Súlygyarapodás
A boldog párkapcsolatban élők hajlamosabbak az elhízásra, mint az egyedülállók. Ennek oka az, hogy míg a szinglikre nagy nyomás nehezedik a párkeresés során, addig a párok már úgy érzik, megengedhetik maguknak, hogy „lazítsanak”. Ez persze csak az első krízishelyzetig igaz, akkor ugyanis az ő súlyuk is csökken. A boldogtalan kapcsolatban élők gyakran evés- és alvászavarokkal küszködnek, ami szintén súlygyarapodáshoz vezethet. Fontos lenne, a kiegyensúlyozott kapcsolatban élők is motiválják egymást abban, hogy egészségesek maradjanak. Járjanak edzőterembe, tűzzenek ki célokat – akár közösen is –, így erősíthetik az érzést, hogy felelősek egymásért.
Alvászavarok
Ha olyan mellett hajtja álomra a fejét, akit szeret, a bizalom segít a teljes ellazulásban és igazán pihentető lesz az alvás. kivétel, ha a partnere horkol vagy ha túl sokat mocorog álmában. Egy felmérés szerint az emberek nagyobb valószínűséggel alszanak rosszul és küzdenek napközben fáradtsággal, ha a partnerük álmatlanságban szenved. A kapcsolatok minősége más módon is befolyásolja az alvást: ha sok a felek közötti konfliktus, bizonytalanság, ehhez nagy eséllyel alvászavar is társul. Az pedig tovább súlyosbíthatja a kapcsolati problémákat – ördögi kör, amiből nehéz kilépni.
Stressz
A rendszeres fizikai intimitás csökkenti a stresszt és ez már önmagában is jót tesz az egészségnek. A szex azonban csak az egyik aspektusa a kapcsolatnak, és a partnerek egymással szembeni viselkedése a hálószobán kívül számos stresszhelyzetet teremthet. A gyereknevelés és a pénz körüli viták, a házimunka felosztásának kérdése mind növeli a feszültséget a felekben. A szorongás leküzdésének egyik hatékony módja az érintés: érintse meg partnere kezét, simogassa az arcát, masszírozza a vállát. Ez csak néhány másodpercet vesz igénybe, de segít csökkenteni a kortizol stresszhormon szintjét.
Szorongás és depresszió
Nemcsak a kapcsolati problémák okozhatnak szorongást, hanem az állandó szorongás is felelős lehet a kapcsolat zavaraiért. Az azonban biztos, hogy akik boldog házasságban, párkapcsolatban élnek, azoknál kisebb valószínűséggel alakul ki szorongás és egyéb mentális zavar. A depresszió és a szorongás gyakran kéz a kézben jár, és a nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki ez a kórkép, ha a férjük hűtlen volt, illetve, ha válásra kerül a sor.
Magas vérnyomás és szívbetegségek
A diéta, a testmozgás, a stressz mind hatással van a vérnyomásra, így nem meglepő, hogy a családi állapot is képes befolyásolni a szintjét. Kutatók megállapították, hogy azoknak, akik jól működő házasságban élnek, általában alacsonyabb a vérnyomásuk, míg a boldogtalan kapcsolatban élők sokszor szenvednek magas vérnyomás betegségben. A szívbetegségek tekintetében is bizonyított, hogy a házasságban élőknél alacsonyabb a szívroham kialakulásának kockázata, és jobban gyógyulnak a párkapcsolatban élő betegek különböző szívműtétek után, mint az egyedülállók. A gondoskodás és a támogató-ragaszkodó viselkedés segít megelőzni a szív- és érrendszeri problémákat.
Alkoholfogyasztás
A romantika kedvez a mérsékelt alkoholfogyasztásnak. Különösen a házasságok első négy évében figyelhető meg, hogy a párok szívesen koccintanak. később változik a helyzet, és pont az intimitás hiánya ösztönzi az embereket arra, hogy az alkoholban keressenek vigaszt. A férfiak és a nők is többet isznak, ha problémák vannak a kapcsolatukban, de az is igaz, hogy a túlzott alkoholfogyasztás csak újabb gondok forrása lehet egy kapcsolatban.