Sokáig tartotta magát a nézet, hogy a kávé egészségtelen. Ma már tudjuk, hogy a kávézás számos jótékony hatással bír. Persze, nem mindegy, hogy milyen kávét iszunk, illetve mennyit és hogyan fogyasztunk belőle.

Így kávézzunk egészségesen!

A kávézás pozitív hatásai

A kávé az egyik legnépszerűbb italunk, sokan isszák, hogy lendületet kapjanak tőle, vagy kifejezetten az íze miatt. Az utóbbi években napvilágot látott kutatások eredményeképpen a kávézás, a kávéfogyasztás számos pozitív hatására derült fény.

Néhány példa:

  • Klorogénsav-tartalmának köszönhetően segíthet a fogyásban.
  • A benne lévő polifenolok rákmegelőző hatásúak.
  • A napi rendszerességű kávéfogyasztás már egy csésze esetén is 7-10%-kal mérsékli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
  • A koffein jó hatással van az agyműködésre: javítja a hosszú távú memóriát és csökkenti a Parkinson- és az Alzheimer-kór kockázatát.
  • A kávé számos értékes tápanyag forrása (pl. B5- és B2-vitamin, magnézium, kálium).

A kávéfogyasztásnak ugyanakkor káros következményei is lehetnek, ha nem vagyunk elég körültekintőek. Ennek érdekében tartsuk szem előtt a most következő szempontokat.

Ha pedig az egészségünk mellett a kávé íze is fontos, érdemes egy baristáknak szánt tanfolyam során elmélyíteni a kávékészítéssel kapcsolatos tudásunkat!

 

kávézás kávé

Fotó: Pixabay

 

Ne vigyük túlzásba

A kávénak számos pozitív hatása van, ha nem visszük túlzásba. De hol a határ? Egy brit kutatás ugyan korábban arra az eredményre jutott, hogy akár 25 csészével is megihatunk naponta, ezt a legtöbb szakértő túl soknak tartja!

Az utóbbi évek kutatásai alapján kirajzolódó tudományos konszenzus napi 3-4 csészénél (300-400 mg koffein) húzza meg a határt. Sőt, a legújabb eredmények szerint a jól beállított vérnyomással élő magasvérnyomás-betegek is nyugodtan megihatnak napi 1-2 csésze kávét.

 

Nem mindegy, mikor isszuk!

A reggel elfogyasztott, napindító kávé a legnépszerűbb, de sokan isznak egy csészével ebéd után is. Ez segít átlendülni a jóllakottság keltette bágyadtságon, és ad egy kis lökést a munkakedvnek is.

Olyanok is vannak azonban, akik késő délután hörpintik fel az utolsó kávét, túlóra vagy vizsgaidőszak során pedig az esti kávézás sem ritka. Pedig az a koffeinmennyiség, ami a késő délutáni, de különösen az esti kávéval bekerül a szervezetbe, még jó pár órán át dolgozik benne. A túl kései kávéivás megzavarja a test biológiai óráját, felborítja az úgynevezett cirkadián ritmust. Ezzel pedig összezavarja az aktív és az alvással töltött órák megszokott ritmusát. Ezért aranyszabály, hogy a lefekvést megelőző 4-5 órában már semmiféle koffeintartalmú italt ne fogyasszunk.

 

Hagyjuk el a cukrot és a tejszínt

A kávé kedvező hatásai leginkább akkor érvényesülnek, ha önmagában fogyasztjuk. A legproblémásabb a cukor hozzáadása. Egy kockacukor energiatartalma 12 kalória, ami nem tűnik soknak. De napi 3-4 kávénál, pláne, ha valaki két cukorral issza, már nem elhanyagolható kalóriatöbblet. Azonban még napi 1 kockacukorral számolva is jelentős mennyiség havi szinten. Ráadásul a cukor az elhízáson kívül további negatív következményekkel jár, a fogszuvasodástól kezdve a cukorbetegség kialakulásától a kalciumhiányig.

A kávétejszín ugyancsak felesleges kalóriákat jelent, ráadásul sokszor adalékanyagokat is tartalmaz. Az egészséges kávé tehát mindenképpen tejszín- és cukormentes.

 

Ne igyuk éhgyomorra!

kávézás

Kora reggel a legtöbben éppen azért készítik el az első kávéjukat, hogy felébredjenek tőle. Ennek ellenére nem túl jó ötlet éhgyomorra elfogyasztani. A kávé ugyanis fokozott gyomorsavtermelésre ösztönzi a gyomrot, nagymértékben terhelve annak nyálkahártyáját.

Ezt a hatást tovább súlyosbíthatjuk egy nagy pohár, önmagában is savas narancslével. Ehelyett inkább a reggeli szendvics vagy müzli után hörpintsük fel a kávét, illetve a narancslevet.

Ha odafigyelünk ezekre a szempontokra, önfeledten élvezhetjük a kávé ízét anélkül, hogy az egészségünk miatt aggódnunk kellene.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Fitness lady lett a nagymama, Gabi 50 évesen kezdett versenyezni
Sokan alig akarják elhinni, hogy Koltai Gabriella túl van a hatodik X-en. Az pedig még meglepőbb, hogy csak 40 éves kora után kezdett el edzőterembe.
Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!

Ajánlataink