Megbecsülöm, szeretem a testem
A bébiételek biominőségűek és sok szülő figyel arra, hogy a babának szánt élelmiszerek alapanyagai vegyszermentesek legyenek. Erre nagy szükség van, mivel a kicsiknek még nem fejlődött ki teljesen az immunrendszerük. Egy egészséges felnőtt védekezőrendszere már képes távol tartani a betolakodókat, kiválasztani a méreganyagokat, de ez nem ok arra, hogy figyelmen kívül hagyjuk, milyen tisztaságú élelmiszert fogyasztunk, ráadásul feleslegesen terheljük a szervezetünket az ételből a testünkbe jutó mérgek elleni harccal. A bioélelmiszerek választása azt is jelzi: megbecsülöm, szeretem a testem.
Éljünk felelősen!
Az életben semmi nem létezik önmagában, mindannyian egy ökológiai rendszer részei vagyunk. Minden gondolatunkkal, tettünkkel, döntésünkkel befolyásoljuk e közeg működését és benne saját magunk és társaink jóllétét. Az élelmezéssel kapcsolatosan az egyéni és a társadalmi felelősség kérdése is felvetődik: felelősek vagyunk önmagunk, a gyermekeink és az ő utódaik testi egészségéért is.
Drága, de nem elérhetetlen
Az ökológiai termesztésből származó élelmiszerek drágábbak, mint a hagyományosak. Ennek az az oka, hogy a biogazdák szelíd növényvédelmet alkalmaznak, így földjeik nagyobb időjárási és más természeti kockázatnak vannak kitéve, s általában kevesebb terményt takarítanak be. A termesztés során több emberi munkaerőt vesznek igénybe, ami megnöveli a költségeiket és a tanúsítványért is fizetniük kell. Aki anyagi okokból nem engedheti meg magának, hogy bioélelmiszereket vásároljon, annak érdemes egy próbát tennie arra, hogy a kiskertben vagy a balkonon vegyszerek nélkül növényeket termesszen. E lehetőség hiányában közvetlenül termelőktől is beszerezhet ökoélelmiszereket.
Mérgező vegyszerek nélkül
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy azokat az élelmiszereket, amelyeket a boltban vagy a piacon megvásároltak, milyen módon termelték meg, a termesztés során milyen vegyszerekkel kezelték, vagyis milyen egészségügyi kockázatot jelenthet az elfogyasztásuk. A hagyományos módon megtermelt növényeket a magasabb termésátlag érdekében sokszor permetezik meg kémiai szerekkel. Ezért előfordulhat, hogy a zöldségek, gyümölcsök növényvédőszermaradványokkal szennyezettek lesznek. Lehet, hogy ez a vegyszermennyiség a megengedett határértéket nem haladja meg, de ha a hosszú távú hatások, az egyéni érzékenység és tűréshatár, s a vegyszerkoktélok szempontjából közelítjük meg a kérdést, akkor már korántsem garantált a kockázatmentesség. A bioélelmiszerek fogyasztása ezzel szemben nem jelent veszélyt.
Génmódosítástól mentesen
A génmódosított növényeknek az emberi szervezetre gyakorolt hosszú távú hatásait egyelőre nem ismerjük. Termesztésük mindenesetre veszélyt jelent az élővilágra. A termesztés során használt totális gyomirtó szerek nagymértékben szennyezik a környezetet, veszélyeztetik a beporzó szervezeteket, a talajlakó élőlényeket. Magyarország jelenleg GMO-mentes, vagyis idehaza tilos a génmódosított növények termesztése. Külföldről azonban érkezhetnek hozzánk génmódosított összetevőt tartalmazó élelmiszerek és takarmányok. Jó hír, hogy a bioélelmiszerek génmódosítástól teljes mértékben mentesek.
Gombakérdések
A fuzárium gomba általi fertőződés veszélye a hagyományos és a biogabonák termesztése során is fennáll. A szennyeződött gabonaszemek mechanikai tisztítással távolíthatók el. Mivel a gombák méreganyagai súlyos betegségeket okozhatnak, nagyon fontos a megelőzés. Ennek érdekében a biogazdák olyan fajtákat vetnek, amelyek jobban ellenállnak a fertőzésnek, ilyen például a tönkölybúza. A vegyszerek által nem károsodott, élőlényekben gazdag talaj szintén hathatós védelmet jelent a fertőzéssel szemben csakúgy, mint a vetésforgó alkalmazása és a műtrágyázástól való mentesség, ami miatt ellenállóbbá válik a növény.