Az elmúlt években számos, a helyes táplálkozással kapcsolatos irányzat hódított, amelyek azonban nem minden esetben állták ki az idő próbáját. Nemcsak egészségesnek kikiáltott étkezési szokásokról, de egykor csodálatos hatásuk miatt felkapott élelmiszerekről bizonyosodott be az évek során, hogy jótékony hatásuk gyakorlatilag nincs. Ám akad néhány – évek óta hangoztatott − jó tanács, amelyek garantáltan segítenek az egészség megőrzésében.

Időtálló tippek

Szénhidrátokra szükség van

Valamikor a ’90-es évek elején a burgonyát, a fehér lisztből készült tésztát, pékárut tartották igazi szupersztárnak az energiát adó élelmiszerek közül. Ezután jött az Atkins-diéta, amelynek lényege a mérsékelt szénhidrátfogyasztás, majd egyre többen döntöttek a szénhidrát teljes megvonása mellett.

Ez utóbbi tévedésnek bizonyult, ugyanis táplálkozási szempontból a szénhidrátok igenis fontosak a szervezet számára: biztosítják a B-vitaminok, a vas és rost bevitelét, üzemanyagot szolgáltatva az agy és az izmok működéséhez. A titok: nem mindegy, hogy milyen szénhidrátok kerülnek az étrendbe. Az egyszerű szénhidrátok – felépítésük miatt – gyorsabban emésztődnek meg, így hirtelen és nagyobb mértékben emelik a vércukorszintet.

Az összetett szénhidrátok hosszabb cukormolekulákból állnak, ezért lassan emésztődnek meg, a vércukorszintet is lassan emelik, ráadásul a beolvadásuk is kevésbé drasztikus. Így nem lesz olyan nagy az energianövekedés, majd hirtelen csökkenés.

Ezek a szénhidrátok a fogyókúrában is segítenek, mert hosszabb ideig nyújtanak teltségérzetet, és sok vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak.

Vásároljon tudatosan húst

A húsfogyasztók számára szerencsére egyre inkább fontos, hogy az állatokat mivel etetik és hol, mennyi ideig legeltetik. Európában az elmúlt években rohamosan nőtt a haszonállatoknak adott antibiotikumok mennyisége.

Az agyhártyagyulladás, súlyos tüdőgyulladás ellen adott antibiotikumok mellett az embereknél a HIV-fertőzésre, tüdőbajra adott C-difflie nevű hatóanyagot is egyre gyakrabban adják az állatoknak is.

Ezek a szerek az utolsó védvonalat jelentik a veszélyes kórokozókkal szemben, de a megvásárolt hússal az antibiotikum hatóanyag is bekerülhet a szervezetbe. Így ezek a gyógyszerek már nem lesznek képesek gyógyítani, mivel a kórokozók rezisztenssé válnak a szerekkel szemben.

Csökkentse a sófogyasztást

A nátriumból és kloridból álló só kis mennyiségben elengedhetetlen a szervezet folyadék- és ásványianyag-egyensúlyának fenntartásához. Az ajánlások szerint egy felnőtt napi sóbevitele 5 gramm (kb. 1 teáskanál), amiben az összes étkezés benne van, beleértve a félkész és kész termékek sótartalmát is. Az élelmiszerek sótartalmát többféleképpen jelölhetik: Ha azt látja egy termékcímkén, hogy sodium (Na), akkor azt meg kell szorozni 2,5-del, hogy megkapja a sótartalmat.

Ne hagyja ki a reggelit

Vége azoknak az időknek, amikor croissant-októl és édes péksüteményektől remélték az energianövekedést. Már jó ideje a megfelelő mennyiségű fehérje fogyasztásának fontosságát hangsúlyozzák a táplálkozási szakemberek, amivel minimálisra csökkenthető a túlevés a nap folyamán. A túlzott proteinbevitel azonban ártalmas is lehet: súlygyarapodást, veseproblémákat és a hidratáció csökkenését okozhatja.

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink