Akarják tudni, hogy mi az egyik leggyakoribb betegség, aminek a nevét beírják az emberek a keresőbe? Nos, ez az aranyér. Megnéztük az aranyérrel kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdéseket, és feltettük őket Dr. Egri Gábor Sebész proktológus szakorvosnak. Hiszen ebben az esetben is a hiteles tájékoztatás a legfontosabb!

Aranyér: A szakorvos elmondja, mit tegyen meg a gyógyulása érdekében

Aranyér, vagy végbélrepedés?

Kicsit úgy tűnik, mintha a helyes táplálkozás, a sport mellett is egyre több embert érintene az aranyér. Ha az egészséges életmód mellett is megjelenik ez a betegség, akkor vajon milyen okok húzódnak a háttérben, min kell elsődlegesen változtatni? „A legfontosabb, hogy a székeléskor ne kelljen erőlködni, vagyis a széklet ne legyen kemény, lehetőleg naponta legyen és ideálisan ugyanabban a napszakban (de persze az utóbbihoz nem kell görcsösen ragaszkodni). A széklet puhaságát sok zöldség (rost), valamint a megfelelő folyadékbevitel segíti. Az olívaolaj csúszósítja a székletet. De a széklet kigördülését segíti a sámli használata is a lábunk alatt a WC-n ülve. Természetesen ezek ellenére is lehet aranyeresség. Hajlam kérdése, ahogyan a visszeresség is”- válaszolja kérdésünkre Dr. Egri Gábor Sebész, proktológus szakorvos. Az aranyér és a végbélrepedés két igen gyakori jelenség. Sokan nem is tudják pontosan, hogy melyik nehezíti meg az életüket.

„A végbélrepedés (fissura) szinte mindig fáj és vérzik a székeléskor, az aranyér lehet teljesen fájdalmatlan és nem mindig vérzik. Ez a fő különbség, de persze számos variáció létezik, ez nem olyan, mint a matematika”

– mondja határozottan a szakember, aki azt is hozzáteszi, hogy életünk folyamán egy-egy vérzés, szinte mindenkinél előfordul, ha azonban egy tünet konzekvensen fennáll, mindenképpen mutassuk meg proktológus szakembernek, hiszen pontos diagnózist csak ő állíthat fel a vizsgálatok után. A külső aranyerek esetén a lézeres eltávolítás a legkorszerűbb, legkíméletesebb. A belső aranyerek esetén a gyűrűzés gyors, fájdalmatlan, nagyon jó módszer.

aranyér

Fotó: shutterstock

Kismamák és az aranyér

Különösen sokszor felmerülő téma az aranyér, a kismamák között, hiszen a terhesség és a szülés szinte minden kismamánál okoz aranyeres panaszokat. „Ennek mechanikus/anatómiai és hormonális oka is vannak. A jó hír az, hogy a szülés után általában megnyugszik a dolog, visszahúzódhat minden, és maximum csak kis túlnyúlt bőrszakasz marad vissza. Szülés után pár héttel érdemes szakembernek megmutatni magát a kismamának, főleg akinek a terhesség előtt is voltak bizonytalan aranyér jellegű panaszai” – tanácsolja Dr. Egri Gábor.

A székletben megjelenő vérről náluk is találkozhattak már az olvasók. Azt tudjuk, hogy – érthetően – nagy ijedtséget okoz, de jó tudni, hogy bár a vér lehet komoly betegség (polip, rák) jele is, de lehet abszolút banális, spontán múló probléma jele is. A szakember itt is azt tanácsolja, hogy hosszabb ideje fennálló fájdalom és vérzés az, amit meg kell mutatni a szakorvosnak, és ne a fórumokon keressük rá a válaszokat.

Ezért fontos a gátizomtorna

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink