Az ételek tápanyaggal látják el testünket, biztosítják a szervezet zavartalan működését. De vannak, akik számára bizonyos ételek nem energiát adnak, hanem kellemetlen tüneteket okoznak, például puffadást, hasmenést, súlyvesztést, lehangoltságot, fáradékonyságot. Az ételallergia vagy ételérzékenység sokak életét keseríti meg. Felismerni nem könnyű, hiszen még az egészségesnek kikiáltott szuperételek is okozhatnak problémát.

Allergia? Érzékenység? Derítse ki!

ALLERGIA VAGY ÉRZÉKENYSÉG?

Az allergiás megbetegedések száma évről évre növekvő tendenciát mutat, ám nem szabad összetéveszteni a táplálékallergiát a táplálék-intoleranciával. Az ételallergia során a szervezet „veszélyesnek” tekint valamely élelmiszert, ezért az immunrendszer valamelyik reakciótípusa kórosan fokozott mértékben aktiválódik az allergén hatására. Míg az étel-intolerancia (krónikus élelmiszer-érzékenység) enzimhiányos betegség, nem az immunrendszer váltja ki.

MIT TEHET?

Ha úgy érzi, élelmiszer-érzékenységtől vagy allergiától szenved, jó ötlet kipróbálni az eliminációs diétát. Az elimináció kihagyást, elhatárolódást jelent, tehát az eliminációs diéta nem más, mint az allergiás tüneteket kiváltó élelmiszerek teljes mellőzése az étrendből. Ez sajnos nem olyan egyszerű, mint sokan gondolják, érdemes pontosan megtervezni.

1. BESZÉLJEN ORVOSSAL VAGY DIETETIKUSSAL!

Mielőtt bármilyen élelmiszert megvonna magától, konzultáljon szakemberrel. Nagyon egyszerűnek tűnik elhagyni például a glutént, de a teljes kiőrlésű gabonák sok fontos, értékes tápanyagot tartalmaznak, a rostokról nem is beszélve. A tejtermékek kiiktatása pedig vészesen lecsökkentheti a szervezet D-vitamin- és a kalciumszintjét. Fontos továbbá, hogy beszéljen szakemberrel az ételekhez való viszonyáról, rendellenes étvágytalanságról vagy éppen falási rohamokról (ha vannak/ voltak ilyenek).

2. KÉSZÜLJÖN FEL A DIÉTÁRA!

Mielőtt elkezdené az eliminációs étrendet, vezessen étkezési naplót, hogy meghatározható legyen az étkezési szokások és a jelentkező tünetek közötti mintázat. Ez segítséget nyújt önnek és az orvosnak vagy dietetikusnak annak megállapításában, hogy mely élelmiszerek vagy ételek okozhatnak önnél problémát. Mindig pontosan jegyezze fel, hogy mit evett és mennyit, és hogy hogyan érezte magát az evés után. Vezessen naplót legalább 1-2 hétig, mielőtt bármilyen döntést hozna arról, mit iktat ki az étrendjéből.

3. FIGYELJE A TÜNETEKET!

Ha lát is valamiféle összefüggést az étkezése és a tünetek között, ne ugorjon fejest a diétába. Étkezzen továbbra is a szokott módon, és figyelje a tüneteit. Tájékozódjon az élelmiszerek összetevőiről, tudakozódjon, hogy mivel helyettesíthető az adott étel. Készüljön fel új alapanyagok megismerésével, receptek gyűjtésével. A diéta megkezdéséhez válasszon ki egy olyan napot, amikor tudja, hogy könnyedén ellenőrizheti, mi kerül a tányérjára. A nyaralás, a családi ebédek, vacsorák, vállalati bulik nem ilyen alkalmak.

4. NE SÜRGESSE AZ IDŐT!

A diéta első szakaszában az étrendből kivonják a problémásnak gondolt élelmiszereket. Ez általában 1-2 hét. Nagyon csábító a folyamat korábbi leállítása, mert a jótékony hatások már rövid idő után jelentkezhetnek, de ez hamis eredményt hozhat – érdemes hát kivárni a szakemberrel megbeszélt időt, és csak utána visszavenni az étrendbe a „bűnös” élelmiszert.

5. A DIAGNÓZIS FELÁLLÍTÁSA!

Ha a panaszokat ételallergia vagy intolerancia okozta, a tünetek az eliminációs diéta során enyhülnek vagy teljesen meg is szűnnek, az étel újbóli fogyasztásakor pedig ismét jelentkeznek. A diagnózis felállításához és a további teendőkhöz mindenképpen orvosi segítség szükséges!

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink