Gondolkodás és kóstolás nélkül sózunk, csipszet, sós rágcsálnivalót eszünk. A túlzott sófogyasztás legalább olyan káros, mint a túlzott cukorbevitel. Itt az ideje, hogy leszokjunk róla, és csak a szükséges mennyiséget fogyasszuk.

7 tanács, hogy kevesebb sót együnk

A magyarok jelentős része túl sok sót fogyaszt. Ez esetben nem csak arról van szó, hogy milyen sok sós rágcsálnivalót eszünk, csipszet, ropit és egyebeket, de rendszerint túlsózzuk az ételeinket is. A sófogyasztás esetében sajnos még azok is hajlamosak az ajánlottnál többet bevinni, akik igyekeznek ritkábban nyúlni a sótartó után, vagy kerülik a kifejezetten sós nasikat. A feldolgozott élelmiszerekben ugyanis rengeteg só található, ami káros hatással van az egészségünkre.

Az európai lakosság sóbevitele 70-75 százalékban feldolgozott élelmiszerekből, 10-15 százalékban pedig az ételkészítés során hozzáadott sóból tevődik össze. A maradék az utósózáskor kerül a szervezetünkbe.

sófogyasztás

Fotó: Shutterstock

 

A túlzott sófogyasztás hatása az egészségre

Nem arról van szó, hogy egyáltalán ne sózzuk az ételeinket, hiszen a szervezetnek szüksége van a nátrium-kloridra. Ahogyan arra a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is emlékeztet, a sónak jelentős szerepe van az ingerületátvitelben, a vérnyomás szabályozásában, a szervezet folyadékháztartásának szabályozásában. A nátrium elengedhetetlen a szervezet működéséhez: napi 1,5-2 gramm a javasolt mennyiség. Két gramm nátriumot öt gramm konyhasóval viszünk be. Egy pár évvel ezelőtti nemzetközi felmérésből kiderült, hogy nem csak a magyarok, de a többi ország lakói sem nagyon ismerik a különböző ételek sótartalmát – komoly probléma ez, hiszen így alábecsülik saját sóbevitelüket.

Ha túl magas a sófogyasztás, az nem csak elhízáshoz vezethet, de szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához is. Aki túl sok sót fogyaszt, annak számolnia kell a magas vérnyomás, az agyvérzés, a vesebetegség kockázatával. A kisebb sófogyasztás jelentősen csökkenti az infarktus kialakulásának esélyét.

 

Mit tehetünk a sófogyasztás csökkentéséért?

Íme, 7 egyszerű trükk, amivel csökkenthetjük a mindennapi sóbevitelt.

1. Konzerv ételek helyett válasszunk friss vagy fagyasztott zöldséget, gyümölcsöt. A konzervek ugyanis a tartósítás miatt sok sót tartalmaznak.
2. Kerüljük az üveges szószokat. Mindössze egy evőkanálnyi szójaszósz több mint 1000 mg szódiumot tartalmaz. Használjunk helyette inkább balzsamecetet.
3. Együnk kevesebb kenyeret. Ne csak a fogyás érdekében, de ha lehet, kerüljük a szupermarketekben vásárolt, zacskós, szeletelt szendvicskenyereket. Egy-egy ilyen szelet rengeteg sót tartalmazhat, akár 230 mg-ot is. Mindig olvassuk el az összevetők listáját!
4. Kerüljük a felvágottakat. A csirke- vagy pulykamellsonka, amelyet a boltban veszünk, nem véletlenül olyan finom. Sajnos a felvágottak nagyon sok sót tartalmaznak, egy szelet pulykasonkában körülbelül 1050 mg szódium található. Szendvicsünkre tegyünk inkább sovány sajtot vagy zöldséget, ha pedig ragaszkodunk a húshoz, vágjunk vékony szeleteket a hétvégéről maradt sült húsból.
5. Készítsük magunk a leveseinket! Azt hihetnénk, hogy a zöldséggel vagy hússal teli félkész levessel nem nyúlunk mellé, pedig igen. Ha zacskós vagy konzerv levest készítünk, nagyon sok felesleges sót viszünk be a szervezetünkbe. Szánjuk rá az időt, főzőcskézzünk otthon, így kontrollálni tudjuk a sóbevitelt.
6. Hanyagoljuk a bundás húsokat. A legjobb, ha a csirkemellet natúr módon készítjük el. Ha mindenféle szósszal, panírral próbáljuk ízletesebbé tenni, egészségtelen lesz az ebéd.
7. Ritkábban együnk pizzát. Nem csak a kalóriatartalma magas, de rengeteg sót is tartalmaz. Egy átlagos pizzaszeletben 760 mg szódium van. Ha csak lehet, válasszunk mást vagy készítsük el a pizzatésztát otthon.

A leszokás – csakúgy, mint a cukor esetében – nem egyszerű és valószínűleg jó pár hétig, akár hónapig is eltart majd. Mégis, megéri próbálkozni a sófogyasztás minimalizásával: tegyük el a sótartót az asztalról, csak kóstolás után sózzunk, salátáinkat, zöldségeinket pedig egyáltalán ne szórjuk meg sóval. Főzés közben próbáljunk kevesebb sót vagy ételízesítőt használni.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink