Rendszeresen fáj a hasad, de nem tudod, van-e okod aggódni, s ha van, miért? Gyere velünk egy kis képzeletbeli egészségügyi sétára. Válaszolj a kérdésekre és olvasd el, milyen típusú fájdalom milyen problémára utalhat. Azonban ne feledd! A kérdéssorra kapott válaszok nem jelentenek egyet a pontos diagnózissal, azt csak szakember állíthatja fel!

Mi állhat a gyomorproblémák hátterében?

 

gyomor, gyomorfájdalom, hasfájás

Milyen betegségre utalhat gyomor kínzó fájdalma?
Fotó: Shutterstock

Gyakran szenvedsz gyomorfájástól, görcsöktől, puffadástól, és sűrűn küzdesz székrekedéssel, puffadással, esetleg rendszeres hasmenéssel?

Lehetséges probléma: IBS

Ilyen tünetek esetében előfordulhat, hogy irritábilis bélszindrómában szenvedsz, vagyis IBS-sel küzdesz. Ebben az esetben bármikor tapasztalhatsz hasfájást az étkezést követően. Az IBS-re jellemző mind a székrekedés, mind pedig a hasmenés, bár egyéntől függően valamelyik mindig dominánsabb. Tapasztalhatsz fájdalmas alhasi görcsöket, puffadást, gyomorégést. Sokan hajlamosak ilyen tünetek jelentkezésekor azt gondolni, hogy csak valami rosszat ettek. Ám ha a panaszok rendszeresek, joggal gyanakodnak IBS-re. A problémát nem csak a rosszul választott ételek, de az egész étrend és a stressz is súlyosbíthatja.

Megoldás: A kezeletlen IBS nagymértékben ronthatja az életminőséget. Törekedni kell a rendszeres, mértékletes étkezésekre. Érdemes étkezési naplót vezetni, hogy követhető legyen, mikor mit ettél, és az ételek voltak-e különösebb hatással a szervezetedre. Javasolt kerülni a zsíros, nehéz, illetve a túl sok cukrot tartalmazó ételeket. Jót tesz a szervezetnek, ha sikerül lemondanod a koffeinről, alkoholról és a cigarettáról. A javulás érdekében részesítsd előnyben a magas rosttartalmú ételeket, zöldségeket, gyümölcsöket, teljes értékű gabonaféleségeket. Mivel a stressz súlyosbíthatja az IBS-es állapotot, érdemes valamilyen stresszcsökkentő módszert is beiktatni, ilyen lehet a rendszeres sport vagy a masszázs.

Gyógyító kortyok

Az IBS kezelésében komoly szerepet játszhatnak a gyógyteák, amelyek nyugtatóan hatnak a gyomorra, és persze az idegrendszerre is. Nagyon hatékony a borsmenta- vagy a kamillatea, de segíti az emésztést az édeskömény és az ánizs is. Ezek nem csak nyugtatják, kímélik a gyomrot, de segítenek megelőzni a puffadást. A teák mellett érdemes valamilyen probiotikumos készítményt vagy probiotikumokat is tartalmazó joghurtot fogyasztani, ami jó hatással van a bélflórára és az emésztésre.

 

Amikor a hasmenés komoly betegséget jelez

 

A fájdalom jellemzően a jobb oldalon jelentkezik?

Lehetséges probélma: epekő

Az epekövek több mint a fele sosem okoz panaszt, ám a másik fele akár súlyos, görcsös fájdalmat is előidézhet. Az epekő 80 százaléka koleszterinből áll, a koleszterin kő formájában csapódik ki. Az epekő eleinte csak egy kis homok, amely azután kővé növi ki magát. Problémát akkor okoz, amikor begyullad az epehólyag fala. Többnyire akkor tapasztalhatók a tünetek, ha túl sok nehéz, zsíros ételt ettünk. Rendszerint émelygés, hányinger, rossz közérzet előzi meg a későbbi puffadással, görcsökkel járó állapotot. Meglévő epekővel érdemes orvoshoz fordulni, aki felmérve az aktuális egészségügyi állapotot, eldöntheti, milyen kezelést alkalmaz. Megelőzni vagy a kövek túlzott növekedését megakadályozni mértékletes étrenddel lehetséges. Ennek értelmében többször kell kis mennyiségű ételt enni, kerülni kell a túl fűszeres, túl zsíros, túl cukros ételeket.

Ez is érdekelhet: Milyen étrend ajánlott epebetegség esetén?

 

Gyakran érzel gyötrő fájdalmat a gyomod közepén?

A lehetséges probléma: gyomorfekély

A gyomorfekély kialakulását okozhatja baktérium, a védekező rendszer károsodása, savasodás, gyógyszerek mellékhatása, valamint a helytelen életmód és a stressz. A gyomorfekélyes fájdalom azért érdekes, mert közvetlenül evés után megszűnik, majd ahogy ürül ki a gyomor, úgy tér vissza 2-3-4 óra alatt. A cukros, zsíros, fűszeres ételek, a kávé és az alkohol, valamint a dohányzás súlyosbítják a tüneteket.

Megoldás: A fekélynek nagyon súlyos szövődményei lehetnek, így nagyon fontos a megelőzés vagy a már meglévő, orvos által diagnosztizált, de műtétet még nem igénylő fekély kezelése. Hosszú távon a legfontosabb az életmódváltás. Több pihenés, kevesebb stressz, az alkohol, a cigaretta és a koffeintartalmú italok elhagyása. Fekély esetén a többszöri, kis adagokban elfogyasztott ételek az optimálisak. Kerülni kell a túl zsíros, fűszeres, tartósítószereket és adalékanyagokat tartalmazó ételeket. Érdemes kerülni a savasító hatású ételeket és italokat is, mint például a szénsavas üdítők.

 

Miért fájhat a hasad étkezés után?

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink