Fehérje, zsír, szénhidrát. Kulcsszavak, ha diétáról van szó. de miből mennyit? És a két ősellenség közül melyik diadalmaskodhat mindennapjainkban? A zsír vagy a cukor? Feltettünk néhány, a környezetünkben gyakran elhangzó, cseppet sem költői kérdést.

Zsír vagy cukor melyik a rosszabb?

Egy ismerősöm szerint a zsír nem ártalmas a fogyókúrámra nézve, ellenben a cukor igen. Valóban fogyaszthatok zsírt a diétám során? A cukrot pedig végképp el kell hagynom?

A szervezet igen érdekesen működik. Más és más okok miatt kívánja akár a cukrot, akár a zsírok különféle típusait. Sajnos az elmúlt évtizedekben a feldolgozott élelmiszerek rémisztő dolgokat műveltek mind a cukorral, mind a zsírral. Ennek következtében a feldolgozott, tartósítószeres, adalékanyagokat, rossz minőségű cukrokat és zsírokat tartalmazó élelmiszerek nagyon rossz folyamatokat generáltak a szervezetünkben.

Zsír: Egy harmincas, ülőmunkát végző nőnél a napi javasolt zsírmennyiség 69–71 gramm között lehet. Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú zsírt fogyasztunk. Érdemes bölcsen választani.

Jó zsírok: Az olajos halakból származó zsírok rengeteg ómega 3 zsírsavat tartalmaznak, ezért az úgynevezett halzsírokat érdemes rendszeresen fogyasztani. Csakúgy, mint az avokádót, amely szintén fontos és hasznos növényi zsírt tartalmaz. Szintén jók a zsíros magvak vagy a belőlük származó olajok, mint a diófélék és a belőlük készült olajok vagy a lenmag és lenmagolaj. Ezek nagyon jó hatással vannak az idegrendszer és az ízületek működésére, jótékonyan hatnak a szívre és az érrendszerre, valamint nem terhelik meg a koleszterinszintet.

Telített zsírok: A húsokban és a tejtermékekben megtalálható zsírok szintén fontosak a szervezet számára. Segítik az agy működését, erősítik az idegrendszert, valamint elősegítik a kalcium felszívódását. Azonban naponta 20 grammnál többet nem javasolt ilyen zsírból fogyasztani, félő ugyanis, hogy lerakódik és túlsúlyt eredményez. Érdemes a minél kevésbé zsíros tejtermékeket és sovány húsokat választani, így jobban beoszthatjuk azt a napi 20 grammot.

Transzzsírok: Feldolgozott, tartósítószeres, adalékanyagokkal teli, bő zsírban vagy olajban sütött ételekben jelennek meg. sajnos a legtöbb esetben a szervezet ezeket a káros zsírokat képtelen lebontani. Amellett, hogy nehezítik az emésztést, zsír formájában lerakódnak, súlyfelesleget okoznak. Ráadásul súlyosan terhelik a szívet és az érrendszert, sőt növelik a rosszkoleszterin-szintet.

Cukor: Egyszerű vagy összetett, de szénhidrát.

Összetett szénhidrát: A teljes kiőrlésű gabonafélékben, zöldségekben, diófélékben, barna
rizsben megtalálható összetett, vagyis komplex szénhidrátok lassan emelik meg a vércukorszintet és hosszú időn át az optimális szinten tartják. Nem okoznak súlyos vércukoringadozást.

Egyszerű szénhidrát: Fehér cukor, fehér liszt, sütemények, kekszek, csokoládék. Mivel alacsony a rosttartalmuk, nem laktatnak eléggé. Sokat kell belőlük fogyasztani, hogy meglegyen a teltségérzet, ráadásul a vércukrot az egekbe emelik. Hogy aztán az 1-2 órán belül a mélybe zuhanjon, szédülést, hányingert és farkaséhséget okozva. Az ilyenfajta ételek rendszeres fogyasztása 2-es típusú diabéteszhez vezethet.

Édességfüggő vagyok, szükségem van az édes ízre, finom nassokra. Akár a főétkezéseimet is képes vagyok beáldozni egy csokiért. Menthetetlen az állapotom? Nem! De kitartás nélkül nem fog menni. Az édességfüggést gyakran saját lustaságuk miatt misztifikálják túl az emberek. Könnyebb édességfüggőnek, mint következetesnek lenni. Ha rágcsálni támad kedve, rágcsáljon répát. Ha ez a drasztikus váltás nem működne, jöjjön le az édességről fokozatosan. Naponta csak egy nassot engedélyezzen magának. Vásároljon diabetikus édességeket, és kezdjen sütni édesítőszerrel. És ha már csoki, legyen jó minőségű, minimum 70%-os étcsokoládé.

Ezek is érdekelhetnek

15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.
Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.

Ajánlataink