A méret nem lényeg
Míg a férfiasságnál igenis számít a méret, a női mellről ez nem mondható el. A hölgyek 70 százaléka mégis elégedetlen a melle méretével, főleg azért, mert úgy gondolják, a férfiakat csak a nagy mell vonzza. Ez egyébként nem igaz: felmérésekből kiderül, hogy a férfiak szeretik megbámulni az átlagosnál nagyobb melleket, de a párválasztásnál ez nem elsődleges szempont. Sőt sokan kifejezetten a kis, „kézbe simuló” melleket szeretik. A mell egyébként kötőszövetes állományból és zsírszövetből épül fel. Egy átlagos mell tömege 0,5 kg. Mindkét mell a test zsírtartalmának 4-5 százalékát és a test teljes tömegének 1 százalékát tartalmazza. Mérete akár hónapról hónapra képes változni: a menstruációs ciklus során a sejtnövekedés és a vízvisszatartás miatt akár 14 százalékot is ingadozhat a mérete.
Egyedi formák
Az életkor előrehaladtával a mell veszít ruganyosságából. nagy százalékban ezért a genetika felelős, de a folyamatot lehet késleltetni. A hason alvás nem tesz a jót a mellnek és az sem szerencsés, ha egész nap szoros melltartót visel. A mellizom-erősítő gyakorlatok és a hideg-meleg vizes váltózuhany, a masszázs viszont határozottan segít abban, hogy megőrizze melle feszességét. A befelé forduló mellbimbó természetes – ha mindig is ilyen volt. Ha azonban az addig kiugró bimbó fordul befelé, keressen fel orvost, mert akár komoly betegséget is jelezhet a változás. Egyébként a két mell nem egyforma. A különbség közöttük néha alig látható, de attól még bizony különbözőek.
Általában a jobb mell kisebb, mint a bal. A mellbimbók mérete sem azonos, sőt mind a kettő más irányba mutat.
Ápolt mell és dekoltázs
A nők többségének van néhány szőrszál a mellbimbója környékén. Ez a haj- és a bőrszíntől függően lehet sötétebb vagy világosabb, erősebb vagy pihés. Ez természetes jelenség, nem utal hormonproblémára. Ha nagyon zavarja, szemöldökcsipesszel eltávolíthatja a szőrszálakat. Gyakori, hogy melleken, a dekoltázson mitesszerek, pattanások jelennek meg. A mell ápolásáról a nők többsége hajlamos megfeledkezni, pedig a különösen érzékeny bőr kiemelt törődést igényel.
Védelem sportoláskor
Megerőltető mozgás közben – futás, aerobik, tánc – a mellek is intenzíven mozognak, ami akár fájdalmas is lehet. Ezért fontos, hogy sportoláshoz ne hagyományos melltartót viseljen. Azok ugyanis csak a függőleges irányú mozgást szabályozzák, ellentétben a sportmelltartókkal, amelyek támogatják és behatárolják a mell mozgását, megelőzve ezzel az izom és a szövetek sérülését. A jó sportmelltartó védi a mellet, csökkenti a rázkódást, légáteresztő anyagból készül, felszívja a nedvességet.
Egyre nagyobb mellek
Az ötvenes-hatvanas években a nők többsége B kosaras melltartót hordott, ma a C kosár a leggyakoribb. Ennek több oka van: egyrészt a mai generációk „nagyobbak”, mint a pár évtizeddel korábbiak, másrészt sajnos kövérebbek is. Ráadásul egyre több nő dönt úgy, hogy kés alá fekszik, és mellnagyobbítást csináltat. Az implantátumokkal kapcsolatban nagyon sok a tévhit: az anyaguk egyre inkább szövetbarát, de szilikont is széles körben alkalmaznak. Az újabb implantátumok nagyon jó „utánzatok”, ám ütésre, nyomásra sérülhetnek – néha ez spontán is előfordulhat. Korábbi növekedés A női mellek napjainkban egy évvel hamarabb indulnak fejlődésnek. Ennek oka részben a gyerekkori jóltápláltság – sok esetben inkább a túltápláltság –, részben pedig az élelmiszerekben, szépségápolási szerekben található ösztrogénszerű anyagok.
ARANYÉR: A SZAKORVOS ELMONDJA, MIT TEGYEN MEG A GYÓGYULÁSA ÉRDEKÉBEN