A jógát bármikor elkezdheted és beépítheted az életedbe. De vajon akkor is hatásos, ha nincs időd minden nap óráig gyakorolni? Erre kerestük most a választ.

Napi 20 perc jóga is csodákra képes?

A jóga az elmúlt idők egyik legnépszerűbb kikapcsolódása lett, és akkor is érdemes néha ellátogatnod egy-egy ilyen órára, vagy otthon kiterítened egy 20 percre a szőnyeged, ha közben más sporttal formálod az alakodat. Hiszen tökéletesíti a koncentrációt, ellazít, gyorsabban gyógyulnak tőle a sérüléseid is. Ugyanakkor ez nem csak egy mozgásforma. A jóga végső célja nem más,  mint a test és a lélek egyensúlyának és a belső megvilágosodásnak az elérése különböző mozgásformákon, légzőgyakorlatokon, relaxációs technikákon és meditációkon keresztül. A jóga nem csupán  sport, sokkal inkább  egyfajta életérzés, életmód. Mindezt minden kétséget kizáróan akkor tudjuk igazán elmélyíteni, ha van legalább egy-másfél óránk, de sokunknak nem jut rendszeresen ideje hosszabb gyakorlásokra. Ezért úgy vannak vele, hogy inkább el sem kezdik és csak legyintenek lemondóan, hogy nekik erre nincs idejük.

Hatásos a jóga 20 percben is?

Ebben a kérdésben nem támaszkodhatunk nagy volumenű kutatásokra, mert a jóga terén inkább a terápiás alkalmazás lehetőségeit vizsgálják, de néhány kisebb kutatás ebben a témában is született. Egy 2012-es, több mint 1000 jógázó részvételével készült tanulmány szerint az otthoni jógagyakorlás gyakorisága pozitív összefüggést mutatott több egészségügyi mutatóval, így a közérzettel, a testsúlycsökkenéssel, a gyümölcs és zöldség fogyasztással, a vegetarianizmussal, az alvás és kipihentség mértékével. A gyakoriság nagyobb hatást gyakorolt az egészségre, mint az, hogy hány éve gyakorol valaki, vagy hány vezetett órán vesz részt.

Egy másik, 700 fő részvételével készült kutatás szerint napi 12 perc gyakorlás minden másnap javította a résztvevők csontozatának állapotát, míg egy harmadik kisebb tanulmány eredménye az volt, hogy napi 20 perc jóga fokozta az alanyok koncentrációs készségét és memóriáját.

A rövidebb gyakorlások segítenek az új szokások kialakításában

A viselkedéstudomány még egy előnyét emeli ki a rövidebb gyakorlásoknak, főleg az idő és a motiváció hiányban szenvedő embereknek. BJ Fogg Tiny Habits (Pici szokások) című bestsellerének alapállítása, hogyha kis lépésekkel indulunk el egy úton, nagyobb valószínűséggel vesszük rá magunkat egy új tevékenységre, és így könnyebben válik szokássá.

Ez a helyzet a jógával is: egy rövidebb gyakorlást könnyebben beillesztünk a napunkba, így valószínűbb, hogy hosszú távon szokássá, az életünk részévé válik. A lényeg, hogy megtaláljuk azt a mozgásformát, amit élvezünk, és ne hagyjuk abba!

Az  első lépések

A jógát célszerű oktató segítségével elkezdeni. Így elejét veheti a sérüléseknek,  és a testi­lelki problémák enyhítését, megszüntetését  célzó testtartások, gyakorlatok még hatékonyabbak lesznek. Ha a későbbiekben otthon is nyugodtan jógázhatsz, ma már remek videókat találsz a neten. Kerülj minden zavaró tényezőt (erős fényeket, hangokat), és lehetőleg mindig azonos időben jógázz és előtte pár órával már ne egyél. A legfontosabb, hogy tiszteld a tested korlátait, ne erőltesda gyakorlatokat. A jóga nem csodaszer! Kisebb panaszok – például vállfájás, hasfájás – már napi néhány perces jógázással enyhíthetők, az idült betegségek tüneteinek enyhüléséhez azonban hosszabb napi gyakorlatok szükségesek, amelyeket több hónapon át kell ismételni.

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink