Egészségesen étkezik és rendszeresen sportol, mégis gyarapszik a súlya? Sokan úgy gondolják, hogy „csak” a nem megfelelő életmód okolható a pluszkilókért, de más is állhat a háttérben. Íme, 5 olyan probléma, amely megnehezíti, hogy megtartsa az ideális testsúlyát.

A hízás 5 meglepő oka

1. DEPRESSZIÓ

Az antidepresszánsok nagy része súlygyarapodást okoz, így, ha szorongásos, depressziós panaszaira hosszú ideig gyógyszert kap, nagy eséllyel számíthat arra, hogy hízni fog. De ha nem kezelik a depresszióját gyógyszerrel, akkor is előfordulhat, hogy gyarapodik a súlya. Egy 2010-es tanulmány szerint azok, akik magányosnak, szomorúnak érzik magukat, gyakran szoronganak, gyorsabban híznak, mint azok, akiknél nem jelentkeznek depressziós tünetek. Ennek valószínűleg az az oka, a depresszióval küzdők magas zsír- és kalóriatartalmú ételeket fogyasztanak, hogy javítsák komfortérzetüket, a fizikai aktivitásukat viszont jelentősen csökkentik.

MEGOLDÁS: Antidepresszáns miatti súlygyarapodását beszélje meg kezelőorvosával, és ha szükséges, térjen át más gyógyszerre. A gyakori szomorúságon, szorongáson úrrá lehet edzőtársak segítségével, vagy, ha csatlakozik egy támogató csoporthoz.

2. GYÓGYSZEREK MELLÉKHATÁSAI

A lista azokról a gyógyszerekről, melyek súlygyarapodáshoz vezetnek, igen hosszú. A különféle hormonkezelések, hormonterápiák, szteroidok, béta-blokkolók, allergia elleni szerek, migrén- és gyomorégés elleni szerek, antidepresszánsok, fejfájáscsillapítók mind-mind okozhatnak hízást. Egyes gyógyszerek a jóllakottság érzését befolyásoló hormonok szintjére hatnak, mások az anyagcserére – a lényeg, hogy ugyanolyan étkezési szokások mellett megindul a hízás.

MEGOLDÁS: Amennyiben úgy véli, hogy a gyógyszere befolyásolja az étvágyát, vagy egyszerűen csak úgy érzi, hogy azóta hízik, amióta egy bizonyos gyógyszert szed, akkor, amint módja van rá, beszéljen kezelőorvosával. Találhatnak olyan alternatív gyógymódot, amelynek nem lesz zavaró mellékhatása.

3. LASSÚ EMÉSZTÉS

A különböző emésztőrendszeri problémák, beleértve a lassú bélmozgást, okozhatnak elhízást. Ideális esetben evés után egy órával már beindul a bélmozgás, és naponta megtörténik a belek kiürítése. A gyakori székrekedés oka lehet kiszáradás, egyes gyógyszerek mellékhatása, alacsony rostbevitel vagy a jó baktériumok hiánya a belekben.

MEGOLDÁS: Ha a székrekedés az egyetlen tünete, probiotikumokkal segítse az emésztőrendszerét a megfelelő működésben. Fontos, hogy a szervezete hidratált maradjon, és fogyasszon elegendő rostban gazdag ételt. Ha a problémái hosszabb ideig fennállnak, forduljon orvoshoz.

4. TÁPANYAGHIÁNY

A szervezet alacsony magnézium- és/vagy vasszintje, illetve a D-vitamin hiánya gyengítheti az immunrendszert, csökkentheti az energiaszintet, lassíthatja az anyagcsere-folyamatokat, megnehezítve az egészséges életmód betartását. Hogy miért? Az alacsony energiaszintet például könnyű koffeinnel és édességekkel felturbózni.

MEGOLDÁS: Változatos étrenddel a legtöbb ásványi anyaghoz, vitaminhoz hozzájuthat a szervezet. Próbálja növelni a vasbevitelt több vörös hús és spenót fogyasztásával, és a magnézium szintjét azzal, hogy brazil diót vagy mandulát iktat az étrendjébe. Fogyasszon mindennap tejet és tejtermékeket.

5. AZ ÉLETKOR

Az idő előrehaladtával az anyagcsere egyre lassul. Negyven-, ötvenévesen nem égetünk annyi kalóriát, mint amennyit húszévesen égettünk. Többet kell mozogni, és alaposan meg kell válogatnunk, hogy mit eszünk, ahhoz, hogy az anyagcserénk „zavartalanul” működjön.

MEGOLDÁS: Ne feledje, ahhoz, hogy megállítsa a hízást, nem jó megoldás a szervezete éheztetése. Fontos egy megfelelően összeállított étrend, ami nemcsak fehérjéket és jótékony zsírokat, de összetett szénhidrátokat is tartalmaz. Szükség szerint szakember segítségét étrendje és edzésterve összeállításához!

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink