Mit jelent az, hogy egy élelmiszer könnyen vagy nehezen emészthető? És vajon a tányérodra kerülő étel melyik csoportba tartozik? Kreisz Andrea dietetikus válaszol.

Honnan tudhatod, hogy nehezen vagy könnyen emészthető-e az étel? Segít a szakértő!

Az élelmiszerek emészthetőségét több tényező is befolyásolja. Az összetétel, mint például a víz-, rost-, zsírtartalom, egyéb járulékos anyagok, de az állag, feldolgozottság, is szerepet játszik benne, valamint konyhatechnológiával is elősegíthetjük a könnyebb emésztést. Lássuk, hogy az adott élelmiszercsoportokon belül melyik tartozik a nehezen vagy a könnyen emészthető ételek csoportjába.

 

Gabonafélék és tészták

A gabonafélék emészthetősége elsősorban a rosttartalomtól függ. Azok a termékek, amelyek teljes kiőrlésű lisztből készültek, magas rosttartalommal bírnak, nehezebben emészthetőek, mint a finomított lisztből készült változatok. A száraztészták esetében a hozzáadott tojás is befolyásolja az emészthetőséget, ennek alapján a tojás nélküli durumtészták emésztése a legnehezebben. A kisebb tésztafélék, mint például az eperlevél, kiskocka emészthetősége jobb, a spagetti tésztáé a legnehezebb. A kelt tészták frissen nehezen emészthetőek, ezért kedvezőbb, ha másnap vagy enyhén szikkadtan, enyhén pirítva fogyasztjuk.

 

Húsok és tej, tejtermékek

A húsok emészthetősége függ az állat korától, a hús szerkezetétől (mennyi az izomszövet aránya) és bizonyos mértékig az elkészítéstől. A fiatal állatok húsa nagyobb víztartalmú, ezért könnyebben emészthető, a zsírosabb és/vagy erősebb rostozatú húsféléké nehezebb, mint a soványabb fehér húsoké. A a halhús könnyen emészthető, mert igen laza a szerkezete és magas a víztartalma. A látható bőr, zsír, hártya, ín, porcos részek eltávolításával tovább javíthatjuk az emészthetőséget. Belsőségek közül a sovány, fiatal szárnyasok mája könnyebben emészthető. Húskészítmények esetében a sovány termékek emészthetősége a kedvezőbb, pl. sonkafélék, párizsi, baromfivirsli stb..

A tejben, tejtermékekben lévő tejzsír relatíve magas koncentrációban tartalmazza a rövid és közepes szénláncú zsírsavakat, amelyek jobban emészthetőek, s könnyebben szívódnak fel. Az UHT tejben ezen felül nagyobb százalékban denaturálódnak a fehérjék, s a részben megbontott fehérje szerkezetet az emésztőenzimek könnyebben lebontják. A homogénezés szintén javítja a tej emészthetőségét, a fehérjemicellák és zsírgolyócskák aprítása révén.

Ha könnyen emészthető ételről beszélünk, nem mehetünk el a savanyított tejtermékek mellett sem! A bennük található tejsavnak és mikroorganizmusoknak köszönhetően, igen jól emészthetőek, így a tejhez képest nagyjából fele annyi időt vesz igénybe az emésztésük. A tehéntejből készült, sovány és kenhető sajtok emészthetősége jobb, mint a zsíros és/vagy kemény fajtáké.

 

Zöldségek és gyümölcsök

A zöldségek, gyümölcsök, száraz hüvelyesek rostban gazdagok, de emésztési panaszt nem csak emiatt okozhatnak, hanem az esetleges magas illóolaj-tartalmuknál fogva is. Ezt lehet mérsékelni, ha fedő nélkül főzzük őket, és az elkészült ételt átpasszírozzuk (szitán való áttörés, nem turmixolás!).

 

Zsírok, olajok és tojás

Az állati eredetű zsiradékok emészthetősége rosszabb, mint a növényi eredetűeké, így előnyösebb választás az olaj és a margarin használata. A mostanában igen közkedvelt kókuszzsírt ebből a szempontból érdemes kiemelni, mivel MCT zsírokban (közepes szénláncú zsírsavak) gazdag, melyek felszívódása kis mennyiségben igényel csak emésztő-enzimet, epesavakat.

A tojás emészthetősége függ az elkészítési módtól, legnehezebben a főtt tojás emészthető. A tojás nyers fogyasztása több szempontból sem javasolt!

 

Számít, hogyan készítjük el az ételt!

Konyhatechnológiával is javíthatjuk ételeink emészthetőségét. A rostokat legjobban fellazító eljárás a gőzölés. Az ételek durva-rost tartalmát (pl. héjrész, fás részek stb.) csökkenthetjük hámozással, áttöréssel (passzírozás), szűréssel, emészthetőségét javíthatjuk például pácolással. Lazító eljárásokkal és anyagokkal – darálás, habbá verés, klopfolás, rizs, tojáshab és így tovább – szintén könnyebben emészthetővé tehetjük az ételeket. A mértékletes fűszerezéssel az étvágy javítható, s ezáltal az emésztőnedvek termelődésének elősegítésével is hozzájárulunk a jobb emészthetőséghez. Az erős pörzsanyaggal járó ételkészítési technikák azonban megnehezítik az étel megemésztését!

 

DF-tipp:

A gyomor munkáját segíthetjük továbbá, ha pépesítjük vagy legalább apróra vágjuk az ételt, vagy puhára pároljuk.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink