A hipertónia, azaz a magasvérnyomás-betegség a fejlett államokban népbetegségnek számít. A tartósan magas vérnyomás károsíthatja az ereket, növelve a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázatát. Éppen ezért, ha egy váratlan vérnyomásmérés magasabb értéket mutat, hajlamosak vagyunk bepánikolni és a legrosszabbra gondolni. Előfordul azonban, hogy a vérnyomás csak átmenetileg magasabb a normálisnál, és a hátterében inkább furcsa, mint súlyos ok áll.

A magas vérnyomás ártalmatlan is lehet

FEHÉRKÖPENY-SZINDRÓMA

Létezik egy nagyon érdekes jelenség: egyesek magas értéket csakis az orvosi rendelőben produkálnak, otthon, nyugodt körülmények között nem. Ennek az orvos látványa az oka, a helyzettől való félelem. Statisztikák szerint az emberek 20 százalékánál figyelhet ő meg ez a probléma, és ez az arány egyre nő. Ilyen esetekben nagyon nehéz megítélni, hogy valódi magasvérnyomás-betegségről van-e szó, vagy „csak” az idegességnek tudható be a magas érték. Ha az otthoni rendszeres vérnyomásmérés, illetve a 24 órás vérnyomásmérés azt mutatja, hogy valóban fehérköpeny-szindrómáról van szó, akkor is foglalkozni kell a problémával, hiszen ez azt jelenti, hogy az illető érzékenyen reagál a stresszhelyzetekre – a tartós stressz pedig könnyen hipertóniához vezethet. Az orvosnál vérnyomásmérés előtt érdemes többször mélyet lélegezni az orron keresztül, és a szájon át kifújni a levegőt. Ez segít lenyugodni, lassul a pulzus, a vérnyomás pedig csökken.

ERŐS FIZIKAI IGÉNYBEVÉTEL AZ ORVOSI VIZSGÁLAT ELŐTT

Biztosan önnel is előfordult már, hogy késésben volt és rohannia kellett az orvosi vizsgálatra, vagy lift nélkül sietett fel a negyedikre, a rendelőbe. Futás közben a pulzusszám növekszik, több vér kerül az érrendszerbe, ami nagyobb nyomást gyakorol az erek falára, azaz nő a vérnyomás. Ha ilyen állapotban mérik meg a vérnyomást, garantált a magasabb érték. Ezért fontos időben odaérni a megbeszélt időpontra, és ha lehet, 20-30 percet nyugalomban tölteni a vizsgálat előtt. Rendszeres mozgással egyébként ez a probléma elkerülhető: a sportolás javítja a szív és a tüdő állapotát, hatására mérséklődik a fizikai igénybevétel kiváltotta vérnyomásemelkedés.

TELE HÚGYHÓLYAG

A tele húgyhólyag elősegíti a stresszhormonok (például az adrenalin, noradrenalin és a kortizol) termelődését, aminek hatására a szervezet készen áll „harcolni vagy menekülni” – bár ebben az esetben egyikre sincs szükség, szerencsére. A testet elárasztó stresszhormonok hatására a pulzusszám megnő, a vérnyomás pedig emelkedik. Megoldás: vérnyomásmérés előtt mindenképpen menjen ki a mosdóba. A vérnyomás ilyenkor három-négy perc után visszaáll a normális értékre.

KÁVÉ FOGYASZTÁSA

A rendszeres kávéfogyasztás egészségügyi hatásairól megoszlanak a vélemények. A kávé élénkítő hatása miatt népszerű, mivel a benne rejlő koffein stimulálja a központi idegrendszert, emeli a pulzusszámot és a vérnyomást. Általános vélemény szerint napi négycsészényi mennyiség (ami kb. 300-350 milligramm koffeint tartalmaz) nem jelent veszélyt az egészségre, de a koffeinre mindenki másképp reagál. Egy egyszeri, 250 milligrammos koffeinadag 1–4 óráig is hatással lehet a vérnyomásra, de ez is változó – tehát előfordulhat, hogy ha ön érzékenyebb a koffeinre, akkor a kávé megemeli a vérnyomását, és csak több óra elteltével áll vissza a normál értékre. A legújabb kutatások szerint ezek a vérkeringési változások csak átmenetiek, és nem vezetnek magasvérnyomás-betegség kialakulásához vagy más szív- és érrendszeri betegséghez. (Ugyanilyen hatással lehet egyesekre az energiaitalok fogyasztása is.)

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink