Plantar fasciitis
A talpi bőnye (plantar fascia) egy erős, vastag kötőszövet, amely a saroktól a lábfej elejéig húzódik. Megadja és támasztja a talp ívét, és „lengéscsillapítóként” is funkcionál. A talpi fájdalmak jelentős részét ennek a kötőszövetnek a gyulladása okozza. Plantar fasciitis akkor alakul ki, amikor az ínszalag felduzzad, jellemzően az ismétlődő mozgásból eredő túlterhelés miatt, esetleg nem megfelelő lábbeli viselése, túlsúly, merev lábszár, a lábfej túlzott befelé dőlése miatt. Tünete a talpfájdalom, elsősorban a saroknál, a talp belső oldalán, amely pihentetés után, főleg reggel, felkelés után kellemetlen. Ha ilyen jellegű fájdalmat érez, pihentesse a lábát és húzzon a lábát több ponton támogató, szélesebb cipőt. Ha a fájdalom nem enyhül, forduljon orvoshoz.
Morton neuroma
A Morton neuroma a talpon végigfutó talpi ideg jóindulatú daganata. Nőknél gyakoribb, mint férfiaknál – valószínűleg a szűk, magas sarkú cipők viselése következtében alakul ki, amelyek nagy nyomást gyakorolnak az idegekre. De okozhatja az elváltozást veleszületett rendellenesség, például lúdtalp, túlzottan magas talpboltozat vagy az ujjak közti „úszóhártya” is. Az ideg megvastagszik, begyullad, majd az érintett területen kifejlődik a daganat. Bármilyen, nyomást gyakorló tényező égő fájdalmat okoz, ami az enyhétől a hevesig terjedhet. Lapos sarkú, puha talpú cipő viselése enyhítheti a panaszokat, de ha a fájdalom nem szűnik vagy rosszabbodik, forduljon orvoshoz.
Bütyök
A láb leggyakoribb deformitásai közé tartozik. A bütyök tulajdonképpen a nagylábujj ízülete mellett kialakuló duzzanat, egy folyadékkal teli kis tömlő az eltorzult nagylábujj mellett. Ez a betegség általában nőknél alakul ki, legtöbbször szintén szűk és magas sarkú cipő viselése miatt, de már meglévő terpeszláb és örökletes tényező is okozhatja ezt az ízületi elváltozást. A bütyök néha vörös, fájdalmas, és megnehezíti a járást. Ha ilyenkor nem kezelik, a bőr egy idő után megkeményedik. A bütyköt kezelni és a fájdalmat mérsékelni fájdalomcsillapító tablettával, lábtornával, járást könnyítő cipőbetéttel, egyedi cipővel vagy sebészeti beavatkozással lehet.
Köszvény
A köszvény az ízületi gyulladás (arthritis) azon formája, amelyet rohamokban jelentkező fájdalom, duzzanat, kipirosodás, ízületi nyomásérzékenység jellemez, és amelyet a szervezet magas húgysavszintje okoz. A köszvény leggyakrabban a nagylábujj nagy ízületét érinti, de kialakulhat az alsó és a felső végtagok más ízületeiben is. Az érintett ízület vagy ízületek megduzzadnak, pirossá és nyomásérzékennyé válnak. A fájdalom jellemzően 5-10 napon keresztül tart, közben intenzitása fokozatosan csökken, majd magától is elmúlik.
Kalapácsujj
A kalapácsujj (digitus malleus) lényege, hogy a lábujj alappercét hajlító és feszítő izmok egyensúlya megbomlik, az alapperc kiemelkedik, a középperc pedig lesüllyed, felvéve így a kalapács alakot. A kalapácsujj esetén tehát az ujj felfelé hajlik a középízületből. Az elváltozás leggyakrabban a második és harmadik ujjon alakul ki, akár mindkét lábon egyszerre. Nőknél lényegesen gyakoribb, mint férfiaknál. Kialakulása leggyakrabban a rosszul illeszkedő cipőre vezethető vissza, amely kényszerhelyzetben tartja a lábujjakat – ilyenek a nagyon magas sarkú és a keskeny orrú cipők. Tünete a fájdalom és irritáció az adott ujjon cipőviselés közben és utána is. A folyamatos dörzsölődés miatt bőrkeményedés, tyúkszem, gyulladás is kialakulhat az adott területen. Súlyos esetben nyílt sebek is képződhetnek az ujjon. Gyógytornával, megfelelő cipő viselésével enyhíthetők a panaszok, de súlyos esetben műtétre is szükség lehet.