A változókorban a petefészkek hormontermelése lecsökken, megszűnik, és ez a folyamat számos kellemetlen tünet megjelenésével jár. Elméletben a nők tisztában vannak a jelenség okaival, sokszor mégis olyan panaszokat is a menopauzának tulajdonítanak, amelyekhez a hormonális változásoknak semmi közük.

Figyeljen a tünetekre!

Mi a klimax?

A változókor a nők életének nagyjából az 50. éve körül következik be. El is tolódhat, de valamivel előbb is jelentkezhet. Azonban abban az esetben, ha a negyvenes évek elején, esetleg a harmincas évek végén következik be, akkor korai menopauzáról beszélhetünk. A klimax természetes folyamat. Az átlagéletkor emelkedése miatt a hölgyek életük egyharmadát ebben az állapotban töltik. Ilyenkor a hormontermelés és a tüszőrepedés a petefészkekben megszűnik, a menstruáció leáll. Ténylegesen klimaxról akkor beszélhetünk, ha az utolsó vérzést követően 6−12 hónapig nem jelentkezik újabb. A köztes időszakban vérzések előfordulhatnak, de nem rendszertelenül.

Kellemetlen tünetek

A klimax rossz hírét annak köszönheti, hogy a hormonháztartás felborulása egyes esetekben igen erőteljes és kellemetlen tünetekkel jár, ami erősen megnehezíti az érintett nők mindennapjait. Ilyen tünetek lehetnek:

  •     kipirulás, elsősorban az arcon és a nyakon,
  •     hőhullám,
  •     izzadás,
  •     hízás,
  •     hüvelyszárazság,
  •     libidócsökkenés,
  •     depresszió, lehangoltság, koncentrációs nehézség, ingerlékenység, alvászavar,
  •     gyakori fejfájás.

Intő jelek

Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza szerint sokan természetes tünetnek veszik azt is, ha a vérzésük rendszertelenné válik vagy az állaga megváltozik. A kimaradozó menzesz valóban természetes, de a köztes időben jelentkező vérzés, valamint a menzesz állagának változása nem az. Az ilyen történések hátterében igen sok probléma, sajnos akár daganatos megbetegedés is állhat.

Kezelés

Amennyiben rendszertelen a vérzés vagy az állaga változik, úgy a változókorban is ugyanúgy fel kell keresni a szakorvost, aki a méhből vett kaparék szövettani vizsgálata után megkezdheti a szükséges (gyógyszeres, műtéti vagy egyéb) kezeléseket. A klimax tünetei is enyhíthetők a megfelelő kivizsgálás után. Ebben is a szakorvos lehet a betegek segítségére, aki a gyógyszeres kezelésről és annak mértékéről is dönthet, miáltal jelentősen javíthatja a menopauzás nők életminőségét.

Ezek is érdekelhetnek

Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?

Ajánlataink