress fel pszichológust.

 

…ROSSZUL ALSZOL

Az alvás biztosítja a szervezet számára a regenerálódást és – sok más mellett – a hormonháztartás egyensúlyának fenntartását is. Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hiányában nem termelődik például elegendő melatonin, ami más hormonok termelődésében – így az étvágy csökkenéséért felelős leptinében – is zavarokhoz vezethet, ez is állhat a hízás hátterében. Egy vizsgálatban azt tapasztalták, hogy ha 4 órára korlátozták az alvást, a vizsgált személyek átlagosan 22 százalékkal, azaz 560 kalóriával több energiát vettek magukhoz a kevés alvás utáni napon, mint amikor hagyták őket 8 órán át aludni. Alvásproblémáidra megoldást találhatsz az egyre több helyen működő alváscentrumokban.

 

…HASI PUFFADÁSTÓL, HASI FÁJDALOMTÓL SZENVEDSZ

Előfordulhat, hogy kontaminált vékonybél szindróma (SIBO) okozza a tüneteit. Ilyenkor a vékonybélbe visszanyomuló, felszaporodott baktériumok okozzák az emésztési panaszokat és a megmagyarázhatatlan súlygyarapodást. (Ugyanis, ha a vékonybélben jelentősen megnő a baktériumok mennyisége, a bélfal károsodik, és az elfogyasztott ételből a tápanyagok nem szívódnak fel rendesen a szervezetben.) Az orvosok között sincs egyetértés a SIBO kezelését illetően, az azonban biztos, hogy az antibiotikumok helyett sokkal fontosabb az egészséges, főként növényi eredetű, rost- és vitamindús diéta, amely segít a felszaporodott kórokozók kiszorításában.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink