Akarják tudni, hogy mi az egyik leggyakoribb betegség, aminek a nevét beírják az emberek a keresőbe? Nos, ez az aranyér. Megnéztük az aranyérrel kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdéseket, és feltettük őket Dr. Egri Gábor Sebész proktológus szakorvosnak. Hiszen ebben az esetben is a hiteles tájékoztatás a legfontosabb!

Aranyér: A szakorvos elmondja, mit tegyen meg a gyógyulása érdekében

Aranyér, vagy végbélrepedés?

Kicsit úgy tűnik, mintha a helyes táplálkozás, a sport mellett is egyre több embert érintene az aranyér. Ha az egészséges életmód mellett is megjelenik ez a betegség, akkor vajon milyen okok húzódnak a háttérben, min kell elsődlegesen változtatni? „A legfontosabb, hogy a székeléskor ne kelljen erőlködni, vagyis a széklet ne legyen kemény, lehetőleg naponta legyen és ideálisan ugyanabban a napszakban (de persze az utóbbihoz nem kell görcsösen ragaszkodni). A széklet puhaságát sok zöldség (rost), valamint a megfelelő folyadékbevitel segíti. Az olívaolaj csúszósítja a székletet. De a széklet kigördülését segíti a sámli használata is a lábunk alatt a WC-n ülve. Természetesen ezek ellenére is lehet aranyeresség. Hajlam kérdése, ahogyan a visszeresség is”- válaszolja kérdésünkre Dr. Egri Gábor Sebész, proktológus szakorvos. Az aranyér és a végbélrepedés két igen gyakori jelenség. Sokan nem is tudják pontosan, hogy melyik nehezíti meg az életüket.

„A végbélrepedés (fissura) szinte mindig fáj és vérzik a székeléskor, az aranyér lehet teljesen fájdalmatlan és nem mindig vérzik. Ez a fő különbség, de persze számos variáció létezik, ez nem olyan, mint a matematika”

– mondja határozottan a szakember, aki azt is hozzáteszi, hogy életünk folyamán egy-egy vérzés, szinte mindenkinél előfordul, ha azonban egy tünet konzekvensen fennáll, mindenképpen mutassuk meg proktológus szakembernek, hiszen pontos diagnózist csak ő állíthat fel a vizsgálatok után. A külső aranyerek esetén a lézeres eltávolítás a legkorszerűbb, legkíméletesebb. A belső aranyerek esetén a gyűrűzés gyors, fájdalmatlan, nagyon jó módszer.

aranyér

Fotó: shutterstock

Kismamák és az aranyér

Különösen sokszor felmerülő téma az aranyér, a kismamák között, hiszen a terhesség és a szülés szinte minden kismamánál okoz aranyeres panaszokat. „Ennek mechanikus/anatómiai és hormonális oka is vannak. A jó hír az, hogy a szülés után általában megnyugszik a dolog, visszahúzódhat minden, és maximum csak kis túlnyúlt bőrszakasz marad vissza. Szülés után pár héttel érdemes szakembernek megmutatni magát a kismamának, főleg akinek a terhesség előtt is voltak bizonytalan aranyér jellegű panaszai” – tanácsolja Dr. Egri Gábor.

A székletben megjelenő vérről náluk is találkozhattak már az olvasók. Azt tudjuk, hogy – érthetően – nagy ijedtséget okoz, de jó tudni, hogy bár a vér lehet komoly betegség (polip, rák) jele is, de lehet abszolút banális, spontán múló probléma jele is. A szakember itt is azt tanácsolja, hogy hosszabb ideje fennálló fájdalom és vérzés az, amit meg kell mutatni a szakorvosnak, és ne a fórumokon keressük rá a válaszokat.

Ezért fontos a gátizomtorna

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink