Diétázni szívás. Folyamatosan fogyókúrázni még nagyobb szívás. Minden egyes étkezést előre megtervezni, soha nem enni egy jót – „mert az csalás” – igencsak megterhelő. És nem csak lelkileg, fizikailag is. Ideje leállni az önsanyargatással. Méghozzá lelkiismeret-furdalás nélkül, hiszen a diétánkban szünetet tartani egyáltalán nem gond, sőt: egyenesen jó ötlet!

Tartsunk szünetet!

NÉHA MUSZÁJ BŰNÖZNI

Aki évek óta elkötelezett a tökéletes(nek hitt) külső iránt, aki minden falatot alaposan átgondol, számolgatva, miben mennyi kalória, szénhidrát/zsír/ fehérje van, az nehezen áll le a diétájáról. Illetve mégsem: egy stresszes időszak, egyegy nehezebb hét, magánéleti vagy munkahelyi gondok, megváltozott életforma boríthat mindent. Ilyenkor jön a végtelen zabálás, a mindent mindennel evő korszak, ami után – a kijózanodáskor – sokkal, de sokkal nehezebb visszaállni az egészséges életmódra. Mi most mégis azt javasoljuk, időnként tartson szünetet ebben a „fene egészséges” étkezésben. Persze ez nem azt jelenti, hogy legyen a menü pizza fagyival, sült krumpli csokival, cukros üdítő alkohollal. De nem kell mindig a kalóriákat számolgatni, és nyugodtan engedhetünk a „bűnös” falatok csábításának. Az eredmény meglepő: nem jönnek pluszkilók, éppen, hogy tartósabb fogyás várható.

HOGY IS VAN EZ?

Kíváncsi kutatókkal kezdődött. Egy ausztrál obezitológusokból álló kutatócsoport többhetes fogyókúrán figyelt meg egy csapat túlsúlyos embert. A kísérletben részt vevők korábban megszokott napi kalóriabevitelét a harmadára csökkentették, majd két csoportra bontották őket. Az első csoport diétája 16 hétig tartott: ez idő alatt szigorúan tartották az étrendet. A másik csapat kicsit tovább vett részt a kutatásban, bár összesen ők is 16 hétig diétáztak. Csak némi csalással: két hétig tartották az előírt fogyókúrát, ezt követően pedig két hétig „szabadok” voltak, majd újra visszatértek a diétájukhoz két hétre, amit megint két hét szünet követett – és így tovább.

A szünetben nem kellett tartaniuk az előírt étrendet, csupán azt kérték tőlük, próbáljanak kicsit „egészségesebben” étkezni. Vagyis a résztvevők nem gyorséttermekben töltötték a napjaikat, de nem került a tiltólistájukra semmi, és nem számolták a kalóriákat sem. Így az ő megfigyelésük végül 30 hétig tartott. Az eredmény meglepte a kutatókat: akik szünetet tartottak a 16 hetes kúrában, többet fogytak, mint azok, akik egyben „letolták” az egész szigorú diétát. Sőt még fél évvel később is kimutatható volt a különbség, átlagosan hét kilóval többet fogytak a szünetelők. Vagyis később sem szedték vissza a leadott kilókat.

TESTI OKOK

Az elsőre meglepőnek tűnő eredménynek több oka is lehet. Például az, hogy a súlyvesztéssel a szervezet anyagcseréje is lelassul. Ezért fordul elő nagyon sokaknál, hogy a fogyókúra kezdete után – mikor hirtelen meglódul a súlyvesztés – stagnál a fogyás. Amikor a szervezet észleli a fogyást, raktározó üzemmódba kapcsol, minden erejével azon dolgozik, hogy megtartsa a zsírt: lassul az anyagcsere, vagyis lassul a fogyás is. (Ez azonban nem jelenti azt, hogy teljesen leáll.) Ezen felül a kisebb testsúly kevesebb kalóriát is éget el. A fogyókúra alatt a hormonháztartás is megváltozik, a tesztoszteron is csökken. Viszont emelkedik a kortizol hormon és a ghrelin (éhségérzetért felelős hormon) szintje, ugyanakkor csökken a leptin- (jóllakottságért felelős hormon) szint.

Ezt a felborult állapotot tudjuk újra egyensúlyba hozni, ha a szervezet nem „éhezik” folyton, ha a fogyókúrás mennyiségnél több kalóriát (de nem abnormálisan sokat!) és szénhidrátot viszünk be. További előny: a folyamatos fogyókúra alatt fáradékonyabbak, erőtlenebbek vagyunk, a sportolás sem megy olyan jól. A szünet heteiben azonban ismét bedobhatjuk magunkat, jöhetnek a keményebb edzések – hiszen a szükséges szénhidrátmennyiséget megkapta a szervezet.

Ezek is érdekelhetnek

Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb
Ez a tavaszi turmix segít legyőzni az édesség utáni vágyat
Friss zöld alma, spenót, kivi és egy csipet lime adja meg a tökéletes lendületet a napodhoz, mindezt természetes, finom és frissítő formában.
Puha, szaftos, diétás: így készül a banános répatorta
Szeretnél valami igazán finomat, de nem akarod felrúgni a diétádat? Ez a banános répatorta tökéletes választás, ha édességre vágysz, de egészségesebb alapanyagokkal dolgoznál.
3 recept a húsvéti ünnepre, ha kerülni akarod a szénhidrátot
A legszebb tavaszi ünnep elképzelhetetlen főtt sonka, tojás, torma nélkül. De a megrakott asztalon főszerephez jutnak a friss tavaszi zöldek is.
Életmódváltás: "Volt, hogy csak az XL-es nadrágok jöttek rám"
Az életmódváltás akkor lépett be Rafael Szonja életében, amikor minden szempontból mélyponton volt, egészségügyi problémák jelentkeztek nála és az akkori kapcsolata is tönkrement. A sokadik nekifutásra sikerült kialakítania egy olyan rendszert, amivel fokozatosan leadta a plusz kilókat…

Ajánlataink