Teljesen normális, ha télen a rosszul fűtött irodában didergünk. Ám ha folyton fázunk, még akkor is, ha a meleg szobában ülünk, akkor talán valami bajt jelez a szervezetünk. Íme, néhány ok, ami miatt nem tudunk meglenni a legmelegebb pulcsink és takarók, pokrócok nélkül.

Betegséget jelezhet, ha a fűtött szobában, jól beöltözve is fázol

Pajzsmirigy-alulműködés

A pajzsmirigy-alulműködés számos panaszt idéz elő. Például gyengeséget, szédülést, hízást. Hatással van a bőrünkre, hajunkra – száraz és gyenge lehet –, illetve a menstruációs ciklusunkra. És igen, azt is okozhatja, hogy állandóan fázunk. Ha a legmelegebb pulcsi, a megszokottnál magasabb hőfok sem segít a komfortérzetünkön, érdemes orvoshoz fordulni. A panasz oka sokszor nem könnyen tisztázható: lehet a kiváltó jódhiány, krónikus gyulladás, különböző hormontartalmú gyógyszerek vagy autoimmun-betegség, de akár veleszületett állapot is. Kezelni hormontartalmú gyógyszerekkel lehet.

 

Ez is érdekelhet: Honnan tudhatod, hogy pajzsmirigy alul- vagy túlműködésed van?

 

Vérszegénység

Akkor beszélhetünk vérszegénységről, ha a vörösvérsejtek – a vér oxigénellátói – száma a kritikus szint alá csökken. Vérszegénység nem alakul ki egyik napról a másikra, nem is okoz feltétlenül szembetűnő tüneteket. Ugyanakkor érdemes komolyan venni, hiszen a tartós állapot súlyos következményekkel járhat.

Egyik tünete az állandó hidegérzet, különösen a végtagokban.

Szintén jele lehet, ha túl gyakran érezzük magunkat gyengének, mellkasi fájdalmat tapasztalunk, és sokszor szenvedünk fejfájástól. A sápadt bőr ugyancsak intő jel, ahogyan a száraz, berepedező szájzug is. Vérszegénységet okozhat a vashiányos táplálkozás, és az is, ha nem kap megfelelő mennyiségű B12-vitamint, illetve folsavat a szervezetünk. Ezzel az állapottal gyakran kell megküzdenie a rákos betegeknek, de okozhat problémát szívinfarktus után vagy vesebetegséget követően is.

 

Raynaud-kór

Magyarországon ritka betegségnek számít, hogy valaki extrém módon reagál a stresszre és a hidegre: ilyenkor a kezek vérellátása hosszú időre korlátozódik az erek összehúzódása miatt. Ennek következtében az ujjak, a végtagok zsibbadni kezdenek, amit fájdalmas bizsergés is követhet, ahogy beindul a véráramlás. Az ujjak elszíneződnek kékre vagy pirosra. A Raynaud-kór kialakulásának több oka lehet. Az egyik, hogy a vérfehérje sűrűsége a hidegre reagálva megváltozik (például daganatos vagy vérképzési betegségek miatt). A másik pedig, hogy az erek túlzottan összeszűkülnek. Nagyon fontos, hogy a kórral együtt diagnosztizálják az azt kiváltó betegséget is, ami jóval súlyosabb következményekkel járhat, mint a végtagfájdalom.

 

Szorongás, pánikbetegség

Bizony mentális problémák is okozhatják az állandó fázást. (Bár gyakrabban okoznak izzadást.) Szorongós, stresszes időszakban sokszor érezhetjük hidegnek és nyirkosnak a végtagjainkat. A pánikroham pedig együtt járhat az egész testünket átjáró remegéssel. A test stresszhelyzetben felkészül a harcra vagy menekülésre, ám mindannyiunk esetében különböző, hogyan reagál arra, ha menekülni vagy csatázni kell. A szorongás és pánik egyéb tünetei mellett felsorakozhat a szapora szívverés, a nehézkes légzés is. Ha gyakran történik velünk ilyen, érdemes konzultálnunk pszichológussal, pszichiáterrel.

 

Pihentető alvás: ezekkel a módszerekkel nyugodt lehet az éjszakád

 

Kevés alvás

Mindannyian tudjuk, mennyire fontos a megfelelő óraszámú és minőségű alvás az egészséges létfenntartáshoz.

Nemcsak az éhségünket, de testhőmérsékletünket is befolyásolja.

Állandóan úgy érezzük magunkat, mintha egy jégveremben élnénk? Lehet, hogy a pihenés hiánya az oka. Az alváshiány ugyanis „összezavarhatja” a cirkadiánritmust: vagyis azokat a biológiai folyamatokat, amik szabályos napszaki ritmus szerint működnek. Ezzel felboríthatjuk az anyagcserét, a hormonháztartást és a már említett testhőmérsékletet is. A cirkadiánritmus részeként alvás közben a testhőmérséklet alacsonyabb. Ha kimerültek vagyunk, a szervezet tudja, hogy aludni kellene, ezért a testhőmérséklet leesik – még akkor is, ha ébren vagyunk. Rendkívül fontos tehát a megfelelő alvásmennyiség. Ha nehezen szenderülünk álomba esténként, igyunk nyugtatóteát, párologtassunk levendulás illóolajat, vegyünk hosszú, nyugtató fürdőt, kerüljük a kék fényt. Alvás előtt egy órával már ne tévézzünk és ne nyomogassuk a telefonunkat, olvassunk inkább könyvet.

 

Jelentős súlyvesztés

Evidencia, hogy a zsír „melegít”. Így könnyen előfordulhat, hogy ha nagy mennyiségű súlyt vesztettünk a közelmúltban, fázósabbak vagyunk. Ráadásul azzal, hogy kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, az anyagcserénk lelassul, ami szintén okozhat didergést. Ezért is lehet az állandó fázás intő jele az anorexiának, bulimiának vagy egyéb étkezési rendellenességnek – persze nem minden esetben!

 

Hirtelen súlycsökkenés ok nélkül – Vajon mi állhat a háttérben?

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink