A változókorban a petefészkek hormontermelése lecsökken, megszűnik, és ez a folyamat számos kellemetlen tünet megjelenésével jár. Elméletben a nők tisztában vannak a jelenség okaival, sokszor mégis olyan panaszokat is a menopauzának tulajdonítanak, amelyekhez a hormonális változásoknak semmi közük.

Figyeljen a tünetekre!

Mi a klimax?

A változókor a nők életének nagyjából az 50. éve körül következik be. El is tolódhat, de valamivel előbb is jelentkezhet. Azonban abban az esetben, ha a negyvenes évek elején, esetleg a harmincas évek végén következik be, akkor korai menopauzáról beszélhetünk. A klimax természetes folyamat. Az átlagéletkor emelkedése miatt a hölgyek életük egyharmadát ebben az állapotban töltik. Ilyenkor a hormontermelés és a tüszőrepedés a petefészkekben megszűnik, a menstruáció leáll. Ténylegesen klimaxról akkor beszélhetünk, ha az utolsó vérzést követően 6−12 hónapig nem jelentkezik újabb. A köztes időszakban vérzések előfordulhatnak, de nem rendszertelenül.

Kellemetlen tünetek

A klimax rossz hírét annak köszönheti, hogy a hormonháztartás felborulása egyes esetekben igen erőteljes és kellemetlen tünetekkel jár, ami erősen megnehezíti az érintett nők mindennapjait. Ilyen tünetek lehetnek:

  •     kipirulás, elsősorban az arcon és a nyakon,
  •     hőhullám,
  •     izzadás,
  •     hízás,
  •     hüvelyszárazság,
  •     libidócsökkenés,
  •     depresszió, lehangoltság, koncentrációs nehézség, ingerlékenység, alvászavar,
  •     gyakori fejfájás.

Intő jelek

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint sokan természetes tünetnek veszik azt is, ha a vérzésük rendszertelenné válik vagy az állaga megváltozik. A kimaradozó menzesz valóban természetes, de a köztes időben jelentkező vérzés, valamint a menzesz állagának változása nem az. Az ilyen történések hátterében igen sok probléma, sajnos akár daganatos megbetegedés is állhat.

Kezelés

Amennyiben rendszertelen a vérzés vagy az állaga változik, úgy a változókorban is ugyanúgy fel kell keresni a szakorvost, aki a méhből vett kaparék szövettani vizsgálata után megkezdheti a szükséges (gyógyszeres, műtéti vagy egyéb) kezeléseket. A klimax tünetei is enyhíthetők a megfelelő kivizsgálás után. Ebben is a szakorvos lehet a betegek segítségére, aki a gyógyszeres kezelésről és annak mértékéről is dönthet, miáltal jelentősen javíthatja a menopauzás nők életminőségét.

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink