1. 10-ből 1 nő szenved PCOS-ben
A mai adataink alapján minden tizedik hölgy szenved policisztás ovárium szindrómában, és ez a szám könnyen lehet, hogy még ennél is nagyobb, hiszen sok a későn vagy egyáltalán nem diagnosztizált eset. Sajnos 3-ból 1 betegnél legalább 2 évbe telik, mire megszületik a PCOS diagnózisa, és ezekben az években átlagosan legalább 3 orvost kerestek fel.
2. A „policisztás” megfogalmazás téves
Bár a petefészkek megjelenése valóban emlékeztetheti az ember egy policisztás elváltozásra, a valóságban itt szó sincs cisztákról. Az ultrahangos képen látott sok apró fekete elváltozás egyike sem ciszta. Ezek tüszők, amelyek a fejlődésük egy korai stádiumában megrekedtek.
A PCOS diéta 6 aranyszabálya
3. A PCOS a női meddőség leggyakoribb oka
A rendszertelen ciklussal bíró nők 90%-ánál ez a megbetegedés áll a tünetek hátterében. Fontos megemlíteni, hogy a PCOS eredetű meddőséget lehet kezelni, a megfelelő tüszőérés az esetek jelentős részében gyógyszeresen előidézhető. Szintén fontos információ, hogy policisztás ovárium szindrómánál, amennyiben nem lenne kívánatos a teherbeesés, a fogamzásgátlásra gondolni kell: hiszen az, hogy nincs minden ciklusban tüszőérés, korántsem jelenti azt, hogy egyik ciklusban sincs!
4. A PCOS nem csak egy hormonális betegség
A policisztás ovárium szindrómában szenvedő pácienseknél a cukorbetegség kialakulásának a veszélye több mint négyszeresére, az úgynevezett metabolikus szindróma (elhízás, magas vércukorszint, magas vérnyomás, magas vérzsír szintek) pedig majdnem háromszorosára növekszik.
5. Növeli egyes rákos betegségek kialakulásának a veszélyét
A hosszú ideig fennálló fokozott ösztrogén és inzulin hatás miatt kóros sejtosztódások következhetnek be, emiatt a PCOS-es pácienseknél fokozott a méhnyálkahártya és a petefészek eredetű rákos folyamatok kialakulásának veszélye. A megfelelő kezeléssel ezen hormonszintek normalizálhatóak, így a rákos folyamatok kialakulásának az esélye is jelentősen csökken!
Bővebben a PCOS-ről itt olvashatsz!
A cikk forrása: Intima.hu