Székrekedés
Egyre gyakoribb, szinte népegészségügyi probléma. A kellemetlen tünet, probléma oka lehet a túlfinomított, rostszegény étrend; az elégtelen folyadékbevitel; a testmozgás hiánya; betegségek (pl. lázas állapot, különböző bélbetegségek, cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés stb.); bizonyos gyógyszerek mellékhatása (savkötők, hangulatjavítók, fájdalomcsillapítók). A székrekedés haspuffadással, kellemetlen közérzettel járhat, ami rontja az életminőséget. Különböző elváltozások, betegségek is kialakulhatnak, mint az aranyér, a vastagbél-kiboltosulás. Mivel a béltartalom lelassulása azzal jár, hogy a toxikus anyagok hosszú ideig érintkeznek a bélnyálkahártyával, a székrekedés a vastagbélrák kockázatát is növeli.
Mit tehet?
A legfontosabb a megelőzés. Fogyasszon rostban gazdag ételeket, gondoskodjon a megfelelő folyadékbevitelről, mozogjon rendszeresen. Serkentheti a vastagbél működését, ha éhgyomorra rendszeresen iszik egy pohár vizet.
Vizeletcsepegés
A vizelet-inkontinencia, azaz a vizelettartási nehézség gyakori és nagyon kellemetlen probléma. Leggyakoribb formája a stressz-inkontinencia, amikor kis mennyiségű vizelet távozik a hasban uralkodó nyomást hirtelen megemelő tevékenységek – tüsszentés, köhögés, nehéz tárgyak megemelése – végzése közben. Okozhatja a húgyúti záróizom meggyengülése, ami például szüléskor, medencekörnyéki műtétek után jelentkezhet, illetve a húgycső vagy a húgyvezetékek rendellenes elhelyezkedése is. Késztetéses inkontinencia esetén hirtelen jelentkezik az intenzív vizelési inger, amelyet a beteg nem tud elnyomni.
Mit tehet?
Fontos a medencefenék izmainak erősítése Kegel-gyakorlatokkal, gáttornával, intimtornával. Késztetéses inkontinencia esetén jó megoldás lehet a hólyagtorna, ennek lényege: megtanulható a vizelési inger megjelenése utáni vizeléskésleltetés.
Pattanások
Zavaró bőrhibák nemcsak tinédzserkorban jelentkezhetnek. Pattanás alakul ki, ha a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílása valamiért eltömődik és begyullad. A felnőttkorban a kellemetlen tünet formájában jelentkező aknét okozhatja a stressz, hormonális változások (például menstruáció, esetleg a menopauza), nem megfelelő arcápolás, bizonyos betegségek vagy gyógyszerek szedése is előidézhet bőrproblémákat.
Mit tehet?
A legtöbb esetben elegendőek a helyileg alkalmazott szerek. A tünetek súlyosságától függően a helyi kezelés mellé gyógyszeres terápia is társulhat. A legtöbb ilyen gyógyszer szűkíti a mirigykivezető nyílásokat, és gátolja a baktériumok szaporodását.
Bütyök
A bütyök a nagylábujj ízülete mellett kialakuló duzzanat. Bütyök keletkezhet, ha a cipő folyamatosan dörzsöli a nagylábujj ízületét, vagy egy, a nagylábujj lábfejhez kapcsolódó csontján lévő jóindulatú csontkinövés miatt. Ez a kellemetlen tünet a nőknél gyakoribb a magas sarkú, hegyes orrú cipők viselése miatt, amelyek összenyomják a nagylábujjat. A bütyök néha semmiféle panaszt nem okoz – csak esztétikailag zavaró –, néha viszont vörös, rendkívül fájdalmas lesz, és megnehezíti a járást. Ha ilyenkor nem kezelik, a bőr egy idő után megkeményedik.
Mit tehet?
Viseljen mindig kényelmes, megfelelő méretű cipőt. Sebészeti megoldás akkor jöhet szóba, ha a bütyök állandó fájdalmat okoz és akadályozza a járást.