A mélyvénás trombózisnak léteznek rizikófaktorai, melyekkel nem árt tisztában lenni, hiszen ekkor külön figyelmet kell szentelni a megelőzésnek. Prof. Blaskó György véralvadási specialista összeszedte azt a 7 kockázati tényezőt, amik miatt jobban fenyegetnek egyeseket a vérrögök.

Rizikó: 7 kockázati tényező, amelyek esetében nagyobb eséllyel lép fel trombózis

1. Túlsúly

A túlsúly számtalan szövődményt okozhat, például 2-es típusú cukorbetegséget, metabolikus szindrómát, szív-és érrendszeri panaszokat, és bizony mélyvénás trombózis kialakulásában is szerepe lehet. Egyrészt azért, mert a súlyfelesleg megnöveli a visszértágulat kialakulását, melyben a vér áramlási sebessége lelassul, pangás lép fel, ami megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét. Ezen kívül a túlsúly olyan betegségeket is okozhat (magas vérnyomás, diabetes), melyek szintén nagy trombózis-provokáló faktornak számítanak.

 

trombózis, láb, nő

Fotó: Shutterstock

 

2. Dohányzás

A túlsúlyhoz hasonlóan a dohányzás is rombolóan hat az egész szervezetünkre, és óriási károkat okozhat, ráadásul 23%-kal megnöveli a trombózis esélyét is! Ennek oka, hogy súlyosbítja a keringési betegségeket, károsítja az érfalat, növeli a vérlemezkék összecsapódását (aggregációját), így mind a vénás, mind az artériás oldalon okozhat vérrögöket.

3. Terhesség, gyermekágyi időszak

A hormonális változások, melyek terhesség és szülés után létrejönnek, mind a kismama és a gyermek érdekét szolgálják, ám ezeknek vannak sajnos árnyoldalaik is. Ilyen például az, hogy nő a vér alvadékonysága, ráadásul a kialakult fizikai hatások (pl. növekvő méh, a baba nyomja a medence ereit) miatt sokkal könnyebben lép fel trombózis a kismamáknál. Amennyiben a nő császármetszéssel hozta világra babáját, úgy az esély még nagyobb!

4. Fogamzásgátló, hormonok szedése

A hormontartalmú fogamzásgátlók és az egyéb hormonterápiában részesülők is nagyobb veszélynek vannak kitéve, hiszen ezek a szerek fokozzák a véralvadást. A legjobb az lenne, hogy még mielőtt bárki hasonló készítményhez nyúl, végeztessen rizikóbecslést trombózis szempontjából, benne trombofília szűréssel, és ha magas, úgy más védekezési módszert válasszon, és ha lehet, ne alkalmazzon más hormonális készítményeket sem (pl. klimax terápia, tesztoszteron pótlás).

5. Trombofília, illetve korábbi trombózis

Amennyiben valaki átesett már trombózison, úgy sajnos fennáll a veszélye annak, hogy megismétlődik a baj, főleg akkor, ha nincs normál tartományon belül az INR szintjük (ez általában 2-3 közt van). Ekkor ugyanis PTS, azaz poszttrombotikus szindróma léphet fel, amikor nagyobb eséllyel keletkeznek újra vérrögök.

Fontos, hogy ha az illető valamilyen trombofíliával küzd, akkor is megnő a rizikó. Természetesen léteznek a trombofíliáknak enyhébb és súlyosabb formáik is, ám ha ez utóbbi csoportba tartozik valaki, úgy véralvadásgátló terápiára szorul megelőző célzattal – mondja Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája.

 

trombózis, láb

Fotó: Shutterstock

 

6. Tartós immobilitással járó betegségek

Leggyakrabban törés utáni gipszelés, olyan belgyógyászati betegség, ami tartósan betegágyhoz köt. Továbbá olyan neurológiai betegség (pl. stroke, sclerosis multiplex) esetén, ami szintét immobillá teheti a beteget.

7. Bizonyos betegséggel küzdők

Vannak olyan betegségek, amelyek megléte szintén megnöveli a trombózis rizikóját, amikor már eleve véralvadásgátlót kapnak prevenció gyanánt, főleg, ha mellette más alvadást fokozó tényező is jelen van.

Ezek a betegségek a következők:

  • Cukorbetegség
  • Pitvarfibrilláció
  • Daganatok (főleg petefészek, méh, vastagbél, hasnyálmirigy)
  • Súlyos visszértágulatok
  • Magas vérnyomás

Ezt tedd, hogy megelőzd a trombózist!

  • Dohányzás abbahagyása
  • Súlyfelesleg leadása
  • Rendszeres testmozgás
  • Egészséges étrend
  • Bőséges folyadékfogyasztás
  • Szükség esetén megfelelő véralvadásgátló terápia, illetve kompressziós terápia

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink