Az ételek tápanyaggal látják el testünket, biztosítják a szervezet zavartalan működését. De vannak, akik számára bizonyos ételek nem energiát adnak, hanem kellemetlen tüneteket okoznak, például puffadást, hasmenést, súlyvesztést, lehangoltságot, fáradékonyságot. Az ételallergia vagy ételérzékenység sokak életét keseríti meg. Felismerni nem könnyű, hiszen még az egészségesnek kikiáltott szuperételek is okozhatnak problémát.

Allergia? Érzékenység? Derítse ki!

ALLERGIA VAGY ÉRZÉKENYSÉG?

Az allergiás megbetegedések száma évről évre növekvő tendenciát mutat, ám nem szabad összetéveszteni a táplálékallergiát a táplálék-intoleranciával. Az ételallergia során a szervezet „veszélyesnek” tekint valamely élelmiszert, ezért az immunrendszer valamelyik reakciótípusa kórosan fokozott mértékben aktiválódik az allergén hatására. Míg az étel-intolerancia (krónikus élelmiszer-érzékenység) enzimhiányos betegség, nem az immunrendszer váltja ki.

MIT TEHET?

Ha úgy érzi, élelmiszer-érzékenységtől vagy allergiától szenved, jó ötlet kipróbálni az eliminációs diétát. Az elimináció kihagyást, elhatárolódást jelent, tehát az eliminációs diéta nem más, mint az allergiás tüneteket kiváltó élelmiszerek teljes mellőzése az étrendből. Ez sajnos nem olyan egyszerű, mint sokan gondolják, érdemes pontosan megtervezni.

1. BESZÉLJEN ORVOSSAL VAGY DIETETIKUSSAL!

Mielőtt bármilyen élelmiszert megvonna magától, konzultáljon szakemberrel. Nagyon egyszerűnek tűnik elhagyni például a glutént, de a teljes kiőrlésű gabonák sok fontos, értékes tápanyagot tartalmaznak, a rostokról nem is beszélve. A tejtermékek kiiktatása pedig vészesen lecsökkentheti a szervezet D-vitamin- és a kalciumszintjét. Fontos továbbá, hogy beszéljen szakemberrel az ételekhez való viszonyáról, rendellenes étvágytalanságról vagy éppen falási rohamokról (ha vannak/ voltak ilyenek).

2. KÉSZÜLJÖN FEL A DIÉTÁRA!

Mielőtt elkezdené az eliminációs étrendet, vezessen étkezési naplót, hogy meghatározható legyen az étkezési szokások és a jelentkező tünetek közötti mintázat. Ez segítséget nyújt önnek és az orvosnak vagy dietetikusnak annak megállapításában, hogy mely élelmiszerek vagy ételek okozhatnak önnél problémát. Mindig pontosan jegyezze fel, hogy mit evett és mennyit, és hogy hogyan érezte magát az evés után. Vezessen naplót legalább 1-2 hétig, mielőtt bármilyen döntést hozna arról, mit iktat ki az étrendjéből.

3. FIGYELJE A TÜNETEKET!

Ha lát is valamiféle összefüggést az étkezése és a tünetek között, ne ugorjon fejest a diétába. Étkezzen továbbra is a szokott módon, és figyelje a tüneteit. Tájékozódjon az élelmiszerek összetevőiről, tudakozódjon, hogy mivel helyettesíthető az adott étel. Készüljön fel új alapanyagok megismerésével, receptek gyűjtésével. A diéta megkezdéséhez válasszon ki egy olyan napot, amikor tudja, hogy könnyedén ellenőrizheti, mi kerül a tányérjára. A nyaralás, a családi ebédek, vacsorák, vállalati bulik nem ilyen alkalmak.

4. NE SÜRGESSE AZ IDŐT!

A diéta első szakaszában az étrendből kivonják a problémásnak gondolt élelmiszereket. Ez általában 1-2 hét. Nagyon csábító a folyamat korábbi leállítása, mert a jótékony hatások már rövid idő után jelentkezhetnek, de ez hamis eredményt hozhat – érdemes hát kivárni a szakemberrel megbeszélt időt, és csak utána visszavenni az étrendbe a „bűnös” élelmiszert.

5. A DIAGNÓZIS FELÁLLÍTÁSA!

Ha a panaszokat ételallergia vagy intolerancia okozta, a tünetek az eliminációs diéta során enyhülnek vagy teljesen meg is szűnnek, az étel újbóli fogyasztásakor pedig ismét jelentkeznek. A diagnózis felállításához és a további teendőkhöz mindenképpen orvosi segítség szükséges!

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink