A szem nemcsak a lélek tükre, egészségi állapotunkról is sokat elárul. A szemmel kapcsolatos betegségek mellett sok mindenre fény derülhet egy szemvizsgálaton, hiszen a szemünk az egyetlen hely a testünkön, ahol vágás nélkül is jól láthatók az idegek, artériák és erek. A szemben felfedezhető betegségek nagy eséllyel a test többi részében is megtalálhatók, érdemes hát évente egyszer felkeresni a szemészorvost akkor is, ha a látásunkkal nincs gond.

Árulkodó szem

Szem körüli sárga foltok, átmeneti látásvesztés

MIRE UTAL? Magas koleszterinszintre, érelmeszesedésre. A szemhéjon vagy a szaruhártyán megjelenő sárga foltok valójában apró zsírcsomócskák, lerakódások. Az artériában lerakódott koleszterindarabkák a vérárammal eljuthatnak a szemig, befészkelve magukat a retina aprócska artériájába. Ultrahangos vizsgálattal ezek a sárgás torlaszok kimutathatók.

Gyűrűk a szaruhártyán

MIRE UTAL? Wilson-kórra. Ez egy igen ritka, örökletes betegség, aminek következtében a máj nem képes a felesleges rezet az epével eltávolítani, és az felhalmozódik a különböző szövetekben: először a májban, majd a központi idegrendszerben, a szemben és egyéb szervekben is. A Kayser-Fleischer-gyűrűt a szaruhártyában lerakódott réz hozza létre. Ez az elváltozás látászavart nem okoz.

Dülledt szem

MIRE UTAL? Pajzsmirigyproblémákra. A pajzsmirigy egy pillangó alakú szerv, hormonjai szabályozzák egyebek között a növekedést és az anyagcserét. Ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, számos tünet jelentkezhet. Ilyen a csodálkozó tekintet: a pajzsmirigy hormon abnormális szintje megduzzasztja a szemkörnyéki szöveteket, és úgy tűnik, mintha a szem kidülledne. A nem megfelelő szemhéjzárás miatt gyakori a kínzó szemszárazság.

Véres szem

MIRE UTAL? Magasvérnyomás-betegségre. A szemfehérjén megjelenő makacs vörös foltok magas vérnyomást jelezhetnek. A szemfehérjét sok apró véredény táplálja. Magas vérnyomás következtében a vérerek kitágulnak, kirepednek, a vér összegyűlik a szemfehérjén. Sokszor azonban nincs nyilvánvaló oka a szemfehérje alatti rész vérzésének.

Vérzés a szemfenéken

MIRE UTAL? Cukorbetegségre. A cukorbetegség okozta szemfenéki elváltozásokat az orvosi nyelv retinopathiának nevezi. A betegség a szemfenéki keringés károsodása révén alakul ki. Az elváltozásokat a szemész szemfenéktükrözés során állapíthatja meg. A nem kezelt vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség következtében a vércukorszint tartósan magas, ami tönkreteheti az ereket az egész szervezetben, így a retinán futó hajszálereket is. Az erek fala lassan elveszti rugalmasságát, merev lesz és kórosan kitágul. Az érfalban repedés alakul ki, melyen keresztül a vér az ideghártya szöveteibe jut. Enyhe formája kezelést nem igényel, de szoros megfigyelést igen.

Sárga szem

MIRE UTAL? Májbetegségre. A máj megbetegedései, mint például a hepatitis vagy a cirrhosis okozhatja a szemfehérje sárgás elszíneződését. A szín az epefesték összetételének köszönhető, ami a hemoglobin (az oxigént szállító molekula a vörösvérsejtekben) lebomlása során jön létre. Valójában a kötőhártya sárgul be.

Ernyedt szemhéj

MIRE UTAL? Autoimmun betegségre. Szerencsére legtöbbször az ernyedt szemhéj egyszerű- en az öregedés jele. Előfordul azonban, hogy a myasthenia gravis (MG) néven ismert autoimmun betegség áll a tünet hátterében. Autoimmun betegség akkor alakul ki, amikor az immunrendszer a szervezet saját alkotóelemeit „idegen testnek” érzékeli, és elpusztításukra törekszik. MG esetében csökken az izomsejteken lévő acetilkolin receptorok száma, aminek következtében az izom-összehúzódás kiváltása nehezítetté válik, izomgyengeség lép fel.

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink