Csak egy kis piros folt, egy pattanás, egy új anyajegy, nem kell vele foglalkozni – szoktuk mondani. Nem biztos, hogy jól tesszük, ha figyelmen kívül hagyjuk ezeket a problémákat. A bőrelváltozásokkal jobb mielőbb orvoshoz fordulni.

Irány a bőrgyógyász!

Az öngyógyítás és az internet világában hajlamosak vagyunk arra, hogy a Google-ból, magunknak felállítsuk a diagnózist. Vannak betegségek, amelyekkel nem okozunk nagy bajt ezzel, de bölcsebb, ha inkább nem sajnáljuk az időt és az energiát a szakorvosi vizsgálatra, így a bőrgyógyászra sem. Megspórolhatunk egy csomó időt és pénzt, és a félrekezelés esélye is minimálisra csökken. Összeszedtük, milyen tünetekkel keressük fel a bőrgyógyászatot.

Szokatlan bőrelváltozások

Akkor járunk el a legokosabban, ha mindenféle ismeretlen eredetű bőrelváltozást megmutatunk szakembernek – javasolják a bőrgyógyászok. A megfelelő kezeléssel felgyorsíthatjuk a gyógyulást, és megússzuk, hogy elfertőződjön vagy továbbterjedjen más testtájakra, vagy szélsőséges esetben továbbadjuk a fertőzést családon belül. Jobb félni, mint megijedni!

Gyanús anyajegyek

Talán ezt a jelet ma már mindenki komolyan veszi, mert a felvilágosító kampányoknak hála, átment a köztudatba, hogy az anyajegyekkel nem lehet viccelni. Ismételjük át: ha valamelyik anyajegyünk elvesztette a formáját, eldeformálódott, vagy megváltozott a színe, felülete, állaga, haladéktalanul nézessük meg szakemberrel. Ezek mind lehetnek korai jelei a melanómának vagy a bőrráknak, elemi érdekünk, hogy mielőbb megszabaduljunk tőlük.

Ha nem gyógyul

Ha nem gyógyul megfelelő ütemben a vágási seb vagy bármilyen sérülés, ez is elegendő indok arra, hogy felkeressük a szakrendelést. A nem gyógyuló sebek hátterében többféle betegség is állhat. Ha hosszabb ideig fennáll ez az állapot, az a szövetek elhalásához is vezethet. A gyerekek hosszas sebeit ótvarfertőzés is okozhatja például, ráadásul ők minden sebet elvakarnak, így mindenképpen fontos, hogy lássa orvos, mit is vakarásznak.

Hiába kenjük

A kezelhetetlenül száraz bőrrel sem érdemes sokáig kísérletezni otthon. Ha már semmilyen testápoló, sheavaj, kókuszzsír nem szünteti meg a kellemetlen szárazságot, akkor kérdezzük meg a szakorvost. Könnyen kiderülhet, hogy pikkelysömörről vagy ekcémáról van szó, ami gyógyszeres kezelést igényel. Az orvos ilyenkor felír gyógyszeres krémet, amivel hamarosan elviselhetővé válik a rémes viszketés.

Ha ott lent…

A nemi szervek környékén jelentkező bőrelváltozásokkal sem szabad késlekedni, menjünk a nőgyógyászhoz, mert nemi úton terjedő betegség is okozhatja. Ha nem az az ok, másról van szó, majd ő továbbirányít a megfelelő szakorvoshoz.

Ha szakad a víz

A túlzott izzadás egy bizonyos szint felett már nem tekinthető normálisnak. Ha télen-nyáron, állandóan izzad a tenyerünk vagy a hónaljunk, esetleg az ágyékunk, azt érdemes megnézetni. Első körben a bőrgyógyász is tud segíteni, ha pedig nem javul a helyzet, akkor úgyis további vizsgálatokra küld. A háttérben pajzsmirigyprobléma, de cukorbetegség is állhat.

Ha törik a köröm

A körmök elváltozásaival is a bőrgyógyászt kell felkeresni. Ha töredezik, repedezik, elszíneződik, gyulladt a körömágy, ne tétovázzunk. A makacs gomba vagy a leváló köröm mögött fertőzés is állhat, amire megint csak célirányos kezelés és szer kell.

Ha hullik a haj

Az erős hajhullást sem szabad elbagatellizálni, egy alapos kivizsgálással megelőzhetjük a nagyobb bajt. Vannak a hajvesztésnek megmagyarázható és közismert okai is, ilyen a terhesség utáni, hormonális hajhullás, amikor a kismama hajkoronája visszaáll az eredeti, várandósság előtti állapotra. De egyéb esetekben mindig érdemes utánajárni, hogy mi okozza, mert szakszerű kezeléssel a hajhullás mértéke csökkenthető.

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink