Sokáig tartotta magát a nézet, hogy a kávé egészségtelen. Ma már tudjuk, hogy a kávézás számos jótékony hatással bír. Persze, nem mindegy, hogy milyen kávét iszunk, illetve mennyit és hogyan fogyasztunk belőle.

Így kávézzunk egészségesen!

A kávézás pozitív hatásai

A kávé az egyik legnépszerűbb italunk, sokan isszák, hogy lendületet kapjanak tőle, vagy kifejezetten az íze miatt. Az utóbbi években napvilágot látott kutatások eredményeképpen a kávézás, a kávéfogyasztás számos pozitív hatására derült fény.

Néhány példa:

  • Klorogénsav-tartalmának köszönhetően segíthet a fogyásban.
  • A benne lévő polifenolok rákmegelőző hatásúak.
  • A napi rendszerességű kávéfogyasztás már egy csésze esetén is 7-10%-kal mérsékli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
  • A koffein jó hatással van az agyműködésre: javítja a hosszú távú memóriát és csökkenti a Parkinson- és az Alzheimer-kór kockázatát.
  • A kávé számos értékes tápanyag forrása (pl. B5- és B2-vitamin, magnézium, kálium).

A kávéfogyasztásnak ugyanakkor káros következményei is lehetnek, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Ennek érdekében tartsuk szem előtt a most következő szempontokat.

Ha pedig az egészségünk mellett a kávé íze is fontos, érdemes egy baristáknak szánt tanfolyam során elmélyíteni a kávékészítéssel kapcsolatos tudásunkat!

 

kávézás kávé

Fotó: Pixabay

 

Ne vigyük túlzásba

A kávénak számos pozitív hatása van, ha nem visszük túlzásba. De hol a határ? Egy brit kutatás ugyan korábban arra az eredményre jutott, hogy akár 25 csészével is megihatunk naponta, ezt a legtöbb szakértő túl soknak tartja!

Az utóbbi évek kutatásai alapján kirajzolódó tudományos konszenzus napi 3-4 csészénél (300-400 mg koffein) húzza meg a határt. Sőt, a legújabb eredmények szerint a jól beállított vérnyomással élő magasvérnyomás-betegek is nyugodtan megihatnak napi 1-2 csésze kávét.

 

Nem mindegy, mikor isszuk!

A reggel elfogyasztott, napindító kávé a legnépszerűbb, de sokan isznak egy csészével ebéd után is. Ez segít átlendülni a jóllakottság keltette bágyadtságon, és ad egy kis lökést a munkakedvnek is.

Olyanok is vannak azonban, akik késő délután hörpintik fel az utolsó kávét, túlóra vagy vizsgaidőszak során pedig az esti kávézás sem ritka. Pedig az a koffeinmennyiség, ami a késő délutáni, de különösen az esti kávéval bekerül a szervezetbe, még jó pár órán át dolgozik benne. A túl kései kávéivás megzavarja a test biológiai óráját, felborítja az úgynevezett cirkadián ritmust. Ezzel pedig összezavarja az aktív és az alvással töltött órák megszokott ritmusát. Ezért aranyszabály, hogy a lefekvést megelőző 4-5 órában már semmiféle koffeintartalmú italt ne fogyasszunk.

 

Hagyjuk el a cukrot és a tejszínt

A kávé kedvező hatásai leginkább akkor érvényesülnek, ha önmagában fogyasztjuk. A legproblémásabb a cukor hozzáadása. Egy kockacukor energiatartalma 12 kalória, ami nem tűnik soknak. De napi 3-4 kávénál, pláne, ha valaki két cukorral issza, már nem elhanyagolható kalóriatöbblet. Azonban még napi 1 kockacukorral számolva is jelentős mennyiség havi szinten. Ráadásul a cukor az elhízáson kívül további negatív következményekkel jár, a fogszuvasodástól kezdve a cukorbetegség kialakulásától a kalciumhiányig.

A kávétejszín ugyancsak felesleges kalóriákat jelent, ráadásul sokszor adalékanyagokat is tartalmaz. Az egészséges kávé tehát mindenképpen tejszín- és cukormentes.

 

Ne igyuk éhgyomorra!

kávézás

Kora reggel a legtöbben éppen azért készítik el az első kávéjukat, hogy felébredjenek tőle. Ennek ellenére nem túl jó ötlet éhgyomorra elfogyasztani. A kávé ugyanis fokozott gyomorsavtermelésre ösztönzi a gyomrot, nagymértékben terhelve annak nyálkahártyáját.

Ezt a hatást tovább súlyosbíthatjuk egy nagy pohár, önmagában is savas narancslével. Ehelyett inkább a reggeli szendvics vagy müzli után hörpintsük fel a kávét, illetve a narancslevet.

Ha odafigyelünk ezekre a szempontokra, önfeledten élvezhetjük a kávé ízét anélkül, hogy az egészségünk miatt aggódnunk kellene.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink