A Candida-diéta egykor a legnépszerűbbek közé tartozott, bár követői száma az utóbbi időben jelentősen csökkent. Vajon érdemes megpróbálkozni ezzel a drasztikus diétával a gombás fertőzések leküzdéséhez? A dietetikus válaszol.

Candida-diéta: használ vagy árt az egykori „csodamódszer”?

Nem minden Candida, ami annak tűnik!

Néhány éve számos általános tünetet a Candida elszaporodásának tudtak be, és úton-útfélen lehetett találkozni olyan szolgáltatással, ami ennek a kórnak a kimutatását ígérte, és kis túlzással minden második ember a Candida-diéta szabályai szerint étkezett.

– Azonban a dolog nem olyan egyszerű, mint gondolnánk, hiszen a legtöbb tünet bármilyen más betegséghez is tartozhat, sőt, akár pszichoszomatikus, azaz lelki eredetű testi tünet is lehet – mondja Krisz Andrea dietetikus.

 

Az esetek nagy részében nem okoz betegséget

A Candida-fajok „normálisan” is jelen vannak az emberi szervezetben. A Candida albicans az egyik leggyakoribb képviselője ennek a csoportnak, és egy egészséges ember székletében akár 80%-ban kimutatható. Az esetek nagy részében semmilyen betegséget nem okoz, mivel túlszaporodását más jótékony baktériumok gátolják. Ha mégis elszaporodik, általában azokon a területeken okoz panaszt, ahol normál körülmények között is előfordulhat. Ha az immunrendszer jól működik, akkor csak helyi fertőzés jön létre, például a hüvelyben, a szájüregben. A bélben élő Candida bejuthat a vérkeringésbe, ha az immunrendszer védekező képessége erősen lecsökken (pl. AIDS, leukémia vagy kemoterápiás szerek alkalmazása során), ebben az esetben már érintettek lehetnek a fertőzésben a belső szervek is.

 

A rossz közérzettől az allergiáig

Ha a kandidiázis krónikus mértékeket ölt, az úgynevezett „élesztőszindrómát” válthat ki, ami az általános panasznak számító rossz közérzettől egészen az allergiáig sokféle tünetet produkálhat.

– A helyi fertőzést okozó kandidiázis az érintett területből vett mintából mutatható ki, laboratóriumi vizsgálattal. Vérből is kimutatható a fertőzés, immunglobulinok és antitestek kimutatásával. De bármelyik vizsgálatról is van szó, azok tévedhetnek is bizonyos körülmények között, ez pedig megnehezíti a Candida kóroki szerepének bizonyítását – jegyzi meg a szakember.

 

Mik a kerülendő életek a Candida-diéta során?

– Ha minden kétséget kizáróan sikerült bebizonyítani, hogy Candida-fertőzéssel állunk szemben, akkor az elsődleges terápia a gyógyszeres kezelés. Ebben egyetértenek a szakemberek, bármi is a véleményük a második lehetőségről, azaz a diéta hatékonyságáról. Az elsőt bízzuk a kezelőorvosunkra, a diéta ügyében pedig érdemes dietetikushoz fordulni, mert a diéta szakszerűtlen alkalmazása akár hiányállapotokhoz is vezethet! – folytatja a dietetikus.

A Candida-diéta során kizárják azokat az élelmiszereket, amelyek kedvező körülményeket teremtenek a Candidának, illetve azokat, amelyek eleve penészgombákat tartalmaznak. Kerülendők a finomított szénhidrátok, az azt tartalmazó élelmiszerek, a magas glikémiás indexű ételek. A finomított lisztből készült termékek, az ecet és az ecetes élelmiszerek, italok, valamint a szeszes italok minden formája is tilos. A húsok és a húskészítmények az esetleges antibiotikum-szennyezettség miatt csökkentett mennyiségben fogyaszthatók, vagy kerülendőek.

 

Vitatott módszer

A diétát általában néhány hétig tartják, és ha a tünetek nem javulnak, további megszorítások szükségesek. Nőknél 3-6 hónapnál, férfiaknál pedig 1-2 hónapnál tovább nem javasolják ezt a szigorú megvonásokkal járó étrendet. Ha diéta után az addig tiltott élelmiszerek visszavezetése a tünetek kiújulását okozza, akkor a diétát folytatni kell legfeljebb másfél évig.

– Hogy a diéta valóban használ-e, az egyelőre vitatott. Megítélésének fő nehézsége, hogy nincs megfelelő tudományos kutatás, vizsgálat, amelynek eredményei bizonyítanák, hogy valóban hatásos lenne. A hosszú időn át alkalmazott szigorú megszorítások pedig akár súlyos hiányállapotokat eredményezhetnek, ezért alaposan át kell gondolni, hogy megéri-e alkalmazni a módszert! – hangsúlyozza Kreisz Andrea.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…
Diétás napok, isteni ízekkel– levestől könnyebb az élet
A levest nemcsak a tested melegítésére fogyasztod, hanem egyúttal folyadékpótlásra és energiabevitelre is kiváló megoldás.
Hizlaló zöldségek, ezektől óvakodj, ha diétázol
Jobb, ha körültekintő vagy, mert ha ezeket választod a diétádhoz, súlyod nemhogy csökkenni nem fog, de több kilót fel is szedhetsz magadra. Érdemes mindig utánajárni, mitől kell óvakodni!
Esküvő előtti diéta
Minden menyasszony arra vágyik, hogy amikor oltár elé áll, tökéletesen mutasson rajta a ruha, és ragyogjon. Ez a diéta minden álmot valóra vált!
Színek és anyagok, melyek vékonyítanak
A megfelelő ruházati anyagok és minták megválasztása elősegítheti az áramvonalasabb sziluette kialakítását.
3 édesség, amit fogyni vágyóként is nyugodtan ehetsz húsvétkor
Húsvétkor sem kell lemondanod az édességekről, ha figyelsz az alakodra! Mutatok három egyszerű és finom desszertet, amit bűntudat nélkül élvezhetsz az ünnepi asztalon.

Ajánlataink