Van, akinek évente egy-két alkalommal, és van, akinek hetente okoz pokoli kínokat a migrén. A heves, rohamokban jelentkező fejfájás oka pontosan nem ismert, a de a fájdalom többféle módszerrel enyhíthető.

Migrén: hogyan előzheted meg a kínzó fájdalmat?

Mi a migrén?

Rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely többnyire a fej egyik oldalát érinti. A hirtelen kezdődő fájdalmat az úgynevezett aura előre jelezheti: egyesek fényes pontokat, mások cikázó fénycsíkokat vagy a látómezőben homályos foltokat láthatnak. A roham alatt jellemző a hányinger, szédülés, arczsibbadás. Migrén esetén sokan különösen érzékennyé válnak a fényre és a zajokra.

A migrén okai

Valamilyen kiváltó tényező hatására az agyhártyát ellátó verőerek előbb összehúzódnak, aztán hirtelen kitágulnak. A rohamok alatt megváltozhat az agyban a szerotonin és egyéb idegingerület-átvivő anyagok, valamint a kalcium és a magnézium szintje is.

A migrén kiváltó tényezői:

  • Hormonális változások
  • Stressz, szorongás
  • Bizonyos élelmiszerek, elsősorban sajt, csokoládé, vörösbor, olajban sült ételek, citrusfélék fogyasztása
  • Kialvatlanság
  • Kiszáradás
  • Erős fény, zaj
  • Időjárás-változás
  • Száraz levegő vagy meleg, száraz szél
  • Különböző szagok, illatok
  • Alacsony vércukorszint

Migrén bármely életkorban kialakulhat, de leggyakrabban fiatal felnőttkorban kezdődik. Az emberek legalább 10 százaléka szenved migrénes fejfájásban, és a betegek között háromszor annyi a nő, mint a férfi. Ennek az az oka, hogy a migrént nagyon sokszor a menstruáció előtti és alatti időszak, terhességben, klimaxban bekövetkező hormonális változások váltják ki.

Kellemetlen tünetek

A migrén előtt gyakran jelentkezik fáradtság, levertség, ingerlékenység, tompultság, vagy épp ellenkezőleg, jókedv és lendületesség. Ezt követi az aura, majd néhány perc vagy maximum egy órával ezután megérkezik a görcsös, lüktető, hasogató fejfájás. Ehhez jön még a hányinger, hang- és fényérzékenység. A roham elmúltával erőteljes fáradtságérzés következik, ami egyre csökken.

Miért hasznos a napló?

A legjobb naplót vezetni a migrénes rohamokról, így könnyebb elkerülni ezeket, vagy legalábbis enyhíteni a tüneteket. A napló vezetése azért is hasznos, mert kitűnhet belőle, hogy a rohamok milyen rendszerességgel jelentkeznek. A naplóba rögzíteni kell a migrénes rohamot megelőző 24 órában elfogyasztott ételeket, az időjárási körülményeket, a stresszhelyzeteket, a menstruációt, a testmozgás intenzitását, idejét, illetve bármilyen szokatlan dolgot.

A migrén kezelése

Kiegyensúlyozott étrend

A tápanyaghiány sok esetben fokozza a roham valószínűségét. Különösen fontos a megfelelő mennyiségű B2-vitamin, így az étrendnek tartalmaznia kell teljes kiőrlésű gabonaféléket, tojássárgáját, tejet, spenótot és sovány húsokat. A migrénes fejfájásért sokszor a tiramintartalmú ételek a felelősek, ugyanis a bennük levő aminosav befolyásolhatja az agyban az ingerületátvivő anyagok szintjét. Tiramint tartalmaz a csokoládé, a sajt, a marhahús, a máj, a tojás, a sör, a vörösbor és más fermentált (erjesztett) élelmiszerek, egyes gyümölcsök és zöldségek (banán, narancs, zöldbab, paradicsom). Felelős lehet a fejfájásért a búza, a tej vagy a burgonya, sajt összetevői iránti élelmiszer-allergia is.

Védelem a fény ellen

Víz, hó vagy más felületek tükröződése is kiválthatja a rohamot. Ezen egy jó minőségű napszemüveggel lehet segíteni. Amennyiben a baj forrása a számítógép, úgy célszerű védőszemüveget viselni.

Jó levegő biztosítása

Nagyon száraz levegőben nő az atmoszféra pozitív töltésű ionjainak az aránya, ettől pedig emelkedik a szervezet szerotoninszintje. Negatív ionok hatására azonban a tünetek enyhülnek, a roham rövidül. A negatív ionok koncentrációját emeli a szobában a nyitott ablak, a sok zöld növény és párásító vagy ionizáló készülék.

Stresszkezelés

Aki megtanulja kezelni a stresszt, az megelőzheti a stressz okozta migrénes rohamok kialakulását. Van, akinél a migrén nem stressz közben lép fel, hanem csak azután, hogy elmúlt a stresszhelyzet. Mindkét esetben hasznos lehet a relaxáció, a masszázs, a jóga a meditáció és az aromaterápia.

 

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink