Bizony, egyáltalán nem mindegy, hogy mit tekintünk folyadéknak. A gyümölcslé és a leves kétségtelenül az, de ételnek minősül, nem innivalónak. A napi 2-2,5 liter folyadékfogyasztásba beleszámolhatjuk, de emellett még mindig meg kellene inni 1,5 liter vizet.
Mi történik, ha nem iszom eleget?
A víznek létfontosságú szerepe van a szervezet működésében, szállítja a tápanyagokat és kimossa a káros anyagokat. Már az enyhe kiszáradás is komoly stressz a szervezetünknek, így nagyon fontos időben észrevenni a tüneteket. A vízháztartás felborulása okozhat fejfájást, szédülést, gyengeséget, indokolatlan fáradtságot, esetleg izomgörcsöket, extrém esetben hőgutát is. A kiszáradás a sofőröknél az ittassághoz hasonló tüneteket okoz, ugyanúgy lankad a figyelem, sodródik a vezető, elhagyja a sávot, ez derült ki egy friss kutatásból.
Az Európai Hidratációs Intézet felhívja a figyelmet, hogy különösen fontos a folyadék pótlása nyáron fizikai munka, sport, vezetés és szellemi igénybevétel esetén. Idősebb korban a férfiak számára napi 2,5 liter, nőknek napi 2 liter víz fogyasztását javasolják. Ne várjunk a szomjúság érzésére, mert a korral a test már nem érzékeli ezt olyan pontosan, ezért tervezetten kell inni, óránként egy pohárral.
Hangulatjavítás vízzel
A rosszkedv és lehangoltság hátterében is állhat vízhiány. Kutatások szerint a nőkre jellemző, hogy dehidratált állapotban feszültek, ingerlékenyek lesznek. Érdemes reggel egy pohár vízzel kezdeni a napot, és azzal is zárni, hogy éjszakára se száradjon ki a szervezetünk. Nem kell nagy mennyiséget meginni, néhány korty is elég este.
Mi segíthet még?
Ahhoz, hogy kellően hidratált legyen a szervezetünk, magas víztartalmú gyümölcsöket, zöldségeket is fogyaszthatunk, illetve a levesek is jó szolgálatot tesznek. A dinnye, az uborka, a paradicsom, a saláta mind magas víztartalmú növények. Ha ezeket rendszeresen fogyasztjuk, akkor ez is segíti a vízháztartást. A füstölt húsok, kolbászok, a szalonna nem támogatják a vízháztartást, mert túl sok só van bennük, így nyáron érdemes elhagyni őket, könnyebb húsokra és zöldségekre cserélni.
Az alkohol és a kávé elvonja a vizet a szervezetből, így érdemes betartani azt a szabályt, hogy egy pohár kávé vagy alkoholos ital utána igyunk egy pohár vizet. Sose kezdjünk bele dehidratáltan a sportolásba. Előtte is igyunk, és közben is iszogassunk folyamatosan. Edzés után pedig bőségesen pótoljuk a vizet.