Az ébredés utáni pillanatokban rádöbbenni, hogy megint itt a lüktető fejfájás, idegesítő és elszomorító. A leginkább bosszantó, hogy úgy érezzük, esélyünk sincs tenni ellene, garantált a rossz közérzet. Összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat, amelyek reggel fejfájást okozhatnak, és segítünk, hogy könnyebben átvészelje a nehéz pillanatokat.

A reggeli fejfájásról

KEVÉS ALVÁS

A szervezetnek hét-nyolc óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy tökéletesen működjön. Ha kevesebbet alszik, a teste úgy érzékeli, hogy baj van, és „pánikolni” kezd. A stresszhormonok megemelkednek, ami fokozott szívfrekvenciát, magasabb vérnyomást eredményez – ezek pedig hozzájárulhatnak a fejfájás kialakulásához.

TIPP: Az ibuprofén ilyen esetekben segít a fejfájáson. Ha teheti, pihenjen le napközben 20-30 percet, hogy a szervezete működése helyreálljon.

TÚL SOK ALVÁS

Ahogy a kevés, úgy a túl sok alvás is okozhat fejfájást. Ha kilenc óránál többet alszik, előfordulhat, hogy a szerotonin hormon szintje lecsökken, aminek hatására kevesebb vér jut az agyba, és ez fejfájást okozhat. Különösen gyakori ez hétvégente, amikor az emberek többsége tovább alszik annak ellenére, hogy a hét közben kimaradt alvásidőt így nem lehet bepótolni.

TIPP: Lehetőleg mindennap ugyanabban az időben feküdjön le és keljen fel, függetlenül attól, hogy hétköznap vagy hétvége van-e.

ALACSONY ENDORFINSZINT

A szervezet endorfintermelése a kora reggeli órákban a legalacsonyabb, ami az emberek egy részénél migrénszerű tüneteket okozhat. Az alacsony endorfinszint befolyásolhatja más neurotranszmitterek, például a szerotonin szintjét is, ami szűkíti az agyban lévő ereket. A szűkület csökkenti az agy vérellátását, ami fejfájást okozhat. Azt sajnos még az orvosok sem tudják, hogy mitől függ, kinél jelentkezik fájdalom.

TIPP: A reggeli fejfájás megszüntethető, ha sportol, mivel a testmozgás hatására beindul az endorfintermelés.

MÁSNAPOSSÁG

Egy átmulatott éjszaka után szinte törvényszerű a reggeli fejfájás, hiszen az alkohol dehidratálja a szervezetet, így kevesebb vér áramlik az agyba. Ilyenkor ráadásul az alvás minősége sem megfelelő, ami szintén fejfájást okozhat, illetve fokozhatja a fájdalmat.

TIPP: A legjobb módja, hogy elűzze a fájdalmat, a rehidratáció. Igyon sok folyadékot vagy izotóniás italt – bár arra, hogy ez utóbbi hamarabb megszüntetné a másnaposságot, nincs bizonyíték. Vigyen be a szervezetébe extra adag C-vitamint, amely segít a májnak az alkohol lebontásában.

HORKOLÁS

A horkolás az alvási apnoé egyik tünete is lehet. Ebben az állapotban alvás közben a légzés időről időre abbamarad, majd újra elindul. Bár ezek a fulladásos epizódok csak néhány másodpercig tartanak, ha többször is megismétlődnek egymás után, akkor az agy nem jut elegendő oxigénhez, ami reggel erős fejfájást eredményezhet.

TIPP: Ha bebizonyosodik, hogy alvási apnoétól szenved, az alvás alatt használhat egy olyan készüléket, amely az alvás alatt az orra helyezett maszkon keresztül folyamatosan levegőt juttat a légutakba. Ezzel a probléma jól kezelhető, és vele együtt búcsút inthet a reggeli kínzó fejfájásnak is.

KÁVÉMEGVONÁS

A koffein tulajdonképpen enyhe gyógyszer, amely stimulálja az idegrendszert. Ha rendszeresen kávézik reggelente, nehéz lemondani a barna nedűről, és szinte biztos, hogy egyből jelentkezik a fejfájás. A koffeinmegvonás ugyanis az agyban lévő erek tágulásához vezet, aminek következtében több vér áramlik az agyba, nagyobb nyomást kifejtve, fájdalmat okozva.

TIPP: Ha le szeretne szokni a reggeli kávézásról, ne hirtelen, egyik napról a másikra tegye, hanem fokozatosan, egy-két hét alatt.

MAGAS VÉRNYOMÁS

A magas vérnyomás szó szerint nagyobb nyomást gyakorol a fejre, és ez az extra nyomás a fejfájás gyakori oka. Sok esetben pont a fejfájás hívja fel a figyelmet a magas vérnyomás betegségre.

TIPP: Forduljon orvoshoz, és ha a doktor megállapítja a magas vérnyomás betegséget, életmód-változtatást (diétát és rendszeres mozgást) fog javasolni, esetleg vérnyomáscsökkentő gyógyszert ír fel.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink