A fájdalom része a mindennapjainknak, fontos jelzés arról, hogy szervezetünk működésében zavar állt be. Ha szükséges, orvoshoz fordulunk segítségért, ám néha előfordul, hogy egészen apró, banális sérülések okoznak enyhe panaszokat. Tippek a hétköznapi kellemetlenségek gyors orvoslásához.

A gyulladt körömágytól az izomlázig – Megoldások a mindennapi fájdalmakra

Gyulladt körömágy

Amikor a körömágy pedig berepedezik, a köröm melletti kis bőrdarab – amely nem kap megfelelő táplálást, ezért kiszárad, érzéketlen lesz, és könnyen elválik a bőr felső rétegétől – mindenbe beleakad, és enyhe, szúró fájdalmat okoz. Vannak, akik a felgyülemlett stresszt vezetik le a bőr kapargatásával, másokat egyszerűen csak zavar ez a többnyire kemény bőröcske, ezért állandóan piszkálják. A végeredmény ugyanaz: a köröm alatt megbújó baktériumok, gombák átvándorolnak a sebbe, fertőzést okozva.

Hogyan akadályozható meg? A legfontosabb a bőr rendszeres hidratálása. Házimunka közben is többször érdemes bekenni a kezet kézkrémmel, este pedig mandulaolajjal, A-vitaminos olajjal az ujjbegyeket külön kenjük át és húzzunk éjszakára cérnakesztyűt.

Így gyógyítsa: Ha már beszakadt a bőr, áztassuk olíva- vagy mandulaolajos langyos vízbe, és utána steril körömollóval vágjuk le. Gyulladáscsökkentő krémmel kenjük át a sebet.

 

Fájó hát és nyak

Szinte mindennapos, hogy a telefont a fülünk és a vállunk közé szorítva beszélgetünk, a számítógép előtt ülve belefeledkezünk a munkába, játékba, vagy kifacsart, kényelmetlen pozícióban alszunk. Bizony számos olyan tevékenység van, amelynek során nem gondolunk arra, hogy a kényelmetlen testhelyzet előbb-utóbb hát-, váll- vagy deréktáji fájdalmat fog okozni.

Hogyan akadályozható meg? Izomfeszültség ellen jó a meleg, és csodákra képes a masszázs. Ha az ujjaink hegyével minimum három percig egyenletes nyomást gyakorolunk a fájó nyaki területre, jelentősen csillapíthatjuk a fájdalmat. Otthon és az irodában is válasszunk olyan széket, amely megfelelően megtámasztja a hátunkat és a fejünket. Szükség esetén használjunk deréktámaszt, ami lehet egy összecsavart pulóver vagy törülköző is. A nyakhúzódás elkerülése érdekében hangosítsuk ki a telefont.

fájdalom, nő

Fotó: Shutterstock

Másnaposság

Sajnos időnként előfordul, hogy egy átmulatott éjszaka során kicsit több alkoholt fogyasztunk, mint kellene. Másnap aztán lüktető fejfájásra ébredünk, a gyomrunk émelyeg, a szánk kiszárad. A legjobb gyógymód ilyenkor az extraalvás és elektrolittartalmú italok fogyasztása. Szigorúan tilos viszont a koffein. A koffein ugyanis vízhajtó, így még jobban kiszáradhatunk, és még rosszabbul fogjuk érezni magunkat. Amikor a máj lebontja az alkoholt, milliónyi káros szabad gyök szabadul fel. Az antioxidánsok – mint például a C-vitamin – segítik a máj alkoholelbontó folyamatait.

Hogyan akadályozható meg? A legegyszerűbben úgy, ha egy-két pohár bor vagy koktél után megálljt parancsolunk magunknak. Ha mégis az ivást választjuk, akkor az alkohol mellett igyunk sok-sok ásványvizet, együnk elegendő szénhidrátot és zöldséget.

Szemirritáció

A szembe kerülő por, szappan vagy sampon „csípi” a szemet. Ilyenkor kis mikrokarcolások keletkezhetnek a szaruhártyán, és ez bizony nagyon kellemetlen tud lenni. Ha már a szembe került az idegen anyag, gyorsan hajtsuk hátra a fejünket és öblítsük ki a szemet sóoldattal – ez olyan, mintha könnyeznénk. Ha nincs kéznél sóoldat, a tiszta víz is megteszi. Jó, ha mindig van otthon műkönny. Ez ugyan nem gyógyít, de segíti felgyorsítani a tisztulás folyamatát.

Hogyan akadályozható meg? Gyakorlatilag lehetetlen megakadályozni azt, hogy a mindennapok során idegen anyagok kerüljenek a szembe. Ha veszélyes anyaggal dolgozunk, védőszemüveg viselése kötelező!

Összepréselt lábujjak

Sokak számára ismerős helyzet: a lábujjak fájdalmas görcsben, amikor egy hosszú nap után végre levesszük a szűk, hegyes orrú cipőt – ami természetesen gyönyörű és divatos, de viselése kényelmetlen és egészségtelen. A legtöbb, amit ilyenkor tehetünk, hogy lábfürdőt veszünk. Néhány kanál keserűsót oldjunk fel egy sekély kád meleg vízben, majd áztassuk benne a lábunkat 20 percig. Miután a duzzadás csökkent, pár percig görgessünk a talpunkkal egy teniszlabdát a talajon. A masszázs enyhíti a fájdalmat.

Hogyan akadályozható meg? Mivel arról szó sem lehet, hogy a szépséges cipőkről lemondjunk, a legjobb, ha fél mérettel nagyobbat választunk a hegyes orrú modellekből, és öntapadó párnát helyezünk oda, ahol a lábujjak „megülnek”. Ez a módszer segíti tehermentesíteni az ujjakat.

Izomláz

Általában fél-egy nappal a fokozott terhelést követően jelentkezik az izomfájdalom. A legújabb elméletek szerint az extraterhelés során az izmokban mikrosérülések keletkeznek, amelyeken keresztül víz áramlik a szövetbe. Ödéma alakul ki, mely aztán feszíti az izmot. Ha már fáj minden porcikánk, a legjobb lassan megkezdett, kiegyensúlyozott nyújtó tornagyakorlatokat végezni, de ajánlott még az úszás is. A bennük található gyulladáscsökkentő, antioxidáns vegyületek révén segíthet még a meggylé, az almalé és a különböző ásványi anyagokat tartalmazó pezsgőtabletták fogyasztása is.

Hogyan akadályozható meg? Soha nem szabad hirtelen elkezdeni a sportolást, figyelni kell a fokozatosság elvének betartására. Kíméletes, egyenletes terhelést biztosító gyakorlatokat kell végezni, és nagyon fontos a bemelegítés, az összes izomcsoport átmozgatása. Nem szabad elfeledkezni az edzést követő levezetésről, nyújtásról sem.

 

Gyomorégés, gyomorfájdalom

Előfordulhat, hogy fűszeres, savas ételek fogyasztása után kellemetlen teltségérzés, gyomorégés jelentkezik. A gyors segítség ilyenkor egy enyhe, híg gyömbértea, ez ugyanis megnyugtatja a háborgó gyomrot és az irritált nyelőcsövet.

Hogyan akadályozható meg? A rostokban és összetett szénhidrátokban gazdag étrend megakadályozza a gyomorégés kialakulását. A legjobb a zsírszegény étrend, és naponta többször kis adag étel fogyasztása. Az alkoholtartalmú italokat inkább két étkezés között fogyasszuk, ne közben.

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink