A téli időszakban gyakoriak a meghűléses megbetegedések, amelyek néhány napos pihenés után szinte maguktól gyógyulnak. De nem mindig könnyű eldönteni, egyszerű megfázásról vagy valami komolyabb betegségről van-e szó. Forduljon orvoshoz, ha a cikkben felsoroltakat tapasztalja.

Egyszerű megfázás vagy...?

A TÜNETEI TÖBB MINT 1 HETE FENNÁLLNAK

A megfázás 1-2 nap lappangás után általában 7 nap alatt le is zajlik. Ha a tünetek – orrdugulás, orrfolyás, hőemelkedés, torokfájás, torokkaparás, száraz köhögés, tüsszentés, fejfájás – nem enyhülnek 3-5 napon belül, már lehet gyanakodni, hogy nem egyszerű megfázás okozza a panaszokat.

NÉHÁNY TÜNETMENTES NAP UTÁN VISSZATÉRNEK A PANASZOK

Ha úgy érzi, felgyógyult a betegségből, majd a tünetek néhány, viszonylag kellemes nap után újból visszatérnek, akkor lehet, hogy eredetileg sem egyszerű nátha okozta a panaszait, vagy az is előfordulhat, hogy felülfertőzés alakult ki. Ilyenkor célszerű felkeresni az orvost, mert előfordulhat, hogy kiegészítő kezelésre, például antibiotikum-kúrára van szükség a gyógyuláshoz.

NEMRÉG TÉRT VISSZA KÜLFÖLDRŐL

Ha külföldön járt, különösen, ha valamilyen egzotikus országban töltött néhány napot, előfordulhat, hogy nem egy hagyományos fertőzés – például a repülőút utáni gyakori felső légúti megbetegedés –, nátha okozza a panaszait. A fertőző betegségekkel foglalkozó orvosok azt tanácsolják, hogy az utazás után jelentkező tünetekkel – a súlyosságtól függetlenül – mindenki forduljon orvoshoz.

MAGAS LÁZ ESETÉN

A láz egy jótékony folyamat, hiszen segíti az immunrendszer hatékonyabb működését, és gátolja a kórokozók szaporodását. A 3 napnál tovább tartó lázas állapot azonban többnyire már arra figyelmeztet, komolyabb a baj. Gyakran a Streptococcus-fertőzés okozza a magas lázat. Ebben az esetben a gyógyuláshoz elengedhetetlen az antibiotikum-kúra.

NAPOKIG TARTÓ HŐEMELKEDÉS ESETÉN

Akkor is tanácsos felkeresni az orvost, ha a testhőmérséklete nem különösen magas, de napokig hőemelkedése van. A hőemelkedés is utalhat arra, hogy a szervezet komolyabb kórokozóval küzd, mint a náthát okozó vírusok valamelyike.

GYOMORPANASZAI VANNAK

Az émelygés, hányás, hányinger, hasmenés nem jellemző tünetek megfázás esetén. Ha a klasszikus tünetek – orrfolyás, tüsszögés, torokfájás stb. – mellett a gyomra is rendetlenkedik, keresse fel a háziorvosát. Fontos, hogy hányás és hasmenés esetén kezelést kapjon, hiszen ezen állapotok gyorsan kiszáradáshoz vezethetnek.

ERŐS FEJFÁJÁS GYÖTRI

Az erős fejfájás, különösen, ha lázzal és nyaki merevséggel jár együtt, az agyhártyagyulladás (meningitis) jele lehet. Az agyhártyagyulladás az agy-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis) fertőzéses megbetegedése. Vírus- vagy baktériumfertőzés idézheti elő, fontos a kezelés mielőbbi elkezdése. Az erős fejfájás, amely a szem és orr környékét is érzékennyé teszi, arcüreg- vagy orrmelléküreggyulladásra is utalhat. Ilyenkor a fejfájás rosszabbodik a fejelőrehajtása közben. Forduljon orvoshoz, ha ilyet tapasztal.

MELLKASI FÁJDALMAT, NEHÉZLÉGZÉST TAPASZTAL

A megfázás gyakori tünete a köhögés, ám normál esetben semmi sem indokolja a nehéz, sípoló légzést: ezek már komolyabb betegségre, hörghurutra vagy tüdőgyulladásra utalnak. A mellkasi fájdalom, a szorító érzés és a hirtelen légszomj akár tüdőembóliát is jelezhet, így, ha ilyen tüneteket tapasztal, azonnal forduljon orvoshoz.

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink