Szomorú, de sajnos igaz, hogy Európában mi vagyunk a legelhízottabb nemzet. Minden második felnőtt és minden ötödik gyermek túlsúlyos vagy elhízott, és ez a trend az előrejelzések szerint csak rosszabbodhat a következő években. Ahelyett, hogy tétlenkednénk, fogadjuk meg Kiss Gergely személyi edző tanácsait, és számoljunk le a felesleges kilókkal! 

Elhízás, túlsúly - mit tehetünk ellene?

LÁSSUK A TÉNYEKET!

Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) 2017-es felmérése alapján Magyarország Európa legelhízottabb nemzete, de globális szinten is csak az USA, Mexikó és Új-Zéland előz meg bennünket. A magyar lakosság mintegy 30 százaléka elhízott, ez a 15 év alatti gyerekek 16 százalékát érinti. Az okok persze összetettek, nem csupán az, hogy a magyar konyha zsírban gazdag és nem mozgunk eleget. Szerepet játszik ugyanis az edukáció és a hagyományok is. A felmérésből kiderült, hogy a kevésbé iskolázottak körében többen túlsúlyosak vagy elhízottak, illetve még mindig dívik az a szemléletmód, hogy a gyerek és a nő akkor egészséges, ha pufók és kerekded. Ráadásul az OECD előrejelzése szerint, ha nem változtatunk, az elhízás és túlsúly görbéje a következő években Magyarországon tovább hízik majd.

EZ MÉG NEM ELÉG

A kormányok különböző szankciókkal és élelmiszeradó-formákkal igyekeznek az egészségtelennek kikiáltott élelmiszereket visszaszorítani a piacon, viszont az egészségesnek titulált ételek egy része igencsak túl van árazva, ami nem könnyíti meg a dolgát annak, aki változtatni szeretne az életmódján. A legtöbb élelmiszeren már feltüntetik az egységes makrotápanyag-összetételt (zsír, szénhidrát, fehérje, rost), de azoknak, akik nem értenek a táplálkozáshoz legalább alapszinten, ezek az értékek épp olyanok, mint egy többismeretlenes matematikai egyenlet.

NEM AZ ÉTEL A BŰNÖS

Azért hibás az az elképzelés, hogy ha az ételeket adókkal „megbüntetjük”, akkor helyre áll a világ rendje, mert nem az étel a bűnös, hanem mi. Például, ha megeszünk egy fánkot, attól még nem lesz semmi bajunk, nem fogunk másnapra elhízni vagy hirtelen szívinfarktust kapni. Viszont, ha megeszünk belőle ötöt, és mindennap megeszünk belőle ötöt, az már nagyon is számít. Ilyenkor ki a hibás? A fánk vagy mi?

MIT TEHETÜNK?

Ahelyett, hogy elengedjük a fülünk mellett a tényt, hogy a túlsúly és az elhízás népbetegséggé vált, mert már a csapból is ez folyik és unalmas, inkább vegyük fel a kesztyűt, mielőtt még túl késő lenne. Hiszen olcsóbb a megelőzés, mint a gyógyszeres kezelés, ugyanis a pluszkilók komoly betegségek, például szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethetnek, amelyeknél a halálozási arány igen magas. De a mozgásszervi problémák vagy a hormonális gondok sem elhanyagolhatók. Jó hír, hogy a mozgás az összes problémára megoldást tud adni. A kardiovaszkuláris rendszert a kardiózással, a mozgásszervi problémákat a saját testsúlyos edzéssel, a hormonális gondokat pedig magával a mozgással tudjuk orvosolni.

HASZNÁLJUK ARRA AZ ÉTELT, AMIRE VALÓ

Szülőként soha ne használjuk az ételt jutalmazásra, ne csokival vagy hatfogásos vacsorával akarjuk kifejezni a szeretetünket a családunk, a gyerekeink iránt. Ha az evésre nem mint örömforrásra, hanem mint a testünk tápanyagszükségletének kielégítési módjára gondolunk, akkor sok minden a helyére kerülhet. Persze ez nem azt jelenti, hogy néha-néha ne ehetnénk meg egy csokit, egy fánkot vagy egy pizzát, de keressünk más örömforrásokat és jutalmazásokat a hétköznapokra. Például unaloműzésként ne nassoljunk, hanem olvassunk egy könyvet, hétköznapi sikereinket pedig a sarki kifőzde helyett a moziban is megünnepelhetjük.

Ezek is érdekelhetnek

Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?
Egyre magasabb az egészségügyi tudatosság szintje a magyarok körében is
Az egészség az első – sokszor hallottuk már, viszont soha nem tudott vitatkozni senki az állítással. Egyszerűen azért, mert így van. Fittnek, aktívnak, szellemileg és mentálisan felkészültnek lenni pedig egészséges, színvonalasabb életet eredményez.
Így marad lapos a has a klimax után is
Válaszd a hízás helyett a lapos hasat! Légy 50 év felett is fantasztikusan nőies és csinos! Megtudhatod, mi ennek a titka.
Készíts igazi, cukormentes szilvalekvárt!
Ha eddig nem tudtad magad rávenni a befőzésre, ezt a sütőben készült cukor és tartósítószer nélküli szilvalekvár receptet mindenképp ki kell próbálnod!

Ajánlataink