TÉVHIT: A Candida-fertőzés csak szexuális úton terjed
AZ IGAZSÁG: A szexuális együttlét nem okoz élesztőgombás fertőzést. Az élesztőgomba nem tekinthető szexuális úton terjedő betegségnek, de általában szexuálisan aktív nőknél fordul elő – mondja a szakember. Az egészséges hüvelyflórát számos mikroorganizmus alkotja, a gombák és baktériumok normál esetben egyensúlyban vannak, s amíg ez az egyensúly fel nem borul, gombás fertőzés nem alakulhat ki. Ha azonban a hüvelyflóra egyensúlya valamilyen ok miatt megbomlik, a Candida-gombák túlszaporodhatnak.
TÉVHIT: Élesztőgombás fertőzéssel tilos a szex
AZ IGAZSÁG: Nem tilos, csak éppen… Már tisztáztuk, hogy a hüvelyben jelen lévő természetes gombák szaporodnak el, azaz a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása okozza a bajt. A hüvelygomba tünetei, mint a bőséges, fehér, túrószerű hüvelyváladék, a hüvelyben és a szeméremtájékon jelentkező irritáció, viszketés, égő, csípő érzés érzékennyé teszi a bőrt és a nyálkahártyát, így a legtöbben nem is igénylik a szexet. Ha mégis aktusra kerül sor, érdemes óvszert használni, mert ugyan a gombás fertőzés nem nemi betegség, de átadható a partnernek. A férfiaknál viszont az ilyen gombás fertőzés nem okoz panaszt. A férfipartner kezelése krémekkel azért fontos, mert ő viszont újra és újra visszafertőzheti a nőt, akinek ugyanúgy lesznek tünetei.
TÉVHIT: Nem lehet elkerülni az élesztőgombás fertőzést
AZ IGAZSÁG: A megelőzés szempontjából kulcsfontosságú a megfelelő intim higiénia, ami ugyanakkor nem szabad, hogy túlzásba vitt tisztálkodást jelentsen, ugyanis az intim mosakodószerek, a gyakori irrigálás károsan befolyásolhatja a hüvelyflórát. A hüvelygomba megelőzésének érdekében ne viseljen feszes alsóruházatot, tangát, nyáron a vizes fürdőruhát cserélje szárazra. Antibiotikum-kúra alatt és után használjon recept nélkül kapható, a hüvelyflóra védelmére szolgáló kúpokat, krémeket, vagy végezzen tejsavas irrigálást maximum heti 1-2 alkalommal.
TÉVHIT: A natúr joghurtba mártott tampon segít helyreállítani a hüvelyflóra egyensúlyát.
AZ IGAZSÁG: Egyes kutatások nem igazolták ezt, más vizsgálatok viszont úgy találták, hogy ez a módszer működhet. Az egészséges hüvelyben kb. ötven különböző baktériumfaj tenyészthető ki. Ezek közül a domináns fajok a különböző Lactobacillus fajok, a legfontosabbak a Lactobacillus (L.) iners, az L. crispatus, az L. gasseri és az L. jenesii. A boltokban kapható joghurtokat ezzel szemben leggyakrabban a Streptococcus thermophilus és a Lactobacillus bulgaricus baktériumokból készítik. Az utóbbi Lactobacillus faj hasonló a hüvelyben található domináns fajokhoz, és ugyanúgy tejsavtermelő, mégsem ugyanolyan, de megtelepedésével és a hüvelyi pH csökkentésével kiszoríthatja a kórokozó baktériumokat, és fokozatosan segíthet helyreállítani az eredeti hüvelyflórát.
TÉVHIT: Az élesztőgomba egyik gyakori tünete a hüvelyi vérzés
AZ IGAZSÁG: Normál esetben a gombás fertőzés nem jár hüvelyi vérzéssel. Zavaró lehet, hogy a menstruáció előtti időszakban erőteljesebben jelentkeznek a tünetek, de ez nem azt jelenti, hogy a gombás fertőzés miatt jelentkezik a vérzés. Ha a fertőzés alatt észlelsz vérzést, és egyébként nem menstruálsz, fordulj orvoshoz.
TÉVHIT: A gombás fertőzés mindig elmúlik magától
AZ IGAZSÁG: Tévedés azt hinni, hogy a gombás fertőzés magától gyógyul. Sőt, a kezeletlen fertőzés akár olyan súlyos szövődmények kialakulásához is vezethet, mint a kismedencei gyulladás, bakteriális felülfertőződés, szexuális úton terjedő fertőzések iránti fokozott fogékonyság. A hüvelygomba tüneteinek jelentkezésekor érdemes felkeresni a nőgyógyászt, aki a pontos diagnózist hüvelyváladék-mintából állapítja meg, így célzott terápiát nyújthat.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- FEHÉR FOLYÁS: A NEMIGYÓGYÁSZ MINDEN KÉRDÉSRE VÁLASZOL
- KELÉSTŐL A BARTHOLIN-CISZTÁIG – INTIM PROBLÉMÁK NYOMÁBAN