Van, akinek évente egy-két alkalommal, és van, akinek hetente okoz pokoli kínokat a migrén. A heves, rohamokban jelentkező fejfájás oka pontosan nem ismert, a de a fájdalom többféle módszerrel enyhíthető.

Migrén: hogyan előzheted meg a kínzó fájdalmat?

Mi a migrén?

Rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely többnyire a fej egyik oldalát érinti. A hirtelen kezdődő fájdalmat az úgynevezett aura előre jelezheti: egyesek fényes pontokat, mások cikázó fénycsíkokat vagy a látómezőben homályos foltokat láthatnak. A roham alatt jellemző a hányinger, szédülés, arczsibbadás. Migrén esetén sokan különösen érzékennyé válnak a fényre és a zajokra.

A migrén okai

Valamilyen kiváltó tényező hatására az agyhártyát ellátó verőerek előbb összehúzódnak, aztán hirtelen kitágulnak. A rohamok alatt megváltozhat az agyban a szerotonin és egyéb idegingerület-átvivő anyagok, valamint a kalcium és a magnézium szintje is.

A migrén kiváltó tényezői:

  • Hormonális változások
  • Stressz, szorongás
  • Bizonyos élelmiszerek, elsősorban sajt, csokoládé, vörösbor, olajban sült ételek, citrusfélék fogyasztása
  • Kialvatlanság
  • Kiszáradás
  • Erős fény, zaj
  • Időjárás-változás
  • Száraz levegő vagy meleg, száraz szél
  • Különböző szagok, illatok
  • Alacsony vércukorszint

Migrén bármely életkorban kialakulhat, de leggyakrabban fiatal felnőttkorban kezdődik. Az emberek legalább 10 százaléka szenved migrénes fejfájásban, és a betegek között háromszor annyi a nő, mint a férfi. Ennek az az oka, hogy a migrént nagyon sokszor a menstruáció előtti és alatti időszak, terhességben, klimaxban bekövetkező hormonális változások váltják ki.

Kellemetlen tünetek

A migrén előtt gyakran jelentkezik fáradtság, levertség, ingerlékenység, tompultság, vagy épp ellenkezőleg, jókedv és lendületesség. Ezt követi az aura, majd néhány perc vagy maximum egy órával ezután megérkezik a görcsös, lüktető, hasogató fejfájás. Ehhez jön még a hányinger, hang- és fényérzékenység. A roham elmúltával erőteljes fáradtságérzés következik, ami egyre csökken.

Miért hasznos a napló?

A legjobb naplót vezetni a migrénes rohamokról, így könnyebb elkerülni ezeket, vagy legalábbis enyhíteni a tüneteket. A napló vezetése azért is hasznos, mert kitűnhet belőle, hogy a rohamok milyen rendszerességgel jelentkeznek. A naplóba rögzíteni kell a migrénes rohamot megelőző 24 órában elfogyasztott ételeket, az időjárási körülményeket, a stresszhelyzeteket, a menstruációt, a testmozgás intenzitását, idejét, illetve bármilyen szokatlan dolgot.

A migrén kezelése

Kiegyensúlyozott étrend

A tápanyaghiány sok esetben fokozza a roham valószínűségét. Különösen fontos a megfelelő mennyiségű B2-vitamin, így az étrendnek tartalmaznia kell teljes kiőrlésű gabonaféléket, tojássárgáját, tejet, spenótot és sovány húsokat. A migrénes fejfájásért sokszor a tiramintartalmú ételek a felelősek, ugyanis a bennük levő aminosav befolyásolhatja az agyban az ingerületátvivő anyagok szintjét. Tiramint tartalmaz a csokoládé, a sajt, a marhahús, a máj, a tojás, a sör, a vörösbor és más fermentált (erjesztett) élelmiszerek, egyes gyümölcsök és zöldségek (banán, narancs, zöldbab, paradicsom). Felelős lehet a fejfájásért a búza, a tej vagy a burgonya, sajt összetevői iránti élelmiszer-allergia is.

Védelem a fény ellen

Víz, hó vagy más felületek tükröződése is kiválthatja a rohamot. Ezen egy jó minőségű napszemüveggel lehet segíteni. Amennyiben a baj forrása a számítógép, úgy célszerű védőszemüveget viselni.

Jó levegő biztosítása

Nagyon száraz levegőben nő az atmoszféra pozitív töltésű ionjainak az aránya, ettől pedig emelkedik a szervezet szerotoninszintje. Negatív ionok hatására azonban a tünetek enyhülnek, a roham rövidül. A negatív ionok koncentrációját emeli a szobában a nyitott ablak, a sok zöld növény és párásító vagy ionizáló készülék.

Stresszkezelés

Aki megtanulja kezelni a stresszt, az megelőzheti a stressz okozta migrénes rohamok kialakulását. Van, akinél a migrén nem stressz közben lép fel, hanem csak azután, hogy elmúlt a stresszhelyzet. Mindkét esetben hasznos lehet a relaxáció, a masszázs, a jóga a meditáció és az aromaterápia.

 

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.
Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.

Ajánlataink