Az ételek tápanyaggal látják el testünket, biztosítják a szervezet zavartalan működését. De vannak, akik számára bizonyos ételek nem energiát adnak, hanem kellemetlen tüneteket okoznak, például puffadást, hasmenést, súlyvesztést, lehangoltságot, fáradékonyságot. Az ételallergia vagy ételérzékenység sokak életét keseríti meg. Felismerni nem könnyű, hiszen még az egészségesnek kikiáltott szuperételek is okozhatnak problémát.

Allergia? Érzékenység? Derítse ki!

ALLERGIA VAGY ÉRZÉKENYSÉG?

Az allergiás megbetegedések száma évről évre növekvő tendenciát mutat, ám nem szabad összetéveszteni a táplálékallergiát a táplálék-intoleranciával. Az ételallergia során a szervezet „veszélyesnek” tekint valamely élelmiszert, ezért az immunrendszer valamelyik reakciótípusa kórosan fokozott mértékben aktiválódik az allergén hatására. Míg az étel-intolerancia (krónikus élelmiszer-érzékenység) enzimhiányos betegség, nem az immunrendszer váltja ki.

MIT TEHET?

Ha úgy érzi, élelmiszer-érzékenységtől vagy allergiától szenved, jó ötlet kipróbálni az eliminációs diétát. Az elimináció kihagyást, elhatárolódást jelent, tehát az eliminációs diéta nem más, mint az allergiás tüneteket kiváltó élelmiszerek teljes mellőzése az étrendből. Ez sajnos nem olyan egyszerű, mint sokan gondolják, érdemes pontosan megtervezni.

1. BESZÉLJEN ORVOSSAL VAGY DIETETIKUSSAL!

Mielőtt bármilyen élelmiszert megvonna magától, konzultáljon szakemberrel. Nagyon egyszerűnek tűnik elhagyni például a glutént, de a teljes kiőrlésű gabonák sok fontos, értékes tápanyagot tartalmaznak, a rostokról nem is beszélve. A tejtermékek kiiktatása pedig vészesen lecsökkentheti a szervezet D-vitamin- és a kalciumszintjét. Fontos továbbá, hogy beszéljen szakemberrel az ételekhez való viszonyáról, rendellenes étvágytalanságról vagy éppen falási rohamokról (ha vannak/ voltak ilyenek).

2. KÉSZÜLJÖN FEL A DIÉTÁRA!

Mielőtt elkezdené az eliminációs étrendet, vezessen étkezési naplót, hogy meghatározható legyen az étkezési szokások és a jelentkező tünetek közötti mintázat. Ez segítséget nyújt önnek és az orvosnak vagy dietetikusnak annak megállapításában, hogy mely élelmiszerek vagy ételek okozhatnak önnél problémát. Mindig pontosan jegyezze fel, hogy mit evett és mennyit, és hogy hogyan érezte magát az evés után. Vezessen naplót legalább 1-2 hétig, mielőtt bármilyen döntést hozna arról, mit iktat ki az étrendjéből.

3. FIGYELJE A TÜNETEKET!

Ha lát is valamiféle összefüggést az étkezése és a tünetek között, ne ugorjon fejest a diétába. Étkezzen továbbra is a szokott módon, és figyelje a tüneteit. Tájékozódjon az élelmiszerek összetevőiről, tudakozódjon, hogy mivel helyettesíthető az adott étel. Készüljön fel új alapanyagok megismerésével, receptek gyűjtésével. A diéta megkezdéséhez válasszon ki egy olyan napot, amikor tudja, hogy könnyedén ellenőrizheti, mi kerül a tányérjára. A nyaralás, a családi ebédek, vacsorák, vállalati bulik nem ilyen alkalmak.

4. NE SÜRGESSE AZ IDŐT!

A diéta első szakaszában az étrendből kivonják a problémásnak gondolt élelmiszereket. Ez általában 1-2 hét. Nagyon csábító a folyamat korábbi leállítása, mert a jótékony hatások már rövid idő után jelentkezhetnek, de ez hamis eredményt hozhat – érdemes hát kivárni a szakemberrel megbeszélt időt, és csak utána visszavenni az étrendbe a „bűnös” élelmiszert.

5. A DIAGNÓZIS FELÁLLÍTÁSA!

Ha a panaszokat ételallergia vagy intolerancia okozta, a tünetek az eliminációs diéta során enyhülnek vagy teljesen meg is szűnnek, az étel újbóli fogyasztásakor pedig ismét jelentkeznek. A diagnózis felállításához és a további teendőkhöz mindenképpen orvosi segítség szükséges!

Ezek is érdekelhetnek

Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.
Nem tudsz fogyni? 5 dolog, amitől piszokul lelassul az anyagcseréd
Hiába edzel és eszel tudatosan, a fogyás mégsem indul be? Lehet, hogy az anyagcseréd lassult be – mutatjuk az 5 leggyakoribb hibát, amit érdemes mielőbb elkerülnöd!
Gyaloglással fogynál 50 felett? Íme egy heti edzésterv!
Nézd meg, hogyan építheted be ezt a mozgásformát a mindennapjaidb

Ajánlataink