Mindannyian jól tudjuk, mennyire fontos a kisgyerekek számára a vitamin- és ásványianyagbevitel, hogy a növekvő szervezet megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jusson. Ennek egyik legkézenfekvőbb módja az lenne, ha a kicsik sok és sokféle zöldséget, gyümölcsöt ennének napról napra. E téren azonban a legtöbb szülő falakba ütközik, a csemete elutasítja az efféle ételeket. Ám néhány trükkel az étrendjükbe illeszthetjük ezeket az egészséges falatokat is!
1. Szendvicsbe zárt egészség
Minél vastagabb a szendvics, annál laktatóbb – ez tény. De nem csak sajttal, felvágottal lehet megpakolni, sőt, a jégsaláta-paprika kombótól is elrugaszkodhatunk. Jöhet a paradicsom, a kígyóuborka, az avokádó, a rukkola, a hummusz. Laktató és finom szendvicsek készülhetnek így, a gyerek pedig észre sem veszi az ízorgiában, hogy mennyi újdonságot kipróbált.
2. Jöhetnek az új ízek
Apropó, újdonság: az egész család egészségének jót tesz, ha időnként a megszokott ízek mellett más is kerül a tányérra. Szuper közös program, ha bevásárláskor együtt fedezzük fel a még nem ismert zöldségeket, gyümölcsöket, a különleges ízeket, textúrákat. Válasszon időnként a gyerek, ha megtetszik neki valamilyen növény, de jó ötlet az is, ha a piacon – amennyiben lehetőség van rá – megkóstolunk együtt valami újat. Nem kell félni az újtól, a gyerekek gyakran bevállalósabbak, mint a szüleik. Ráadásul a megszokott ízek könnyen unalmassá válnak nemcsak a gyerekek, de a felnőttek számára is. Arról nem is beszélve, hogy az egyoldalú táplálkozással sok-sok értékes tápanyagot vonunk meg a szervezetünktől.
7 egészséges szokás, amit érdemes megtanítani a gyermekünknek
3. Extra saláták
Ahogyan a szendvicseket, úgy a salátákat is felturbózhatjuk időnként. Rugaszkodjunk el a megszokott párosításoktól, kombináljuk egymással a különböző színű zöldségeket, illetve a hüvelyeseket a gyümölcsökkel, például kivivel vagy bogyós gyümölcsökkel. A jégsalátát szuperül feldobja a vöröskáposzta, a cékla, a sárgarépa vagy a spenót. A sokféle szín, a különböző ízek a legválogatósabb gyereket is kíváncsivá teszik. Hátha ízleni is fog neki, amit megkóstol.
4. Egészséges falatok új köntösben
Ha a gyerek gyakran túrja ki a tányér szélére a zöldségeket, próbáljuk meg elrejteni azokat a kedvenc ételeiben. Pakoljuk meg a tésztát paradicsommal, tegyünk a tortillatekercsbe babot. Helyettesítsük a tészta egy részét cukkinivel, ehhez nem lesz szükségünk másra, mint egy zöldséghámozóra vagy egy spirálozógépre. A spagettiszószba pedig keverjünk egy kevés sárgarépát. Ebből a narancsszínű zöldségből isteni fasírtgolyót is készíthetünk. Zöldségekből még desszertek is készülhetnek. Ha megszeretik az új, kicsit más ízeket, egy idő után már nem is kell annyira bújtatni az egészséges hozzávalókat.
Ha nyűg a főzés – megoldás konyhai kiégés ellen
5. Legyen a tányér felén zöldség, gyümölcs!
Ha az étkezés sztárja a zöldséges köret, ha a tányér nagy részét nem a hús vagy a gabonafélék teszik ki, a gyerek nagyobb eséllyel fogadja el a zöldséget, mint az étkezés fontos részét. Persze nem mindegy, hogy mindezt hogyan rendezzük el a tányéron. Kreativitásunkat az interneten található megannyi ötlettel növelhetjük. Ha bejön az ötlet, a gyerek tovább foglalkozik a zöldséggel, lassabban eszik, hosszabb ideig marad a fenekén ülve az asztalnál – bárhogy is legyen, nyert ügyünk van.
6. Gyümölcs mint kisétkezés
Legközelebb az uzsonnásdobozba ne müzliszeletet, inkább gyümölcsöt csomagoljunk. Az ebédet követően a gyerekekre is rátör az édesség utáni vágy. Legjobb, ha ezt a vágyukat almával, szilvával, szőlővel, cseresznyével vagy – ha nincs friss – aszalt gyümölccsel oltják.
7 hatásos megoldás, ha válogatós a gyerek