Kezdve az alapokkal: a vitaminokat két csoportra oszthatjuk, zsírban és vízben oldódó fajtákra. Vízben oldódó vitaminok a b-vitamin különböző fajtái, illetve a C-vitamin, zsírban oldódik az A-, D-, E- és K-vitamin. A zsírban oldódó vitaminokról tudni kell, felhalmozódhatnak a szervezetben, ezért túl sokat szedni belőlük nem csak pénzkidobás, de akár vitamintúladagoláshoz is vezethet.
Felszívódástól függően az sem mindegy, hogy melyik vitamint a nap mely szakaszában, étkezés előtt vagy után vesszük be, illetve milyen élelmiszerek fogyasztásával kerül a szervezetünkbe. Éhgyomorra ugyanis nem ajánlott semmilyen vitamint beszedni, mert ilyen esetben kevésbé szívódik fel (ha egyáltalán). Érdemesebb inkább étkezés közben vagy közvetlenül evés után bekapni a bogyókat, hogy hatékonyabb legyen a felszívódás – ezt ez esetben az emésztés is segíti. A legtöbb vitamint ajánlatos reggel bevenni (C-, D-, E-, B-vitaminok), a magnéziumot és a kalciumot pedig kisebb dózisban a nap folyamán bevinni a szervezetünkbe.
Ha vitaminokat nem is, az ásványi anyagok közül egyet érdemes éhgyomorra szedni, ez pedig a vas. Ezen anyag felszívódását a C-vitamin segíti (vegyük be citromos vízzel), de a magas rosttartalmú élelmiszerek gátolják. Ha tehát vasat veszünk be, az ilyen ételek fogyasztását kerüljük pár óráig. Nagyon fontos az is, hogy a vasat, kalciumot és magnéziumot ne együtt vegyünk be, mert gátolják egymás felszívódását. A magnézium is fontos ásványi anyag, ami különösen a stresszesebb időszakban fontos a szervezetünk számára. Mivel nyugtató, szorongást űző hatást is tulajdonítanak neki, érdemes inkább az esti órákban bevenni. Már csak azért is, mert a magnézium felszívódását is gátolják a rosttartalmú ételek – ha pedig este vesszük be, biztosak lehetünk benne, az étkezésünk nem zavar be.
A magnézium mellett a kalcium is fontos ásványi anyag, azonban vigyázzunk vele, a túladagolás lehetősége ezúttal is fennáll. Tévhit, hogy a kalcium önmagában erősíti a csontokat, sőt, ha túl sokat szedünk belőle, inkább az ellenkező hatást érhetjük el. Szedjünk kevesebb kalciumot és együnk több D- és K-vitamint tartalmazó élelmiszert.