A változókorban a petefészkek hormontermelése lecsökken, megszűnik, és ez a folyamat számos kellemetlen tünet megjelenésével jár. Elméletben a nők tisztában vannak a jelenség okaival, sokszor mégis olyan panaszokat is a menopauzának tulajdonítanak, amelyekhez a hormonális változásoknak semmi közük.

Figyeljen a tünetekre!

Mi a klimax?

A változókor a nők életének nagyjából az 50. éve körül következik be. El is tolódhat, de valamivel előbb is jelentkezhet. Azonban abban az esetben, ha a negyvenes évek elején, esetleg a harmincas évek végén következik be, akkor korai menopauzáról beszélhetünk. A klimax természetes folyamat. Az átlagéletkor emelkedése miatt a hölgyek életük egyharmadát ebben az állapotban töltik. Ilyenkor a hormontermelés és a tüszőrepedés a petefészkekben megszűnik, a menstruáció leáll. Ténylegesen klimaxról akkor beszélhetünk, ha az utolsó vérzést követően 6−12 hónapig nem jelentkezik újabb. A köztes időszakban vérzések előfordulhatnak, de nem rendszertelenül.

Kellemetlen tünetek

A klimax rossz hírét annak köszönheti, hogy a hormonháztartás felborulása egyes esetekben igen erőteljes és kellemetlen tünetekkel jár, ami erősen megnehezíti az érintett nők mindennapjait. Ilyen tünetek lehetnek:

  •     kipirulás, elsősorban az arcon és a nyakon,
  •     hőhullám,
  •     izzadás,
  •     hízás,
  •     hüvelyszárazság,
  •     libidócsökkenés,
  •     depresszió, lehangoltság, koncentrációs nehézség, ingerlékenység, alvászavar,
  •     gyakori fejfájás.

Intő jelek

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint sokan természetes tünetnek veszik azt is, ha a vérzésük rendszertelenné válik vagy az állaga megváltozik. A kimaradozó menzesz valóban természetes, de a köztes időben jelentkező vérzés, valamint a menzesz állagának változása nem az. Az ilyen történések hátterében igen sok probléma, sajnos akár daganatos megbetegedés is állhat.

Kezelés

Amennyiben rendszertelen a vérzés vagy az állaga változik, úgy a változókorban is ugyanúgy fel kell keresni a szakorvost, aki a méhből vett kaparék szövettani vizsgálata után megkezdheti a szükséges (gyógyszeres, műtéti vagy egyéb) kezeléseket. A klimax tünetei is enyhíthetők a megfelelő kivizsgálás után. Ebben is a szakorvos lehet a betegek segítségére, aki a gyógyszeres kezelésről és annak mértékéről is dönthet, miáltal jelentősen javíthatja a menopauzás nők életminőségét.

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink