A derék és a csípő tájékán felhalmozódó plusz kilók sokak mindennapjait megnehezítik. Lehet, hogy te is próbáltad már a célzott edzést, sorra végezted a haspréseket, közben igyekeztél kevesebb kalóriát bevinni, de a makacs zsírpárnák mégsem akarnak eltűnni, álom maradt a lapos has. Vajon miért van ez, és mit tudsz tenni, hogy megszabadulj tőlük? Először is fontos tisztában lenned azzal, hogy önmagában a koplalás nem vezet eredményre. Ugyanígy kevés az is, ha csak edzel, de közben nem figyelsz oda az étkezésedre. A mozgás és a tudatos táplálkozás kéz a kézben járnak, de még ez a páros is lehet, hogy kevésnek bizonyul, ha a háttérben más ok is áll- írja a mindmegette.hu.
Mi okozhatja az úszógumit?
Sokan azt gondolják, hogy a hasi zsír kizárólag a túl sok evés és a mozgás hiánya miatt jelenik meg, pedig a helyzet ennél összetettebb. Érdemes megismerned a lehetséges okokat, hogy tudd, min érdemes változtatnod.
1. Egészségtelen étkezés és kevés mozgás
Ha gyakran eszel készételeket, chipseket, édességet, iszol cukros üdítőket vagy gyakran fogyasztasz alkoholt, az előbb-utóbb nyomot hagy a derekadon is. Az ilyen ételek ingadozó vércukorszinthez vezetnek, ami miatt fáradtabb lehetsz, ráadásul könnyebben rád törhet az éhség. A fehér kenyér, sütemények, péksütemények, sör és csoki mind felesleges kalóriát adnak, miközben értékes tápanyagot alig nyújtanak.
2. Hormonális problémák és a lapos has
A hormonháztartás zavara is felelős lehet a hasi elhízásért. Gondolj csak például a PCOS-re (policisztás ovárium szindróma), ami sok nőt érint, és gyakran jár együtt fokozott hasi zsírfelhalmozódással. De a menopauza, a lassuló anyagcsere, a pajzsmirigy-alulműködés, sőt az inzulinrezisztencia is okozhat úszógumit, így csak álom marad a lapos has.
3. Stressz és kevés pihenés
A folyamatos stressz nemcsak lelkileg terhel meg, hanem a testedet is befolyásolja. Ilyenkor a szervezeted több stresszhormont, például kortizolt termel, ami megemeli a vércukorszintet és növeli az étvágyadat. Ráadásul a stressz gyakran rosszabb alvással is párosul, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy a has körül makacs zsír rakódjon le.
4. Öröklött hajlam
Az is lehet, hogy egyszerűen genetikailag hajlamos vagy arra, hogy inkább a derék és a csípő környékére raktározd a zsírt. Ebben az esetben különösen fontos, hogy tudatosan figyelj az étkezésedre és a napi aktivitásodra.
Mit tudsz tenni, ha zavar az úszógumi?
Ahhoz, hogy csökkentsd a hasi zsírt, a mozgás és a kiegyensúlyozott étrend együtt a leghatékonyabb. Próbálj több zöldséget, gyümölcsöt, teljes értékű gabonát, minőségi fehérjét és rostot fogyasztani. Így nemcsak karcsúbb leszel, hanem a bélflórád is egészségesebb lesz, ami támogatja az immunrendszeredet is.
Ha még így is küzdesz a makacs úszógumival, érdemes orvost felkeresned. Egy alapos kivizsgálás segíthet kideríteni, nincs-e a háttérben valamilyen hormonális probléma, pajzsmirigy-gond vagy más betegség. Ha kiderül az ok, a megfelelő szakember segíthet megtalálni a számodra legjobb megoldást – legyen szó stresszkezelésről, életmódbeli tanácsokról vagy akár gyógyszeres kezelésről.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- 5, 10 és 20 perces alakformáló tornavideók időhiánnyal küzdőknek
- A formás combok titka – 4 gyakorlat Béres Alexandrától a combhajlító edzéséhez
- 4 perces otthoni zsírégető edzés – fogyaszt és formál
- Fit percek: BodyArt Flow, az anyagcsere-mozgató edzésforma