A TÜNETEI TÖBB MINT 1 HETE FENNÁLLNAK
A megfázás 1-2 nap lappangás után általában 7 nap alatt le is zajlik. Ha a tünetek – orrdugulás, orrfolyás, hőemelkedés, torokfájás, torokkaparás, száraz köhögés, tüsszentés, fejfájás – nem enyhülnek 3-5 napon belül, már lehet gyanakodni, hogy nem egyszerű megfázás okozza a panaszokat.
NÉHÁNY TÜNETMENTES NAP UTÁN VISSZATÉRNEK A PANASZOK
Ha úgy érzi, felgyógyult a betegségből, majd a tünetek néhány, viszonylag kellemes nap után újból visszatérnek, akkor lehet, hogy eredetileg sem egyszerű nátha okozta a panaszait, vagy az is előfordulhat, hogy felülfertőzés alakult ki. Ilyenkor célszerű felkeresni az orvost, mert előfordulhat, hogy kiegészítő kezelésre, például antibiotikum-kúrára van szükség a gyógyuláshoz.
NEMRÉG TÉRT VISSZA KÜLFÖLDRŐL
Ha külföldön járt, különösen, ha valamilyen egzotikus országban töltött néhány napot, előfordulhat, hogy nem egy hagyományos fertőzés – például a repülőút utáni gyakori felső légúti megbetegedés –, nátha okozza a panaszait. A fertőző betegségekkel foglalkozó orvosok azt tanácsolják, hogy az utazás után jelentkező tünetekkel – a súlyosságtól függetlenül – mindenki forduljon orvoshoz.
MAGAS LÁZ ESETÉN
A láz egy jótékony folyamat, hiszen segíti az immunrendszer hatékonyabb működését, és gátolja a kórokozók szaporodását. A 3 napnál tovább tartó lázas állapot azonban többnyire már arra figyelmeztet, komolyabb a baj. Gyakran a Streptococcus-fertőzés okozza a magas lázat. Ebben az esetben a gyógyuláshoz elengedhetetlen az antibiotikum-kúra.
NAPOKIG TARTÓ HŐEMELKEDÉS ESETÉN
Akkor is tanácsos felkeresni az orvost, ha a testhőmérséklete nem különösen magas, de napokig hőemelkedése van. A hőemelkedés is utalhat arra, hogy a szervezet komolyabb kórokozóval küzd, mint a náthát okozó vírusok valamelyike.
GYOMORPANASZAI VANNAK
Az émelygés, hányás, hányinger, hasmenés nem jellemző tünetek megfázás esetén. Ha a klasszikus tünetek – orrfolyás, tüsszögés, torokfájás stb. – mellett a gyomra is rendetlenkedik, keresse fel a háziorvosát. Fontos, hogy hányás és hasmenés esetén kezelést kapjon, hiszen ezen állapotok gyorsan kiszáradáshoz vezethetnek.
ERŐS FEJFÁJÁS GYÖTRI
Az erős fejfájás, különösen, ha lázzal és nyaki merevséggel jár együtt, az agyhártyagyulladás (meningitis) jele lehet. Az agyhártyagyulladás az agy-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis) fertőzéses megbetegedése. Vírus- vagy baktériumfertőzés idézheti elő, fontos a kezelés mielőbbi elkezdése. Az erős fejfájás, amely a szem és orr környékét is érzékennyé teszi, arcüreg- vagy orrmelléküreggyulladásra is utalhat. Ilyenkor a fejfájás rosszabbodik a fejelőrehajtása közben. Forduljon orvoshoz, ha ilyet tapasztal.
MELLKASI FÁJDALMAT, NEHÉZLÉGZÉST TAPASZTAL
A megfázás gyakori tünete a köhögés, ám normál esetben semmi sem indokolja a nehéz, sípoló légzést: ezek már komolyabb betegségre, hörghurutra vagy tüdőgyulladásra utalnak. A mellkasi fájdalom, a szorító érzés és a hirtelen légszomj akár tüdőembóliát is jelezhet, így, ha ilyen tüneteket tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz.