Életmódváltás = szemléletmód váltás
Ha az a célunk, hogy hosszú távon megelőzzük vagy kezeljük gerincbántalmainkat, nem elég csak akkor foglalkozni a problémával, ha már nyakig ülünk benne. Szakértőnk szerint az első lépés a preventív szemléletmód elsajátítása. „A cél az, hogy olyan hétköznapivá váljon ez a gondolkodás, mint a reggeli fogmosás. Például, ha sokat vezetünk, ne az legyen a kocsiból kiszállva az első dolgunk, hogy lehuppanunk a kanapéra. E helyett nyújtsuk meg óvatosan egy kicsit megrövidült izmainkat. Fél percet sem vesz el az életünkből, de cserébe sokkal többet ad hozzá.”
Tudatosan a teremben is
Talán könnyebb először az edzésünkbe beilleszteni ezt a tudatosságot, és onnan majd lassanként hétköznapi szemléletté válhat – persze embere válogatja. De nem ártana tudnunk, hogy mi tesz jót a gerincünknek edzés közben, és mi az, amivel nyírjuk. Az egyik legrosszabb pozitúra a gerincünknek, ha ülünk – a porckorongok ekkor rendkívül nagy terhelést kapnak –, ezt a helyes üléssel tudjuk ellensúlyozni, ebben az esetben csökken az ágyéki szakaszon a terhelés. Gyakoroljunk a boltban Számos olyan apró alkalom adódik mindennap, amikor gyakorolhatjuk a helyes tartást. Például az esti, hétvégi nagy bevásárlás alatt, amikor hosszú percekre sorba állni kényszerülünk. „A telefonunk nyomkodása helyett álljunk egyenesen és scanneljük végig magunkat. A helyes tartás valahogy így néz ki: bokánk tart, comb-fenék enyhén feszes, has-köldök behúzva, vállak leszorítva, lapocka hátrahúzva, mellkas kiemelve, áll fenn, fej hátra. Ha ez megvan, gondolatban menjünk visszafelé a fejtől a bokáig, és ellenőrizzük, hogy minden a helyén maradt-e” – javasolja Tuza-Ritter Bálint.
Egyenesebb tartás – pozitívabb kisugárzás
Azt, hogy 10 percig egyenesen álljunk, igazából bárhol gyakorolhatjuk. Próbáljuk ki a boltban, a villamoson, egy tárgyaláson, az iskolában, és figyeljük meg, hogy milyen hatással van ránk. „Az önbizalmunk is javulhat egy szép, magabiztos tartástól. Az egyik vendégem pedig arról számolt be, hogy azokon a napokon, amikor különösen figyel a tartására, több energiája marad. Egy másik edzettemnek pedig jobb lett tőle a közérzete. Apróságnak tűnhetnek ezek, de sokat számítanak.”