Rendszeresen fáj a hasad, de nem tudod, van-e okod aggódni, s ha van, miért? Gyere velünk egy kis képzeletbeli egészségügyi sétára. Válaszolj a kérdésekre és olvasd el, milyen típusú fájdalom milyen problémára utalhat. Azonban ne feledd! A kérdéssorra kapott válaszok nem jelentenek egyet a pontos diagnózissal, azt csak szakember állíthatja fel!

Mi állhat a gyomorproblémák hátterében?

 

gyomor, gyomorfájdalom, hasfájás

Milyen betegségre utalhat gyomor kínzó fájdalma?
Fotó: Shutterstock

Gyakran szenvedsz gyomorfájástól, görcsöktől, puffadástól, és sűrűn küzdesz székrekedéssel, puffadással, esetleg rendszeres hasmenéssel?

Lehetséges probléma: IBS

Ilyen tünetek esetében előfordulhat, hogy irritábilis bélszindrómában szenvedsz, vagyis IBS-sel küzdesz. Ebben az esetben bármikor tapasztalhatsz hasfájást az étkezést követően. Az IBS-re jellemző mind a székrekedés, mind pedig a hasmenés, bár egyéntől függően valamelyik mindig dominánsabb. Tapasztalhatsz fájdalmas alhasi görcsöket, puffadást, gyomorégést. Sokan hajlamosak ilyen tünetek jelentkezésekor azt gondolni, hogy csak valami rosszat ettek. Ám ha a panaszok rendszeresek, joggal gyanakodnak IBS-re. A problémát nem csak a rosszul választott ételek, de az egész étrend és a stressz is súlyosbíthatja.

Megoldás: A kezeletlen IBS nagymértékben ronthatja az életminőséget. Törekedni kell a rendszeres, mértékletes étkezésekre. Érdemes étkezési naplót vezetni, hogy követhető legyen, mikor mit ettél, és az ételek voltak-e különösebb hatással a szervezetedre. Javasolt kerülni a zsíros, nehéz, illetve a túl sok cukrot tartalmazó ételeket. Jót tesz a szervezetnek, ha sikerül lemondanod a koffeinről, alkoholról és a cigarettáról. A javulás érdekében részesítsd előnyben a magas rosttartalmú ételeket, zöldségeket, gyümölcsöket, teljes értékű gabonaféleségeket. Mivel a stressz súlyosbíthatja az IBS-es állapotot, érdemes valamilyen stresszcsökkentő módszert is beiktatni, ilyen lehet a rendszeres sport vagy a masszázs.

Gyógyító kortyok

Az IBS kezelésében komoly szerepet játszhatnak a gyógyteák, amelyek nyugtatóan hatnak a gyomorra, és persze az idegrendszerre is. Nagyon hatékony a borsmenta- vagy a kamillatea, de segíti az emésztést az édeskömény és az ánizs is. Ezek nem csak nyugtatják, kímélik a gyomrot, de segítenek megelőzni a puffadást. A teák mellett érdemes valamilyen probiotikumos készítményt vagy probiotikumokat is tartalmazó joghurtot fogyasztani, ami jó hatással van a bélflórára és az emésztésre.

 

Amikor a hasmenés komoly betegséget jelez

 

A fájdalom jellemzően a jobb oldalon jelentkezik?

Lehetséges probélma: epekő

Az epekövek több mint a fele sosem okoz panaszt, ám a másik fele akár súlyos, görcsös fájdalmat is előidézhet. Az epekő 80 százaléka koleszterinből áll, a koleszterin kő formájában csapódik ki. Az epekő eleinte csak egy kis homok, amely azután kővé növi ki magát. Problémát akkor okoz, amikor begyullad az epehólyag fala. Többnyire akkor tapasztalhatók a tünetek, ha túl sok nehéz, zsíros ételt ettünk. Rendszerint émelygés, hányinger, rossz közérzet előzi meg a későbbi puffadással, görcsökkel járó állapotot. Meglévő epekővel érdemes orvoshoz fordulni, aki felmérve az aktuális egészségügyi állapotot, eldöntheti, milyen kezelést alkalmaz. Megelőzni vagy a kövek túlzott növekedését megakadályozni mértékletes étrenddel lehetséges. Ennek értelmében többször kell kis mennyiségű ételt enni, kerülni kell a túl fűszeres, túl zsíros, túl cukros ételeket.

Ez is érdekelhet: Milyen étrend ajánlott epebetegség esetén?

 

Gyakran érzel gyötrő fájdalmat a gyomod közepén?

A lehetséges probléma: gyomorfekély

A gyomorfekély kialakulását okozhatja baktérium, a védekező rendszer károsodása, savasodás, gyógyszerek mellékhatása, valamint a helytelen életmód és a stressz. A gyomorfekélyes fájdalom azért érdekes, mert közvetlenül evés után megszűnik, majd ahogy ürül ki a gyomor, úgy tér vissza 2-3-4 óra alatt. A cukros, zsíros, fűszeres ételek, a kávé és az alkohol, valamint a dohányzás súlyosbítják a tüneteket.

Megoldás: A fekélynek nagyon súlyos szövődményei lehetnek, így nagyon fontos a megelőzés vagy a már meglévő, orvos által diagnosztizált, de műtétet még nem igénylő fekély kezelése. Hosszú távon a legfontosabb az életmódváltás. Több pihenés, kevesebb stressz, az alkohol, a cigaretta és a koffeintartalmú italok elhagyása. Fekély esetén a többszöri, kis adagokban elfogyasztott ételek az optimálisak. Kerülni kell a túl zsíros, fűszeres, tartósítószereket és adalékanyagokat tartalmazó ételeket. Érdemes kerülni a savasító hatású ételeket és italokat is, mint például a szénsavas üdítők.

 

Miért fájhat a hasad étkezés után?

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink