Amikor valamilyen panasszal felkeressük az orvosunkat, azzal a szándékkal tesszük, hogy segítséget kapjunk. Erre azonban csak akkor van esélyünk, ha a kérdéseire őszintén válaszolunk.

10 dolog, amit soha ne titkolj el az orvosod elől

1. A családban történt

Ha a családunkban előfordult szívelégtelenség, rák, stroke vagy cukorbetegség, arról mindenképpen tájékoztatni kell. Előfordulhat ugyanis, hogy vagy mi is hajlamosak vagyunk az adott betegségre, vagy örökletes és ezért veszélyeztet minket is. Ilyenkor a kezelőorvosunknak sokkal nagyobb figyelmet kell fordítania az erre utaló lehetséges jelekre, hogy ha szükséges, akkor minél előbb el tudja kezdeni a kezelést.

2. Káros szenvedély

Nem azért kérdeznek rá a káros szenvedélyeinkre, hogy ítélkezhessenek, hanem azért, mert segíthet kideríteni, hogy vajon az életformánkból adódnak-e a panaszaink, vagy milyen gyógyszer szedése nem javasolt. Például, ha dohányzunk, akkor nem tanácsos fogamzásgátló tablettát szedni, emellett vannak olyan készítmények, amelyek mellett tilos az alkoholfogyasztás. Ugyanez igaz a gyógyszerekre és a drogokra is. Muszáj tudnia, hogy milyen tablettákat, esetleg tudatmódosítókat vettünk be az elmúlt időszakban. Az orvos nem nyomozó, nem fog feljelenteni minket. A beteg orvos kapcsolat szigorú bizalmasságot követel – kivéve, ha közvetlen veszélyt jelentünk magunkra vagy másokra nézve.

3. Lelki állapot

Ha depressziósak, stresszesek vagyunk, esetleg bántalmaznak minket, azt semmiképpen nem titkolhatjuk el. Ha a depresszió korai szakaszának jeleit véljük felfedezni magunkon, minél hamarabb kezdik el a kezelésünket, annál nagyobb az esély a mielőbbi teljes gyógyulásunkra. Az orvos tanácsokat adhat, ajánlhat nekünk egy szakembert vagy azt is meg mondhatja, ha gyógyszeres kezelésre van szükségünk.

4. Alvási gondok

Ha nem vesszük komolyan és nem beszélünk az alvással kapcsolatos problémáinkról, akkor az hamar krónikussá válhat, és akkor már sokkal nehezebb megszüntetni a panaszokat, mintha rögtön az elején teszünk ellene. Az alvászavarok hátterében állhat stressz, depresszió, túlzott izgatottság vagy menopauza is, emellett az alváshiány is vezethet különböző betegségekhez.

5. Étrend-kiegészítők

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a különböző természetes alapú étrendkiegészítők, fogyasztószerek, kedélyjavító teák, vitaminok ásványi anyagok biztosan nem okozhatnak problémát. Tévedés! Akár egy vitamint is túladagolhatunk, ami igenis komoly bajokat okozhat. Ezért fontos, hogy elmondjuk, hogy pontosan mit és mennyit szedünk.

6. Gyógyszer abbahagyása

Amikor felírnak nekünk egy gyógyszert, mindig elmondják, hogy hogyan, mikor, mennyit és meddig kell szednünk. Ha ezt nem tartjuk be, mert elfelejtettük, meggyógyultunk, elhagytuk, vagy bármi más okból, akkor azt el kell mondanunk. Sajnos az emberek 70%-a idő előtt abbahagyja akár az antibiotikum kúrát is, csak mert úgy érzi, hogy már jobban van. Ám a tabletták nem így működnek! Ezzel súlyosan befolyásolhatjuk a vérnyomásunkat vagy a szervezetünkben zajló folyamatokat. Ráadásul, ha az orvos nem tudja, hogy abbahagytuk a gyógyszert, előfordulhat, hogy magasabb dózist is fel, mert úgy tapasztalja, hogy az eddigi hatástalan.

7. Súlyos pénzügyi problémák

Rengeteg páciens esetében a tüneteket a pénzügyi aggodalmak okozta állandó idegeskedés váltja ki. Ez okozója lehet a bipoláris viselkedésnek vagy túlzott izgatottságnak akár depressziónak is. A háziorvosunknak tudnia kell, hogy mennyire súlyos a probléma, hogy tanácsot adhasson és fel tudja mérni, szükség van-e pszichológus vagy pszichiáter segítségére.

8. Gondok a mellékhelyiségben

Rendkívül szemérmesek tudunk lenni, amint a kis vagy nagydolgaink kerülnek szóba a rendelőben ücsörögve. Pedig, ha pontosan beszámolunk arról, hogy mit látunk a WC kagylóban, mit érzünk előtte, utána, közben, milyen gyakorisággal látogatjuk a mellékhelyiséget, az akár az életünket is megmentheti. Ilyen lehet a véres széklet vagy a különös színű vizelet is. Bármi furcsát vagy szokatlant tapasztalunk, arról azonnal számoljunk be kezelőorvosunknak.

9. Állandó fáradtság

A kor előrehaladtával, vagy tavasszal teljesen normális, hogy egyre fáradtabbnak érezzük magunkat, de ettől még nem árt, ha szólunk erről. A levertség hátterében ugyanis betegség is állhat, mint például cukorbetegség, depresszió, vérszegénység, pajzsmirigy probléma vagy akár szívelégtelenség.

10. Szexuális panaszok

Egyikünk sem beszél szívesen arról, ha gondok vannak a hálószobában, és ha a barátainkkal nem akarjuk ezt a témát kivesézni, akkor ne tegyük! A fájdalmas szex, valamint a szex utáni vérzés komoly hormonális problémákra, endometriózisra vagy más nőgyógyászati betegségre is utalhat, de az sem kizárt, hogy más problémák, mint például cukorbetegség vagy szívelégtelenség jele.

 

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink