Nagyon sokféle információt lehet olvasni arról, hogy hogyan érdemes táplálkoznia az endometriózisos betegeknek. Szakértőnk, Kovács Judit dietetikus egy olvasói kérdésre válaszolt.

Milyen étrend javasolt endometriózis esetén?

„Önnek mi a tapasztalata az endometriózisos betegeknek javasolt diétákkal kapcsolatban? Nagyon sokan sokfélét állítanak. Nekem sem a makrobiotikus, sem a vegán diéta nem szimpatikus, illetve nem látom bizonyítottnak, hogy használna” – írta olvasónk. Következzen néhány tudnivaló az endometriózis diéta alapjairól.

Szükséges az életmódváltás!

Sajnos azt kell mondanom, ez annyira új terület, hogy még kevés kutatás és tapasztalat áll mögötte, ezért van a sok ilyen-olyan információ. Abban mindenki egyetért, hogy törekedni kell az egészséges életmódra és a rendszeres sportolásra, tehát ahogy mindenre, az endometriózis kezelésére is jó hatással van, ha életmódot váltunk! Ezzel túl nagyot nem lehet tévedni. Arról azért vannak adatok, hogy például a nagyobb mennyiségű citrusféle fogyasztása segíthet, ugyanígy a C-vitamin is. A keresztesvirágúak (pl. brokkoli, karfiol, káposzta stb.) gyakori fogyasztása érdekes módon a rákos megbetegedéseknél bizonyítottan pozitív hatást tud kiváltani, itt azonban inkább ronthatja a helyzetet, ezért érdemes kerülni.

 

Hagyjuk el a vörös húst?

A vegán étrend szükségessége vitatott, bár van benne ráció, hiszen az állatok is termelnek hormonokat, ráadásul sokszor pluszban is adnak nekik, kérdés, hogy ez milyen hatással van a szervezetre. A szója, ami természetes fitoösztrogént tartalmaz, és emiatt ajánlják a változókorú nőknek, endometriózis esetén kérdéses, hogy jót tesz-e. Sajnos erre jelenleg nem tudunk még érdemben válaszolni, ezért érdemes kerülni. Tapasztalatok utalnak arra, hogy a vörös húsok elhagyása jót tehet, ami összefüggésben állhat a vegán étrendnél leírtakkal, de erre nincs bizonyíték. A makrobiotikus étrendet nem tartanám szükségesnek, de mindenki maga dönt.

 

Változatos, egészséges étrend

Összefoglalva tehát, azt tudjuk, hogy a sport, a sok zöldség és gyümölcs fogyasztása, főleg a citrusféléké biztosan jót tesz.

Ha valakinek túlsúlya van, érdemes fogyni. Normál súlyúaknál a csökkentett zsírtartalmú tejtermékek is jót tehetnek, de ugyanezt a hatást túlsúllyal rendelkezőknél nem tudták igazolni. Kerüljük a keresztesvirágúakat, és együnk változatosan és egészségesen.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink