A változókorban a petefészkek hormontermelése lecsökken, megszűnik, és ez a folyamat számos kellemetlen tünet megjelenésével jár. Elméletben a nők tisztában vannak a jelenség okaival, sokszor mégis olyan panaszokat is a menopauzának tulajdonítanak, amelyekhez a hormonális változásoknak semmi közük.

Figyeljen a tünetekre!

Mi a klimax?

A változókor a nők életének nagyjából az 50. éve körül következik be. El is tolódhat, de valamivel előbb is jelentkezhet. Azonban abban az esetben, ha a negyvenes évek elején, esetleg a harmincas évek végén következik be, akkor korai menopauzáról beszélhetünk. A klimax természetes folyamat. Az átlagéletkor emelkedése miatt a hölgyek életük egyharmadát ebben az állapotban töltik. Ilyenkor a hormontermelés és a tüszőrepedés a petefészkekben megszűnik, a menstruáció leáll. Ténylegesen klimaxról akkor beszélhetünk, ha az utolsó vérzést követően 6−12 hónapig nem jelentkezik újabb. A köztes időszakban vérzések előfordulhatnak, de nem rendszertelenül.

Kellemetlen tünetek

A klimax rossz hírét annak köszönheti, hogy a hormonháztartás felborulása egyes esetekben igen erőteljes és kellemetlen tünetekkel jár, ami erősen megnehezíti az érintett nők mindennapjait. Ilyen tünetek lehetnek:

  •     kipirulás, elsősorban az arcon és a nyakon,
  •     hőhullám,
  •     izzadás,
  •     hízás,
  •     hüvelyszárazság,
  •     libidócsökkenés,
  •     depresszió, lehangoltság, koncentrációs nehézség, ingerlékenység, alvászavar,
  •     gyakori fejfájás.

Intő jelek

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint sokan természetes tünetnek veszik azt is, ha a vérzésük rendszertelenné válik vagy az állaga megváltozik. A kimaradozó menzesz valóban természetes, de a köztes időben jelentkező vérzés, valamint a menzesz állagának változása nem az. Az ilyen történések hátterében igen sok probléma, sajnos akár daganatos megbetegedés is állhat.

Kezelés

Amennyiben rendszertelen a vérzés vagy az állaga változik, úgy a változókorban is ugyanúgy fel kell keresni a szakorvost, aki a méhből vett kaparék szövettani vizsgálata után megkezdheti a szükséges (gyógyszeres, műtéti vagy egyéb) kezeléseket. A klimax tünetei is enyhíthetők a megfelelő kivizsgálás után. Ebben is a szakorvos lehet a betegek segítségére, aki a gyógyszeres kezelésről és annak mértékéről is dönthet, miáltal jelentősen javíthatja a menopauzás nők életminőségét.

Ezek is érdekelhetnek

Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.
Fogyás cukrászként: Benjamin fogyás története!
Nagy Benjámint édesanyja életmódváltása és fogyása ösztönözte arra, hogy ő is belevágjon a nagy kihívásba. Azóta kölcsönösen inspirálják egymást, sőt, edzésre is közösen járnak…

Ajánlataink