Terhesség vagy jelentősebb fogyást követően
Ha valaki tett a fogyásáért, életmódot váltott, akkor megérdemli, hogy a folyamatot be is fejezzék. Sokaknak jelent rengeteget a hasplasztika fogyás után, hiszen nemcsak a fizikai állapotukon javít sokat, de lelki téren, az önbizalom szempontjából is kiemelkedően pozitív hatása lehet.
– Úgynevezett helyreállító plasztikai műtéteket leggyakrabban terhesség vagy jelentősebb fogyás után szokás végezni – mondja Dr. Pór Ferenc plasztikai sebész.– Előbbi esetén a hasfali izomzat meglazulhat, és a megnyúlt bőr sem mindig képes visszahúzódni. Nagy súlyvesztés után az úgynevezett kötényhas nemcsak esztétikai, hanem egészségi, higiéniai problémákat is okozhat. Az összefekvő területeken fertőzések, akár krónikus gyulladások is kialakulhatnak. A szakorvos akkor is ajánlja az operációt, ha a „jelenség” szorongást okoz, rontja az önértékelést.
– Ilyenkor akár 10 kiló is lehet a hasról eltávolított bőr súlya – folytatja a plasztikai sebész. – A kötényszerűen lelógó has esetén azért is jó megoldás a helyreállító plasztikai műtét, mivel azt hiába próbáljuk szabályosan, azaz tudatos táplálkozással és rendszeres mozgással fogyasztani. Viszont a férfiak sörpocakját nem lehet kockás hassá műteni, mivel a zsír jelentős része a hasüregben található.
Milyen esetekben javasolt a helyreállító műtét?
Vajon mikor ajánlott a hasplasztika fogyás után, illetve a terhességet követően, azaz mi az „ideális állapot”?
– Szülés után egy-két évet mindenképpen ajánlott várni a hasplasztikával. Nagyobb mértékű fogyás után pedig akkor célszerű műteni, ha a súly állandósul. Minél közelebb kerül az illető az optimális súlyához, annál jobb eredményre és kevesebb szövődményre lehet számítani – magyarázza Dr. Pór Ferenc. – Fontos, hogy a lehetőleg lassan csökkentett testsúlyt a műtét előtt minél hosszabb ideig, de legalább három hónapig jelentősebb ingadozások nélkül tartsa, és erre legyen esély a jövőben is. Azaz, bár nehéz ebben biztosnak lenni, a műtétre is az az ideális állapot, ha nagyobb súlyingadozás sem mínuszban, sem pluszban már nem történik. Ha ugyan még van tíz kiló felesleg, de azt nem tudja vagy nem akarja lefogyni az illető, akkor érdemes műteni. Ha viszont még fogyna vagy jojózik, akkor nem! Drasztikus módszerekkel elért, hirtelen fogyás után az elvesztett súly „kamatostul”, akár rövid időn belül visszatérhet, ami műtét esetén a hegesedésnél okozhat gondot, és az újra meglazuló bőr értelmetlenné is teszi a beavatkozást.
Hogyan zajlik a műtét?
– Az, hogy egy testterületen zsír vagy bőr lóg, a konzultáción derül ki. Ha összecsippentve a terület vastag, akkor zsír van benne, ha duzzadt és feszes, akkor úgynevezett zsigeri zsír, ha pedig redőbe lehet emelni, és akár le is lóg a hasról a szeméremdombra, az nagy valószínűséggel műthető bőrfelesleg – magyarázza a szakorvos. – A műtétet altatásban végzik, a szívódrént két-három nap múlva veszik ki, a kompressziós ruhát hat hétig állandóan hordani kell, hogy a megnyúlt bőrterületek újra feszesek legyenek. A metszések hasműtét esetén a bikinivonalban és a köldöknél vannak. Minél több az eltávolítandó bőrfelesleg, annál szélesebb a vágás. A gyógyulási idő is függ az eltávolított bőr mennyiségétől. Egy alapvetően vékony nő terhesség okozta problémájának megoldása gyorsan regenerálódik. Legfeljebb kétnapos kórházi tartózkodás után otthon lábadozhat, nincsenek komoly fájdalmai, feküdnie sem kell, és hét-tíz nap után dolgozni is visszamehet. A sebre eleinte persze fontos vigyázni, óvatosan kell mosakodni, felegyenesedni. A varratokat három hét után szedik ki, a végleges gyógyulás viszont három hónapig is eltart.
EZ IS ÉRDEKELHETI:
- Visszafordíthatja az idő kerekét!
- Rehabilitációs gyakorlatok térdműtét után
- Gátizomtorna a jobb életminőségért