A mentális és fizikai egészség alapja
A szervezet megfelelő és folyamatos folyadékellátottsága fontos alapfeltétele a fizikai és mentális egészségnek, jó teljesítőképességnek. Egy korábbi, orvosok és ápolók részvételével végzett megfigyeléses vizsgálatban 88 egészségügyi szakember folyadékellátottságát vizsgálták. A kutatás eredményei szerint a résztvevők 36 százaléka volt dehidratált a műszak elején, és ez az arány a munkaidő végére 45 százalékra emelkedett. Megfigyelhető volt ugyanekkor a folyadékhiánnyal küzdők esetében a szellemi teljesítőképesség csökkenése. Másrészt már az enyhe fokú (a testtömeg 1-2 százalékának megfelelő vízdeficit), hosszabb időn át fennálló kiszáradás is összefüggésbe hozható számos betegség, például vesekövesség, cisztás fibrózis, húgyúti fertőzések, asztma, székrekedés, magas vérnyomás, egyes érrendszeri betegségek, stroke és zöldhályog kialakulásával. Pillanatnyilag nem meggyőzőek, de egyes kutatási eredmények felvetik a hólyag- és vastagbélrák, illetve a kiszáradás közötti kapcsolat lehetőségét is. Az viszont tény, hogy a megfelelő folyadékbevitel segít ezen állapotok kockázatának csökkentésében.
A nyári futás 10 fontos szabálya
Mit válasszunk?
A folyadékfogyasztás gerincét az ivóvíz alkossa, ezt színesíthetik kis mennyiségben egyéb italok, például zöldség- és gyümölcslevek, smoothie-k, turmixok, teák, tej és tejes italok. A változatos italválasztásnak fontos szerepe van abban, hogy valóban el is fogyasszuk az ajánlott mennyiséget. És hogy mennyit? A minimum a jól ismert napi 1,5-2 liter, de a mennyiség az egyéni igényektől és több tényezőtől függően megnőhet.
Idős korban még több figyelem!
A megfelelő folyadékbevitel jelentősége még inkább megnő idős korban, hiszen a kiszáradás az esetükben súlyos, akár életveszélyes következményekkel járhat. A 85–99 évesek hatszor nagyobb gyakorisággal kerülnek kórházba folyadékhiány miatt, mint a 65–69 évesek. A kiszáradás növeli a vesekövesség, a szájüregi betegségek, a székrekedés, a csökkent agyi funkciók, az elesés, illetve az ebből adódó törések előfordulását. Egy kutatásban az időskori dehidratáció gyakoriságát és következményeit vizsgálták 200 kórházi ellátásra szoruló idős részvételével. A vizsgálat eredményei szerint az idősek 37 százaléka már a kórházi felvétel pillanatában kiszáradt állapotban volt.
A dehidratált idősek 62 százaléka két nappal később, a kórházból történő elbocsátásakor is dehidratált maradt. A kutatás azt is kimutatta, hogy a vízdeficittel küzdő idősek hatszor nagyobb eséllyel haláloztak el a megfelelően hidratált társaikhoz képest. Az időskori dehidratációnak számos oka van: A szomjúságérzet csökkenése, a vesék koncentrálóképességének romlása, ami a folyadékveszteséget növeli, de az ízérzékelés és étvágy csökkenése is negatívan hat a folyadékbevitelre. Az idősekre jellemző gyengébb memória, mozgáskorlátozottság, krónikus betegségek, valamint egyes gyógyszerek hatása mind-mind növeli a kiszáradás kockázatát.