A terhességi cukorbetegség nemcsak az anyára van hatással, de prediabetes-es állapotot idézhet elő a gyermeknél is. 

A terhességi diabetes megnöveli a gyermek (pre)diabetes-re való hajlamát

A terhességi cukorbetegség – gestacios diabetes- viszonylag gyakori állapot. Lényege, hogy a várandósság alatt kerül a cukorbetegség diagnosztizálásra, ami a kismamára és a babára is nagy veszélyeket rejt. A terhességi diabetes-t kötelezően szűrik a terhesség során, ami alacsony rizikócsoport esetén ez a 24-28. héten esedékes, magas kockázat esetén pedig a 16.héten is. Nagyon fontos azonban, ha kiderül a terhességi cukorbetegség, a kezelését mihamarabb el kell kezdeni, mivel a magas vércukorszint a mamára és a babára is negatív hatást gyakorol. Az anyukánál ugyanis ekkor nagyobb eséllyel lép fel toxémia, fokozottá válnak különböző fertőzések, megnő a vetélés, halvaszületés és koraszülés esélye is. A tartósan magas vércukorszint a babánál szülési komplikációkat, nagy születési súlyt és a szülés után alacsony vércukorszintet, hipoglikémiát okozhat.

Szülés után

Sajnos a szüléssel még nem dőlhet hátra senki, ugyanis a gestacios diabetes a későbbiekben is nyomot hagy. Ugyanis az édesanya – annak ellenére, hogy szülés után legtöbbször rendeződik a szénhidrát anyagcsere- a későbbiekben fokozott rizikócsoportba fog tartozni cukorbetegség terén. Megfigyelések szerint, ha az érintett nem tartja be a javasolt életmódbeli tanácsokat, úgy az esetek közel 50 százalékában cukorbetegség alakul ki az anyánál a szülés utáni években.

Azt már több éve kiemelik a szakemberek, hogy szülés után a kismamának 6-8 héttel, a későbbiekben először egy év múlva, majd 2 évente érdemes OGTT szűrésre járnia.

Mivel megnő a prediabetes esélye a gyermekeknél, így nemcsak az anyánál, a gyermeknél is szükség van szűrésre. Nagyon fontos, hogy a terheléses vércukor vizsgálat során ne csak a glükóz szintjét ellenőrizzék, hanem az inzulinét is, ugyanis ekkor az inzulinrezisztenciára is fény derülhet (ekkor a vércukor mennyisége normál tartományon belül is mozoghat).

kismama, vércukor, diabetes

Fotó: shutterstock

A GDM-es anyák gyerekeinél a gyermekorvosnak/háziorvosnak ellenőriznie kell a testsúly alakulását, és amennyiben túlsúly jelentkezik, akkor a gyermeket endokrin/diabetes szakellátásba kell utalni, ahol az elhízás kivizsgálására előírt laboratóriumi vizsgálatokat elvégzik. Elhízás esetén tízéves kortól mindenképpen évente szükséges vércukor terhelés, vérnyomás, lipid profil, vese-, májfunkciók ellenőrzése. Súlyos elhízás esetében már korábbi életkorban is javasolt a fenti vizsgálatok elvégzése! A fokozott kockázat miatt kiemelten fontos a felvilágosítás, a megelőzés : az egészséges életmód jelentőségének hangsúlyozása a megfelelő táplálkozás és a rendszeres testmozgás- mondja dr. Porochnavecz Marietta diabetológus.

Amennyiben ennek ellenére eléréseket tapasztalnak, úgy mind a prediabetes, mind a 2-es típusú cukorbetegség esetén a kezelést azonnal meg kell kezdeni, ami életmódterápiát és/vagy gyógyszeres kezelést foglal magában.

Mit tehetünk, ha panaszt okoz a metformin? A diabetológus válaszol!

56 kilót fogyott a háziorvos, most a betegeit motiválja

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink