Nem csak csinosítják a tányért, de egészségesek is! Az ehető virágok fénykorukat élik a gasztronómiában, minden magára valamit is adó étteremben elfogyaszthatjuk a csodaszép díszítést is – legyen szó egész virágról vagy csak pár sziromról. Az ehető virágok ugyanis csodálatos hatással vannak az egészségünkre: a színüktől függően rengeteg ásványi anyagot és vitamint tartalmaznak.
Érdemes megismernünk őket, hiszen olcsók, könnyen beszerezhetők. Akár el is ültethetjük őket a kertünkben, gondozhatjuk apró cserepekben a balkonon, de több gyógynövényt – mert bizony, e virágok közül több gyógynövényi besorolást kapott – a rétről, a mezőről is összeszedhetünk sétáink, kirándulásaink alkalmával. Egyes növényeknek a gyökere, másoknak a szirmai, megint másoknak a levele, a virága használható fel.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ész nélkül szedjük a vadvirágokat és dekoráljuk vele a tányért. Míg egyes növények kifejezetten egészségesek, mások épp ellenkezőleg: mérgezők is lehetnek. Bármivel kísérletezünk, fogyasztás előtt alaposan nézzünk utána, mi kerül a tányérra. Még véletlenül se kóstoljuk meg például a leandert, a kökörcsint, a sisakvirágot, a gyöngyvirágot, a gyűszűvirágot, de használjuk nyugodtan a rózsaszirmot, a pitypangot, a körömvirágot, a hibiszkuszt, a levendulát, a böjtfüvet. Arra azonban ügyeljünk, hogy vagy magunk termesszük, vagy megbízható forrásból, biogazdálkodásból szerezzük be a virágokat. Olyan helyről, ahol biztosan nem érte gyomirtó és kifejezetten emberi fogyasztásra termesztik őket.
Körömvirág
Az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk: nem véletlenül tartották szent virágnak az aztékok és használták rendszeresen az ókorban az egyiptomiak, majd a rómaiak is. Készíthetünk belőle krémet, de meg is ihatjuk a belőle készült főzetet, megehetjük a virágát. Fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, kiválóan használható szájüregi betegségek, asztma vagy éppen visszér kezelésére, de tökéletes megoldás csípések, napégés gyógyítására is. Ha leszárítjuk, egész évben használhatjuk. Hintsük meg vele a salátánkat, de a szirmaival főzhetünk rizst, bulgurt is. Aromás, enyhén csípős íze bármelyik ételt feldobja. Ne féljünk használni süteménykészítéskor sem!
Borágó
Nemcsak remek fűszernövény, de apró, szép kék szirmai miatt a kertünk dísze is lehet. Kalciumban és vasban gazdag, nyugtató hatású. Allergiás vagy idegi alapú bőrbetegségek kezelésére is kiváló. Lágy, uborkához hasonlító íze miatt remek választás, ha salátát szeretnénk csinosítani vele, de a desszertjeinket is nyugodtan díszíthetjük kék virágaival. Friss leveleit pedig dobjuk pohárba, hideg italokhoz, vagy díszítsünk vele szendvicseket.
Böjtfű
Ehető a virága, a levelei és a magjai is. A böjtfű C-, Bvitaminban és egyéb ásványi anyagokban gazdag. Kicsit kesernyés, csípős, retekhez hasonlító íze van, magvát mustár helyett is használhatjuk. Nem véletlen a név: gyakran fogyasztották böjt idején e gyógyhatású növényt. Náthát, köhögést, rekedtséget kezelhetünk vele, ráadásul vértisztító hatású. Készíthetünk belőle salátát, de feldobhatjuk vele a szendvicsünket, tojásos ételeinket is. Díszítsük vele a köreteket!
Viola
Megfázásra, szív- és érrendszeri betegségek kezelésére, tünetek enyhítésére egyaránt alkalmas az egyik legszebb, kedvenc növényünk. Ha eddig csak csokrot, asztalt díszítettünk vele, itt az idő, hogy az ételeink listájára is felvegyük. Bármilyen süteményen jól mutat, finom ízt ad a salátának is.
Pitypang
Gyerekként láncot fűztünk a szárából, elfújtuk a virágát. Most az asztalunkon, egészen pontosan a tányérunkon a helye. Jótékony hatással bír ugyanis a máj, az epe, a vese működésére, és az egészséges emésztésben is fontos szerepe van. Káliumban és C-vitaminban gazdag, kiváló méregtelenítő növény. Igénytelen virág, bárhol kinő, szinte elpusztíthatatlan – legközelebb ne váljon a fűnyíró áldozatává, szedjük csokorba, dobjuk salátába, díszítsük vele egytálételeinket.