Csak egy kis piros folt, egy pattanás, egy új anyajegy, nem kell vele foglalkozni – szoktuk mondani. Nem biztos, hogy jól tesszük, ha figyelmen kívül hagyjuk ezeket a problémákat. A bőrelváltozásokkal jobb mielőbb orvoshoz fordulni.

Irány a bőrgyógyász!

Az öngyógyítás és az internet világában hajlamosak vagyunk arra, hogy a Google-ból, magunknak felállítsuk a diagnózist. Vannak betegségek, amelyekkel nem okozunk nagy bajt ezzel, de bölcsebb, ha inkább nem sajnáljuk az időt és az energiát a szakorvosi vizsgálatra, így a bőrgyógyászra sem. Megspórolhatunk egy csomó időt és pénzt, és a félrekezelés esélye is minimálisra csökken. Összeszedtük, milyen tünetekkel keressük fel a bőrgyógyászatot.

Szokatlan bőrelváltozások

Akkor járunk el a legokosabban, ha mindenféle ismeretlen eredetű bőrelváltozást megmutatunk szakembernek – javasolják a bőrgyógyászok. A megfelelő kezeléssel felgyorsíthatjuk a gyógyulást, és megússzuk, hogy elfertőződjön vagy továbbterjedjen más testtájakra, vagy szélsőséges esetben továbbadjuk a fertőzést családon belül. Jobb félni, mint megijedni!

Gyanús anyajegyek

Talán ezt a jelet ma már mindenki komolyan veszi, mert a felvilágosító kampányoknak hála, átment a köztudatba, hogy az anyajegyekkel nem lehet viccelni. Ismételjük át: ha valamelyik anyajegyünk elvesztette a formáját, eldeformálódott, vagy megváltozott a színe, felülete, állaga, haladéktalanul nézessük meg szakemberrel. Ezek mind lehetnek korai jelei a melanómának vagy a bőrráknak, elemi érdekünk, hogy mielőbb megszabaduljunk tőlük.

Ha nem gyógyul

Ha nem gyógyul megfelelő ütemben a vágási seb vagy bármilyen sérülés, ez is elegendő indok arra, hogy felkeressük a szakrendelést. A nem gyógyuló sebek hátterében többféle betegség is állhat. Ha hosszabb ideig fennáll ez az állapot, az a szövetek elhalásához is vezethet. A gyerekek hosszas sebeit ótvarfertőzés is okozhatja például, ráadásul ők minden sebet elvakarnak, így mindenképpen fontos, hogy lássa orvos, mit is vakarásznak.

Hiába kenjük

A kezelhetetlenül száraz bőrrel sem érdemes sokáig kísérletezni otthon. Ha már semmilyen testápoló, sheavaj, kókuszzsír nem szünteti meg a kellemetlen szárazságot, akkor kérdezzük meg a szakorvost. Könnyen kiderülhet, hogy pikkelysömörről vagy ekcémáról van szó, ami gyógyszeres kezelést igényel. Az orvos ilyenkor felír gyógyszeres krémet, amivel hamarosan elviselhetővé válik a rémes viszketés.

Ha ott lent…

A nemi szervek környékén jelentkező bőrelváltozásokkal sem szabad késlekedni, menjünk a nőgyógyászhoz, mert nemi úton terjedő betegség is okozhatja. Ha nem az az ok, másról van szó, majd ő továbbirányít a megfelelő szakorvoshoz.

Ha szakad a víz

A túlzott izzadás egy bizonyos szint felett már nem tekinthető normálisnak. Ha télen-nyáron, állandóan izzad a tenyerünk vagy a hónaljunk, esetleg az ágyékunk, azt érdemes megnézetni. Első körben a bőrgyógyász is tud segíteni, ha pedig nem javul a helyzet, akkor úgyis további vizsgálatokra küld. A háttérben pajzsmirigyprobléma, de cukorbetegség is állhat.

Ha törik a köröm

A körmök elváltozásaival is a bőrgyógyászt kell felkeresni. Ha töredezik, repedezik, elszíneződik, gyulladt a körömágy, ne tétovázzunk. A makacs gomba vagy a leváló köröm mögött fertőzés is állhat, amire megint csak célirányos kezelés és szer kell.

Ha hullik a haj

Az erős hajhullást sem szabad elbagatellizálni, egy alapos kivizsgálással megelőzhetjük a nagyobb bajt. Vannak a hajvesztésnek megmagyarázható és közismert okai is, ilyen a terhesség utáni, hormonális hajhullás, amikor a kismama hajkoronája visszaáll az eredeti, várandósság előtti állapotra. De egyéb esetekben mindig érdemes utánajárni, hogy mi okozza, mert szakszerű kezeléssel a hajhullás mértéke csökkenthető.

Ezek is érdekelhetnek

Kánikula diéta: így hűtsd le belülről a tested
Ha ezekből eszegetsz a nap folyamán többször, jobban fogod bírni a forróságot!
Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.

Ajánlataink