Mi a migrén?
Rohamokban jelentkező heves fejfájás, amely többnyire a fej egyik oldalát érinti. A hirtelen kezdődő fájdalmat az úgynevezett aura előre jelezheti: egyesek fényes pontokat, mások cikázó fénycsíkokat vagy a látómezőben homályos foltokat láthatnak. A roham alatt jellemző a hányinger, szédülés, arczsibbadás. Migrén esetén sokan különösen érzékennyé válnak a fényre és a zajokra.
A migrén okai
Valamilyen kiváltó tényező hatására az agyhártyát ellátó verőerek előbb összehúzódnak, aztán hirtelen kitágulnak. A rohamok alatt megváltozhat az agyban a szerotonin és egyéb idegingerület-átvivő anyagok, valamint a kalcium és a magnézium szintje is.
A migrén kiváltó tényezői:
- Hormonális változások
- Stressz, szorongás
- Bizonyos élelmiszerek, elsősorban sajt, csokoládé, vörösbor, olajban sült ételek, citrusfélék fogyasztása
- Kialvatlanság
- Kiszáradás
- Erős fény, zaj
- Időjárás-változás
- Száraz levegő vagy meleg, száraz szél
- Különböző szagok, illatok
- Alacsony vércukorszint
Migrén bármely életkorban kialakulhat, de leggyakrabban fiatal felnőttkorban kezdődik. Az emberek legalább 10 százaléka szenved migrénes fejfájásban, és a betegek között háromszor annyi a nő, mint a férfi. Ennek az az oka, hogy a migrént nagyon sokszor a menstruáció előtti és alatti időszak, terhességben, klimaxban bekövetkező hormonális változások váltják ki.
Kellemetlen tünetek
A migrén előtt gyakran jelentkezik fáradtság, levertség, ingerlékenység, tompultság, vagy épp ellenkezőleg, jókedv és lendületesség. Ezt követi az aura, majd néhány perc vagy maximum egy órával ezután megérkezik a görcsös, lüktető, hasogató fejfájás. Ehhez jön még a hányinger, hang- és fényérzékenység. A roham elmúltával erőteljes fáradtságérzés következik, ami egyre csökken.
Miért hasznos a napló?
A legjobb naplót vezetni a migrénes rohamokról, így könnyebb elkerülni ezeket, vagy legalábbis enyhíteni a tüneteket. A napló vezetése azért is hasznos, mert kitűnhet belőle, hogy a rohamok milyen rendszerességgel jelentkeznek. A naplóba rögzíteni kell a migrénes rohamot megelőző 24 órában elfogyasztott ételeket, az időjárási körülményeket, a stresszhelyzeteket, a menstruációt, a testmozgás intenzitását, idejét, illetve bármilyen szokatlan dolgot.
A migrén kezelése
Kiegyensúlyozott étrend
A tápanyaghiány sok esetben fokozza a roham valószínűségét. Különösen fontos a megfelelő mennyiségű B2-vitamin, így az étrendnek tartalmaznia kell teljes kiőrlésű gabonaféléket, tojássárgáját, tejet, spenótot és sovány húsokat. A migrénes fejfájásért sokszor a tiramintartalmú ételek a felelősek, ugyanis a bennük levő aminosav befolyásolhatja az agyban az ingerületátvivő anyagok szintjét. Tiramint tartalmaz a csokoládé, a sajt, a marhahús, a máj, a tojás, a sör, a vörösbor és más fermentált (erjesztett) élelmiszerek, egyes gyümölcsök és zöldségek (banán, narancs, zöldbab, paradicsom). Felelős lehet a fejfájásért a búza, a tej vagy a burgonya, sajt összetevői iránti élelmiszer-allergia is.
Védelem a fény ellen
Víz, hó vagy más felületek tükröződése is kiválthatja a rohamot. Ezen egy jó minőségű napszemüveggel lehet segíteni. Amennyiben a baj forrása a számítógép, úgy célszerű védőszemüveget viselni.
Jó levegő biztosítása
Nagyon száraz levegőben nő az atmoszféra pozitív töltésű ionjainak az aránya, ettől pedig emelkedik a szervezet szerotoninszintje. Negatív ionok hatására azonban a tünetek enyhülnek, a roham rövidül. A negatív ionok koncentrációját emeli a szobában a nyitott ablak, a sok zöld növény és párásító vagy ionizáló készülék.
Stresszkezelés
Aki megtanulja kezelni a stresszt, az megelőzheti a stressz okozta migrénes rohamok kialakulását. Van, akinél a migrén nem stressz közben lép fel, hanem csak azután, hogy elmúlt a stresszhelyzet. Mindkét esetben hasznos lehet a relaxáció, a masszázs, a jóga a meditáció és az aromaterápia.
Ez is érdekelhet:
- Miért fájhat a hasa étkezés után?
- Állandóan fáradt, és nem tudja, miért? Talán ez az oka!
- Gyomorégés, puffadás, hasi görcs? 5 tipp, ami azonnal segít az emésztési gondokon!